Jaworowa Osada Brenna
- Free
-
Bezpłatne anulowanie
-
Brak przedpłaty
Filtry
Skorzystaj z filtrów , aby lepiej dopasować wyniki wyszukiwania do Twoich potrzeb.
Brenna to cicha i spokojna górska miejscowość położona na Ziemi Cieszyńskiej w dolinie rzeki Brennicy. Otoczona z trzech stron przez malownicze szczyty Beskidu Śląskiego stanowi świetną bazę wypadową dla miłośników obcowania z górską naturą. Ze względu na swoje położenie, atmosferę oraz piękne krajobrazy Brenna jest idealnym celem podróży dla osób pragnących odpocząć od miejskiego zgiełku. Urlop w tym miejscu pozwoli się zrelaksować, wyciszyć oraz cieszyć świeżym górskim powietrzem. Na turystów przybywających do tej zacisznej miejscowości czekają liczne szlaki górskie i ścieżki rowerowe, a także wiele wartych uwagi zabytków historycznych. Pobyt tutaj z pewnością miło będą wspominać również najmłodsi goście.
Wizyta w Brennej będzie należała do udanych niezależnie od pory roku, w jakiej zdecydujemy się tu przyjechać. W sezonie zimowym miejscowość zmienia się oczywiście w ośrodek idealny dla miłośników narciarstwa zjazdowego, saneczkarstwa, snowboardu oraz skibobów. Na turystów czekają dwa profesjonalnie przygotowane ośrodki narciarskie – będą tu mogli poszusować zarówno doświadczeni narciarze, jak i ci zupełnie początkujący. Młodszych ucieszą miejsca do zjeżdżania na sankach czy organizowane kuligi. Natomiast w Parku Turystyki można sobie spokojnie pojeździć na łyżwach. W sezonie zimowym w Brennej organizowane są również imprezy narciarskie dla dzieci i dorosłych, a także wiele innych atrakcji.
W cieplejszych miesiącach Brenna oferuje turystom liczne szlaki do wędrówek pieszych oraz rowerowych. Przyjezdni mogą wybierać spośród naprawdę bogatej oferty. Znajdą tu coś dla siebie zarówno miłośnicy górskich wypraw, pasjonaci historycznych ciekawostek, jak i mali poszukiwacze przygód. Po pięknej okolicy można podróżować także rowerem lub zdecydować się na spływ kajakiem.
Największą zaletą Brennej jest jej lokalizacja oraz piękno okolicznej przyrody. Dlatego też urlop w miasteczku najlepiej spędzić na świeżym górskim powietrzu. Taka forma wykorzystania wolnego czasu będzie miała doskonały wpływ na nasze samopoczucie, kondycję, a także pozwoli nacieszyć się pięknymi widokami. Okazji do podróżowania będziemy mieli naprawdę dużo. W centrum miasta mają swój początek liczne trasy turystyczne, które zabiorą nas do takich miejsc jak szczyt Błotny (971 m n.p.m.), gdzie rozpościera się widok na piękną panoramę, bacówki na polanie Starego Gonia czy przełęcz Karkoszczankę oferującą równie zjawiskowe widoki. Wchodząc na Szlak Wspomnień oraz Szlak Myśliwski będziemy mieli okazję poznać namiastkę okolicznej historii, natomiast lokalne ścieżki przyrodnicze pozwolą zapoznać się tutejszą przyrodą. Dla wytrwałych spacerowiczów Brenna przyszykowała nagrody. Poza świetnym samopoczuciem oraz pozytywnym wpływem na zdrowie i kondycję turyści będą mogli zejść z okolicznych szlaków z Odznaką Turystyczną Gminy Brenna. Po zdobyciu wystarczającej ilości punktów za podróż do wyznaczonych miejsc piechurów czekają srebrne lub złote odznaki. Wędrowcy poniżej 12 roku życia otrzymają natomiast Dziecięca Odznakę Turystyczną.
Spora część urlopu w Brennej można spędzić na siodełku. Do odkrywania pięknych okolic oraz sprawdzenia swoich możliwości zachęcają liczne szlaki rowerowe. Trasy podzielone zostały ze względu na poziom trudności na te dla amatorów, średnio zaawansowanych oraz profesjonalistów.
Spędzając czas w okolicy, z całą pewnością warto poświęcić chwilę na podziwianie lokalnych zabytków. Jednym z ciekawszych obiektów w okolicy jest Domek Myśliwski zbudowany przez znanego kolekcjonera militariów Brunona Konczakowskiego. Budynek wzniesiony w stylu tyrolskim z drewna sprowadzanego z Alp został wybudowany w pierwszej połowie XX w. Właściciel zebrał w nim imponującą kolekcję związana z myślistwem. Niestety tylko część eksponatów dotrwała do dziś, jednak to, co przetrwało, nadal robi ogromne wrażenie. Zwiedzający Domek Myśliwski goście mogą zobaczyć między innymi oszczep do polowania na niedźwiedzie, zabytkowy kordelas, trofeum z odyńca oraz liczne poroża.
