Body in the Library
Body in the library to nowy, jesienny sezon galerii Design – BWA Wrocław. Jego tematem przewodnim jest książka w przestrzeni kultury - jako fizyczny, zaprojektowany obiekt, lecz również jako rekwizyt wiedzy. Struktura sezonu wychodzi daleko poza tradycyjnie rozumianą wystawę w galerii sztuki. Jego najważniejsze elementy to: społeczna czytelnia zbudowana z pozyskanych przez darczyńców książek, działania artystyczne na wybranych egzemplarzach oraz wykłady i dla dizajnerów i bibliofilów.
Autorem aranżacji tymczasowej czytelni w galerii Design są: Bartosz Mucha i Krzysztof Skoczylas. Pozyskiwane podczas dwumiesięcznego sezonu książki (w tym książki artystyczne) zostaną włączone do stałej kolekcji galerii i udostępnione publiczności, również po zakończeniu wydarzenia.
Ciało czytelnika w bibliotece niewątpliwie samo staje się biblioteką odczuć. Wpływa na to multisensualność książki jako przedmiotu/fetyszu, w którym zawierają się – poza wartościami literackimi – także jakości projektowe, poligraficzne, introligatorskie oraz takie detale jak: gramatura, faktura, barwa i zapach papieru, format, dobór kroju pisma, układ elementów graficznych. Nie bez znaczenia są także ślady pozostawione przez poprzednich właścicieli, albo czytelników, w których pamięci splatają się zapamiętane narracje. Nieustanne przeobrażenia idei zawartych w książkach mają miejsce także podczas czytania, opowiadania, czy tłumaczenia tekstów na inny język.
Zaproszeni artyści podkreślą powstające w procesie użytkowania cechy osobnicze wybranych egzemplarzy. Przetworzone w ten sposób książki zostaną włączone w większy zbiór, uaktywniając tym samym całą „kolekcję”, stanowiącą sumę subiektywnych wyborów darczyńców. Swobodnej grze pojęć z pewnością sprzyjać będzie różnorodność tematyczna zgromadzonych tytułów, wśród których mogą znaleźć się zarówno podręczniki do gotowania, katalogi minerałów, ćwiczenia z fizyki, jak i wszelkiego rodzaju beletrystyka. Pozycje związane ze sztuką zostaną umieszczone pośród wielu innych, a struktura całości i system katalogowania będą ulegać zmianom w zależności od charakteru dodawanego materiału. W jednym miejscu nawarstwią się różne rodzaje wiedzy, doświadczeń i inspiracji. Podobnie jak w kryminalnej powieści czytelnik wcieli się w rolę detektywa, poszukującego klucza do rozwiązania zagadki i w ten sposób – poprzez zaproszenie do odnalezienia własnych formuł kategoryzacji – przełamana zostanie konwencja „klasycznego” księgozbioru, narzucającego odbiorcy własną narrację.
Otwarta formuła biblioteki znajdzie swój wyraz w niekonwencjonalnej aranżacji przestrzennej. Mobilne regały na książki przybiorą kształt leżanek, schodków i tetrisów – siedząc lub leżąc na nich, zyskamy okazję, by zastanowić się nad zmysłowością samego aktu czytania, nad tym, w jaki determinuje on nasze ciało. Działania performatywne rozgrywające się wokół księgozbioru będą dotyczyć różnych sposobów opowiadania historii oraz konfrontowania się z możliwościami i ograniczeniami języka.
Udział biorą: Magdalena Buczek, Justyna Gryglewicz, Łukasz Jastrubczak, Krzysztof Kaczmarek, Anna Maria Karczmarska, Wojtek Kosma, Katarzyna Krakowiak, Mateusz Kula, Maciej Lizak, Mikołaj Moskal, Małgorzata Mazur, Olof Olsson, Agnieszka Piksa, Sabina Sujecka, Mikołaj Tkacz, Przemek Truściński, Zorka Wollny, Honza Zamojski i in.
Aranżacja: Bartosz Mucha, Krzysztof Skoczylas
Identyfikacja wizualna: Magdalena Frankowska (plakat), Maciek Lizak
Najpiękniejsze książki Szwajcarii – edycja 2009
Przegląd zainicjowany został 65 lat temu przez Jana Tschicholda. Międzynarodowe jury oceniło zgłoszone do konkursu książki biorąc pod uwagę takie kryteria jak: forma graficzna i układ typograficzny, jakość składu i druku, wykonania oprawy i dobór papieru. „Najpiękniejsze książki Szwajcarii 2009” to zestaw 30 publikacji, wybranych spośród nadesłanych książek. Przy ich wyborze jury największą uwagę zwracało na innowacyjność i oryginalność koncepcji graficznej.
Kuratorzy: Aleksandra Jach i Kuba Woynarowski
Galeria Design – BWA Wrocław
2 października – 4 grudnia 2010
informacje na bieżąco: www.bwa.wroc.pl
adres bloga: www.thebodyinthelibrary.blox.pl
Komentarze