Birdwatching - nowy trend w polskiej turystyce. Gdzie go praktykować?
Ptaki są z nami wszędzie - na łąkach, polach, w parkach miejskich, w centralnych punktach dużych miast, a zdarza się, że i na balkonach naszych mieszkań. Istnieją jednak takie lokalizacje w Polsce, w których ich obserwacja jest prawdziwą przyjemnością. Niezależnie od tego, czy jesteś ornitologiem, czy zwykłym turystą, warto byś poznał te najlepsze miejsca, w których można obserwować te typowe, jak i rzadkie gatunki ptaków, które można spotkać w Polsce.
Planując swój wypoczynek w Polsce, wybieramy naprawdę różnorodne miejsca. Znajdziemy wśród nich takie miejscowości, czy regiony, które znajdują się w otoczeniu pięknych lasów, czy parków narodowych. To nie tylko gwarancja ciszy i spokoju, a także wyjątkowa możliwość obcowania z naturą. A skoro o niej mowa, to zachwycamy się otaczającym nas pięknem, klimatem, spokojem i mile spędzonym czasem. Chcemy czerpać z niej możliwie jak najwięcej, dlatego też coraz częściej praktykowanym trendem w polskiej turystyce jest birdwatching. Na czym właściwie polega to zjawisko?
Birdwatching - co to takiego?
Birdwatching to trend, hobby i sposób spędzania wolnego czasu, którego głównym założeniem jest obserwowanie tych popularnych, jak i rzadziej występujących gatunków ptaków. Robimy to podczas spacerów, wycieczek rowerowych, czy zdobywania górskich szczytów.
Niezależnie od tego, czy zdecydowaliśmy się na noclegi w górach, nad morzem, czy na Mazurach, trend ten staje się coraz popularniejszy i to wśród różnych grup wiekowych. Birdwatching bardzo często łączy się z nauką, czy zainteresowaniami. Bo przecież chyba każdy chce wiedzieć, na jaki gatunek ptaków się natknął podczas spaceru. A ich zidentyfikowanie, poza tymi najbardziej charakterystycznymi, może okazać się naprawdę skomplikowane.
Birdwatching idealnie sprawdzi się podczas jesiennych spacerów. Zobacz koniecznie: Najlepsze miejsca w Polsce na długi jesienny spacer
Jak rozpocząć przygodę z birdwatchingiem?
Aby rozpocząć przygodę z tą wyjątkową pasją, tak w ogóle nie trzeba wiele. Pamiętaj jednak, że obserwacja musi być prowadzona w ten sposób, by w żaden sposób nie zaszkodziła ona przyrodzie - niezależnie, czy jesteś w parku narodowym, czy w zwykłym parku miejskim.
Mając na uwadze najważniejsze kwestie, związane z bezpieczną obserwacją, wystarczy wyjść z domu, pójść do parku, lasu czy nad jezioro i uważnie się rozglądać wokół siebie. To oczywiste, że najwięcej ptaków będzie można zaobserwować wiosną, kiedy to zachwycają nas swoim pięknym śpiewem po powrocie z ciepłych krajów, ale wiele ciekawych gatunków można zaobserwować również jesienią i zimą.
Pamiętaj, że im więcej gatunków ptaków, jesteś w stanie zaobserwować, tym ciekawsze stanie się Twoje nowe hobby. Dobrze jest mieć przy sobie lornetkę, jak i aparat fotograficzny z odpowiednio dobranym obiektywem, który pozwoli Ci uwiecznić ptaki podczas ich codziennego życia.
W zależności od tego, gdzie wybierasz się na obserwację, dobrze jest wyposażyć się również w odpowiednie ubranie i buty (najlepiej takie, które nie będą przepuszczać wody). Istotne jest również to, by mieć przy sobie atlas ptaków i notatnik, który pozwoli Ci zanotować te gatunki, które udało Ci się zaobserwować. Prawda, że proste?
A co powiesz na obserwację dzikich zwierząt? Sprawdź: Śladami dzikich zwierząt w Polsce. Gdzie się wybrać i co zobaczyć?
Najlepsze miejsca na birdwatching w Polsce
Z myślą o osobach, które planują rozpocząć swoją przygodę z birdwatchingiem, przygotowaliśmy kilka propozycji miejsc, które mogą okazać się wyjątkowe do obserwacji różnorodnych gatunków ptaków, które występują w Polsce. Gdzie w związku z tym warto się wybrać?
Park Narodowy Ujście Warty - prawdziwy raj dla ornitologów
Jest to idealny przykład miejsca, które można określić mianem prawdziwego raju dla ornitologów. To właśnie tu krzyżują się przelotowe trasy migracyjne wielu ptaków. Na ugorach można oglądać kraski, na rżyskach bataliony, na splejach - żurawie, a nad łąkami orły i orliki.
Sprawdź oferty noclegów na Ziemi Lubuskiej:
Podlasie - ornitologiczna “Mekka”
Co prawda, większość ptaków, w tym bociany, odleciały już do ciepłych krajów, ale to dobry moment, by przygotować się na wiosenną obserwację, gdy już powrócą do naszego kraju. Dobrze jest w takim przypadku wybrać się na Podlasie, a dokładniej do Europejskiej Wsi Bociana, która znajduje się tuż przy Dworze Pentowo, za Tykocinem.