W okolicy znajduje się jeszcze kilka wartych uwagi historycznych obiektów. Wśród nich między innymi Kościół św. Jana Chrzciciela wzniesiony pod koniec XVIII wieku. Budynek charakteryzuje niezwykle bogaty wystrój. W środku znajduje się XVIII-wieczny obraz chrztu Jezusa w Jordanie oraz figury św. Józefa i św. Anny z końca XIX w. W pobliżu kościoła znajduje się również najstarszy budynek w Brennej – plebania wybudowana w 1789 roku. Podczas spaceru Szlakiem Wspomnień turyści mogą zobaczyć Krzyż Zakochanych – wyrzeźbiony w formie drzewa życia przedstawia trzy figurki: Jezusa Ukrzyżowanego, Matkę Boską oraz św. Jana. Jedna z miejscowych opowieści głosi, że krzyż ten zamówiła Eliza Dworzak, aby upamiętnić miejsce rozstania ze swoimi ukochanym nieakceptowanym przez jej rodziców. Spacerując po okolicznym lesie, możemy trafić na jeden z najbardziej tajemniczych obiektów w okolicy. Krzyż Pokutny został postawiony najprawdopodobniej w 1696 roku w ramach pokuty za morderstwo. Do dziś nie udało się odczytać znajdującego się na nim napisu – czytelne są jedynie dwa ostatnie wersy: zabity / 1696.
Brenna oferuje również inne ciekawe atrakcje. Podczas rodzinnego wypoczynku koniecznie należy znaleźć czas na wizytę w Bacówce Bucze – turyści mogą w niej spróbować regionalnych smakołyków takich jak szaszłyki, kołacze, gulasz czy sery góralskie. Najmłodszych ucieszą natomiast zagrody, w których zobaczą m.in. owce oraz kozy. Przy okazji odwiedzający będą mogli zapoznać się ze starą tradycją przygotowywania serów. Kolejną wyjątkową atrakcją w okolicy jest Beskidzki Dom Zielin „Przytulia”. W żywym muzeum zwiedzający mogą podziwiać multimedialne wystawy prezentujące znaczenie ziół w kulturze i życiu górali. Wystawa eksponatów podzielona jest na cztery działy tematyczne, które w interesujący sposób przedstawiają historię Beskidu Śląskiego oraz jego mieszkańców. Zwiedzający muzeum mogą nie tylko oglądać eksponaty, ale również ich dotknąć, a nawet powąchać. Dla gości przygotowane jest również degustacja owocowo-ziołowej herbaty, natomiast od wiosny do jesieni można podziwiać ogródek ziołowy wokół budynku.
Miłośników przyrody z całą pewnością zainteresuje niezwykła możliwość obserwacji z bliska najpopularniejszych nocnych stworzeń. W Brennej funkcjonuje jedyne w Polsce Obserwatorium Nietoperzy, gdzie zwiedzający mogą przyjrzeć się zwyczajom i zachowaniom dwóch ściśle chronionych gatunków nietoperza – podkowca małego oraz nocka dużego.
Najmłodszym gościom Brennej powinna przypaść do gustu także wizyta w Parku Turystyki. Największym zainteresowaniem w obiekcie z pewnością będzie cieszył się rozbudowany plac zabaw. W sezonie letnim na dzieci czekają tu liczne zabawy oraz konkursy. Maluchy na pewno ucieszy również możliwość zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia z miejską maskotką Utopcem – Gazdą Brennicy. Nieco starsi znajdą dla siebie natomiast boisko do piłki plażowej czy lodowisko. Dorośli mogą natomiast spacerować parkowymi ścieżkami. Przy odrobienie szczęścia turyści przebywający w Brennej, trafią na jedną z licznych tradycyjnych imprez z muzyką góralską.
W wolnej chwili odwiedzający miasteczko powinni znaleźć chwilę, by udać się do okolicznych Górek Małych, gdzie znajduje się Chlebowa Chata. Goście mogą poznać tam tajniki starodawnych metod wypiekania chleba, produkcji masła i sera, a także upiec własne podpłomyki, która następnie mogą zjeść z domowej produkcji smalcem, miodem lub masłem.
Najbardziej reprezentatywną kategorią noclegów w Brennej są kwatery i pokoje. Porównywalną ofertę prezentują również domki. Najkorzystniej jednak poszukiwać obiektu w pierwszej kategorii, gdyż tam cena za nocleg może wynieść nawet od 30 złotych. Na wyposażeniu pokoi znajduje się dostęp do prywatnej łazienki, darmowe miejsce parkingowe, telewizory, dostęp do internetu oraz dobrze wyposażonej kuchni.
Niektórzy właściciele obiektów poza dostępem do podstawowych udogodnień oferują również dostęp do basenu z hydromasażem, wypożyczalni rowerów, miejsca na grilla oraz placu zabaw dla dzieci. Dodatkowo w niektórych przypadkach turyści mogą liczyć na organizację kuligów czy przejazdów bryczką, a także ogniskowe biesiady z pieczeniem barana oraz muzyką góralską na żywo.
Osoby poszukujące obiektu noclegowego w Brennej chcą przede wszystkim dostępu do prywatnej łazienki oraz miejsc parkingowych. Liczą również na dostęp do telewizora oraz internetu, a także możliwość wygodnego korzystania z kuchni czy wyżywienia na miejscu. Istotną kwestią dla poszukujących noclegu były niewielkie odległości od stoków narciarskich oraz dostęp do tarasu z widokiem na góry.
Średnia cena noclegów w Brennej wynosi 186 złotych. Najkorzystniejsze oferty można znaleźć pośród obiektów w kategorii pokoje i kwatery. Koszt noclegu może wynieść tam nawet 30 złotych. Cenniki niektórych obiektów mogą ulegać zmianie w czasie trwania weekendu. Ceny weekendowe w Brennej mogą być nawet o 42% wyższe niż w dzień powszedni. W czasie wybierania noclegów warto zwrócić uwagę na oferty specjalne z okazji Andrzejek, Walentynek, Dnia Kobiet czy weekendu majowego lub listopadowego.
Popularne w Brennej
Brenna
Tylko dla zalogowanych.
Zaloguj się, aby dodać więcej obiektów do Listy Życzeń.
Zaloguj sięZapisz się do naszego newslettera
Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta