Bieszczady na rowerze. Poradnik dla początkujących

Bieszczady na rowerze. Poradnik dla początkujących

Czy wycieczki rowerem po Bieszczadach są dla każdego, czy może tylko dla doświadczonych rowerzystów? Z pewnością trasy dla siebie znajdą tu zarówno osoby jeżdżące rekreacyjnie, jak też ci, którzy potrzebują większych wyzwań.

Bieszczady są niezwykle różnorodnym regionem, który zachwyca nas wspaniałą przyrodą oraz unikalną kulturą. Większość turystów przyjeżdża tu samochodem, mając w planach wypoczynek nad Jeziorem Solińskim albo wędrówki szlakami Bieszczadzkiego Parku Narodowego.


Trzeba jednak zaznaczyć, że Bieszczady są otwarte także na rowerzystów. Nie wszyscy o tym wiedzą, ale przebiega tędy międzynarodowy szlak rowerowy Greenway Karpaty Wschodnie. Trasy prowadzą przez tereny Polski, Słowacji i Ukrainy, tworząc pętlę liczącą kilkaset kilometrów. Rowerem można jeździć także w Bieszczadzkim Parku Narodowym, trzymając się oczywiście wyznaczonych dróg, oraz w wielu innych miejscach.

Co trzeba wiedzieć o wycieczkach rowerowych w Bieszczadach? Zebraliśmy najważniejsze informacje.

Rowerem po Bieszczadach. Porady dla początkujących


Wycieczki rowerowe po Bieszczadach są w zasięgu możliwości każdego z nas. Nawet jeżeli jeździmy tylko rekreacyjnie, mamy szansę na zaplanowanie takiej trasy, która sprawi nam przyjemność, jednocześnie nie pozbawiając sił na korzystanie z innych atrakcji regionu. O czym warto pamiętać?

  • Jeśli nie wiesz, czy spodoba ci się jazda rowerem po Bieszczadach, nie zabieraj ze sobą z domu całego sprzętu. Rower to kolejna rzecz do spakowania, a nie każdy dysponuje odpowiednim bagażnikiem czy stelażem O wiele prościej będzie wypożyczyć rower na miejscu. W bieszczadzkich miejscowościach na pewno znajdziesz wypożyczalnię.

    Możesz również zadbać o dostępność rowerów już na etapie rezerwowania noclegu. Na Nocowanie.pl dostępna jest opcja filtrowania wyników wyszukiwania ze względu na udogodnienia – należą do nich także rowery. Jeżeli ją zaznaczysz, zobaczysz tylko takie obiekty noclegowe, które oferują je swoim gościom.

  • Mierz siły na zamiary. To bardzo prosta rada, ale w Bieszczadach na pewno warto mieć ją na uwadze. Na początek wybieraj krótsze trasy, uwzględniając różnice wysokości. Strome podjazdy mogą porządnie dać się we znaki, dlatego lepiej zdecydować się na miejsca, gdzie są łagodniejsze. Zdecydowanie warto polecić rejon Bieszczad Zachodnich!

  • Jeśli planujesz rowerową wycieczkę do Bieszczadzkiego Parku Narodowego, pamiętaj, że możliwość poruszania na tego terenie jest ograniczona. Odbywa się wyłącznie po drogach publicznych i przeznaczonych do tego drogach utwardzonych. Są dobrze oznakowane, więc nie będzie problemu z odnalezieniem szlaku. Wytyczone trasy rowerowe pozwalają nam podziwiać bieszczadzką przyrodę, bez niszczenia jej.

Bieszczady – gdzie na rower?


Jeśli do tej pory rowerem jeździliśmy rekreacyjnie, w Bieszczadach nie powinniśmy wybierać najdłuższych i najtrudniejszych tras. Najlepiej skupić się na zachodniej części regionu – okolicach Cisnej i Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Podczas wycieczki możemy skupić się na pięknych widokach i innych atrakcjach turystycznych. To również okazja do odkrywania historii Bieszczad, która nie wszystkim jest znana.


Bieszczady rowerem. Trasy dla początkujących

Które szlaki w Bieszczadach nadają się dla początkujących? Polecamy pętlę rowerową z Cisnej, która prowadzi przez rezerwat przyrody Sine Wiry. Przez kilka kilometrów szlak biegnie wzdłuż torów kolejki wąskotorowej – polecamy wycieczkę zabytkową ciuchcią – to również okazja do podziwiana widoków pasm Jasła i Okrąglika oraz przepięknej panoramy połonin, którą widać z Przełęczy Przysłup. Kolejne na trasie są wsie Strzebowiska i Kalinica, po 17 kilometrach wjeżdżamy na teren Sinych Wirów.

Można tu natrafić na ślady wielu nieistniejących już wsi Łuh i Zawój. To świadectwo tragicznego losu, który był udziałem dawnych mieszkańców regionu. Rezerwat Sine Wiry kończy się we wsi Polanki, skąd do centrum Cisnej jest jeszcze 10 kilometrów. Długość proponowanej trasy wynosi 35 kilometrów, ale jeżeli odpowiednio zaplanujemy postoje i rozłożymy siły, na pewno damy radę ją przejechać.

Trasy rowerowe, które biegną przez Bieszczadzki Park Narodowy, również można polecić na rekreacyjną wycieczkę. Warte uwagi są zwłaszcza te, wytyczone drogami powiatowymi, gminnymi i wewnętrznymi – ze względu na mniejsze natężenie ruchu. Ciekawą propozycję stanowi 10-kilometrowa pętla z Bukowca przez Beniową i dolinę potoku Niedźwiedziego oraz krótsza trasa z Nasicznego na Przysłup Caryński.

Co ważne, dla turystów, którzy chcą poruszać się rowerem po Bieszczadzkim Parku Narodowym, przygotowano parkingi. Znajdują się w Brzegach Górnych, Ustrzykach Górnych, Wołosatym, na Przełęczy Wyżniańskiej, Tarnawie Niżnej oraz w Bukowcu. Można tam zaplanować postój i odpoczynek w celu zregenerowania sił.

Nad Wołosatką

Nad Wołosatką

Lutowiska, ul. Wielka pętla bieszczadzka

Agroturystyka Lutowiska 9.5


Bieszczady można zwiedzać rowerem na wiele sposobów. Każdy z nas jest w stanie stworzyć odpowiednią trasę, dzięki której pozna najpiękniejsze miejsca okolicy, w jakiej wypoczywa. W tym celu nieocenioną pomocą mogą okazać się właściciele wybranej kwatery. Warto zasięgnąć ich opinii i wysłuchać porad.

Następny artykuł Kategoryzacja obiektów...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!