poniedziałek - piątek, 8:00 - 16:00

Zobacz, co wpływa na kolejność prezentowanych obiektów. Sprawdź.
Natychmiastowa rezerwacja

Pod Miejską Górą Bodzentyn

  • Wysoka jakość, dobra cena
  • Bezpłatne anulowanie
  • Brak przedpłaty
10.0 Rewelacyjny 11 opinii
od 160 zł
1 osoba, 1 noc
Cena gwarantowana
Natychmiastowa rezerwacja

Apartamenty Jodłowa

  • Bezpłatne anulowanie
  • Brak przedpłaty
9.5 Rewelacyjny 2 opinie
od 350 zł
1 osoba, 1 noc
Cena gwarantowana
Potwierdzenie do 24 godzin

Hotel Miodowy Młyn Opatów

  • Śniadania w cenie
  • Wysoka jakość, dobra cena
  • Bezpłatne anulowanie
  • Brak przedpłaty
9.4 Rewelacyjny 11 opinii
od 260 zł
1 osoba, 1 noc
Cena gwarantowana
Natychmiastowa rezerwacja

Willa Chańcza

  • Bezpłatne anulowanie
  • Brak przedpłaty
10.0 Rewelacyjny 1 opinia
od 650 zł
1 osoba, 1 noc
Cena gwarantowana

Skorzystaj z filtrów , aby lepiej dopasować wyniki wyszukiwania do Twoich potrzeb.

Nowa Słupia

Nowa Słupia jest turystyczną miejscowością położoną w Górach Świętokrzyskich u stóp Łysej Góry. Historia okolicy związana jest z hutnictwem żelaza, które rozwijało się tam w pierwszych wiekach naszej ery. Również wokół tego zbudowana jest promocja Nowej Słupi – w mieście działa między innymi Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego oraz Centrum Kulturowo-Archeologiczne.


Przez kilka stuleci, aż do 1819 roku, Nowa Słupia należała do benedyktynów mających swój klasztor na Świętym Krzyżu. Jej rozwój wiązał się więc z obsługą pielgrzymów, którzy tłumnie przybywali w te strony. Wśród pątników znajdowali się zarówno prości ludzie, jak też szlachta, magnaci i kolejni polscy królowie. Sanktuarium szczególnie chętnie odwiedzali władcy z dynastii Jagiellonów. Po kasacie zakonu miasteczko podupadło, a po powstaniu styczniowym straciło nawet prawa miejskie (odzyskało je dopiero 1 stycznia 2019 roku). Współczesna Nowa Słupia to prężny ośrodek turystyczny, przez który biegną liczne szlaki piesze i rowerowe. Zainteresowaniem cieszy się również organizowany tam tam festyn archeologiczny tzw. Dymarki Świętokrzyskie.

Nowa Słupia na weekend czy na dłuższy pobyt?

Nowa Słupia to świetny kierunek weekendowego wyjazdu, leży bowiem w otulinie Świętokrzyskiego Parku Narodowego, u stóp Łysej Góry, znanej także jako Święty Krzyż. Taka lokalizacja jest niezwykle kusząca i wybierają ją osoby, które lubią wypoczynek na świeżym powietrzu, w ruchu. W Nowej Słupi początek mają liczne szlaki turystyczne, w tym czarny prowadzący na Szczytniak, najwyższy szczyt Pasma Jeleniowskiego, oznakowano także szlaki rowerowe do Cedzyny i Opatowa, w którym warto zwiedzić między innymi romańską kolegiatę.


Poza tym w mieście jest kilka interesujących miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć – bazylika na Świętym Krzyżu, miejscowy kościół parafialny oraz obiekty muzealne prezentujące najdawniejsze tradycje hutnicze. Aby nic nie zakłóciło wypoczynku w Nowej Słupi i nie pokrzyżowało planów zwiedzania, wyjazdy najlepiej planować na terminy wiosenne i letnie, chociaż wczesna jesień w Świętokrzyskim Parku Narodowym również nie jest pozbawiona uroku!

Nowa Słupia – co warto zobaczyć?