Do tego miejsca docelowego zaprowadzą nas drogowskazy i tabliczki na drodze dojazdowej, na której umieszczono najważniejsze fakty i ciekawostki, związane z życiem bocianów. Dla przykładu, czy wiedziałeś, że niektóre młode bociany są wyrzucane z gniazd przez swoich rodziców. Inna ciekawostka, o której można dowiedzieć się z tabliczki to fakt, że bociany nie wracają do tych samych gniazd. Zaskakujące może być również to, że młode bociany wracają ponownie do Europy po około 3-4 latach.
Zobacz koniecznie: Wakacje na Podlasiu - gdzie nocować i co zobaczyć?
Zamieszkuje tutaj na stałe ponad 30 par bociana białego. Ptaki uwiły gniazda na dachach budynków oraz drzewach. By móc zaobserwować je nieco lepiej, dla turystów, przygotowano dwie wieże widokowe. Jedna umożliwia obserwację gniazd bocianich, a druga ich żerowiska przy starorzeczu Narwi. Naprawdę warto odwiedzić to miejsce!
Warto również wspomnieć, że całe Podlasie to wiele niezwykłych miejsc, w których można zaobserwować rozmaite gatunki ptaków. Za miejsca obowiązkowe uznaje się tu przede wszystkim Bagna Biebrzy, Puszczę Białowieską czy ścieżkę nad zalewem Siemianówka. Na Biebrzańskich Bagnach możemy zaobserwować chociażby jedną z najważniejszych ostoi ptaków wodno-błotnych w Europie. Są tu też niezwykle rzadkie i chronione gatunki ptaków, takie jak: batalion, dubelt, wodniczka, derkacz, rycyk, kszyk, cietrzew czy rybitwa białoskrzydła.
Wybierz dla siebie najlepszy nocleg na Podlasiu:
Nasze Podlasie, domek w Dubiczach Cerkiewnych
Dubicze Cerkiewne, ul. osiedle Bachmaty
Domki Dubicze CerkiewneStawy Milickie i Dolina Baryczy - jeden z najciekawszych rezerwatów ornitologicznych w Europie
Kolejnym wartym uwagi miejscem, będzie propozycja z Dolnego Śląska. Tak się składa, że Stawy Milickie i Dolina Baryczy to jeden z największych w naszym kraju rezerwatów przyrody i kolejne miejsce, które miłośnicy birdwatchingu powinni odwiedzić. Dlaczego?
Rezerwat Stawy Milickie wspólnie z Doliną Baryczy tworzą wyjątkową propozycję na wycieczki dla rodzin z dziećmi, dla miłośników przyrody i każdego, kto lubi odkrywać wyjątkowe miejsca w Polsce. Znajdziemy tu również siedliska rzadkiego ptactwa wodnego. W tym celu, w 1996 roku utworzono Park Krajobrazowy Dolina Baryczy.
Region stawów jest od 1963 roku rezerwatem ptactwa wodnego i błotnego. Odnotowuje się tu 276 gatunków, z czego 166 gatunków ma tu swoje tereny lęgowe (m.in. żuraw, łabędź niemy, gęś gęgawa, orlik krzykliwy, bielik, kania ruda i inne). Od 1996 roku część Parku Krajobrazowego Dolina Baryczy, objęta także ochroną w ramach konwencji ramsarskiej.
Nie da się ukryć, że Dolina Baryczy jest jednym z najciekawszych rezerwatów ornitologicznych w całej Europie, który naprawdę warto odwiedzić.
Sprawdź noclegi w Miliczu i Żmigrodzie:
Gdzie jeszcze warto wybrać się na birdwatching?
Tak naprawdę, każde miejsce może być tym wyjątkowym, gdy chcemy rozpocząć przygodę z birdwatchingiem. Warto mieć na uwadze również inne ciekawe miejsca, które chętnie odwiedzamy o każdej porze roku.
Należy tu zaliczyć chociażby:
-
Zatoka Pomorska, ujście Świny ze społecznym rezerwatem Karsiborska Kępa (ostoja ptaków o randze europejskiej)
-
Zatoka Gdańska, ujście Wisły, Mierzeja Helska (błotniaki zbożowe i stepowe, krogulce, świergotek stepowy, bagiennik żółtobrewy czy trznadelek)
-
zbiornik Jeziorsko (ptaki wodne i wodno-błotne, liczące tysiące gatunków, takie jak: nury, kaczki morskie, kormoorany, gęsi, tracze, mewy)
-
stawy w dolinie górnej Wisły (największe lęgowisko ślepowrona w Polsce, bączek, rybitwa białowąsa, czaple purpurowe)
-
Dolina Środkowej Wisły - rybitwy białoczelne, rybitwy rzeczne, mewa pospolita (wbrew swojej nazwie zagrożona wymarciem), sieweczki rzeczne, sieweczki obrożne i zimorodki
-
Tatry (orzeł przedni, płochacz halny, jarząbek, orzechówka, pliszka górska, świergotek górski, bocian czarny, cietrzew, głusze, puchacz, kruk, dzięcioł duży, pluszcz, pustułka, dzięcioł trójpalczasty, drozd obrożny, krzyżodziób świerkowy, pomurnik, kwiczoł, uszatka).
Oto propozycje noclegów w Tatrach i na Półwyspie Helskim:
Warto oddać się pasji, jaką jest birdwatching. Mamy nadzieję, że treść tego artykułu zachęci Was do rozpoczęcia właśnie takie przygody.
Komentarze