Spędzając czas w Nowej Słupi koniecznie trzeba pójść na Święty Krzyż, by zwiedzić znajdującą się tam bazylikę z relikwiami Krzyża Chrystusa. To nie tylko ważne miejsce kultu religijnego, ale również bezcenny zabytek architektoniczny. Pierwszy romański kościół powstał tam za panowania Bolesława Krzywoustego, w kolejnych wiekach znacznie go rozbudowano, a obecny kształt nadano mu w dobie baroku. Zachwycające jest także bogato zdobione wnętrze, szczególnie Kaplicy Oleśnickich, w której przechowywane są relikwie Krzyża Świętego. W znajdującej się pod kaplicą krypcie grobowej, w przeszklonej trumnie spoczywa książę Jeremi Wiśniowiecki – badacze spierają się jednak, czy ciało rzeczywiście należało do magnata. Warto również wejść na szczyt wieży bazyliki, znajduje się tam bowiem taras widokowy, z którego roztacza się widok na pasma Gór Świętokrzyskich, w sprzyjających warunkach można dostrzec także Tatry.


Na Świętym Krzyżu mieści się nie tylko przepiękna bazylika, w dawnych budynkach klasztornych znalazło się miejsce także dla ekspozycji Muzeum Przyrodniczego Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Składają się na nią eksponaty związane z miejscową florą i fauną, specyfiką Gór Świętokrzyskich, prezentowana jest także historia osadnictwa – duży nacisk położono hutnictwo żelaza i szkła.


W samej Nowej Słupi na szczególną uwagę zasługuje Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego, które powstało w miejscu odkrycia dymarek (dawnych pieców hutniczych), wykorzystywanych od I do III wieku. Ciekawym obiektem jest również Centrum Kulturowo-Archeologiczne, będące rodzajem skansenu, w którym turyści zobaczą zrekonstruowane chaty i ziemianki charakterystyczne dla budownictwa z początków naszej ery. Ekspozycje uzupełniają dymarki, kopalnia żelaza, dawna sauna, obóz rzymski z fragmentem Muru Hadriana oraz celtycka zagroda. Centrum otwarte jest od maja do października, a jego ofertę wzbogacają pokazy starożytnego górnictwa i rzemiosł.

Co robić w Nowej Słupi w wolnym czasie?

Planując wolny czas w Nowej Słupi warto zajrzeć do kalendarza – w sierpniu organizowane są tam Dymarki Świętokrzyskie. Impreza przybliża tradycje hutnicze regionu, jest także okazją do wypromowania miasta i przyciągnięcia turystów. Atrakcje obejmują nie tylko pokazy hutnictwa i rzemiosła, ale również efektowne rekonstrukcje walk Rzymian z barbarzyńcami, występy kapel ludowych i koncerty znanych artystów.


Interesującą propozycją wydaje się również przechadzka Królewskim Szlakiem – początek drogi znajduje się przy figurze Pielgrzyma Świętokrzyskiego i prowadzi na szczyt Świętego Krzyża, aż do sanktuarium. Przez setki lat szły tędy miliony pątników, z myślą o tych ludziach na przełomie XVI i XVII wieku wzdłuż drogi ustawiono stacje Drogi Krzyżowej, do naszych czasów zachowały się tylko dwie kapliczki.

Co zjeść w Nowej Słupi?

W Nowej Słupi działa kilka lokali gastronomicznych, które oferują dania kuchni polskiej, a także pizzę i fast food. Nie są to typowe dla tej okolicy potrawy – w miejscowej tradycyjnej kuchni dominuje runo leśne, w tym grzyby, a także ziemniaki i kapusta. Mając okazję, warto zjeść zalewajkę świętokrzyską, czyli barszcz z jajkiem, kiełbasą i warzywami, oraz pierogi z kaszą gryczaną. Cena obiadu w Nowej Słupi dla jednej osoby to koszt od około 20-30 zł.

Noclegi w Nowej Słupi

Oferty noclegów w Nowej Słupi udostępniają obiekty z kategorii ośrodki szkoleniowe i wypoczynkowe. Najczęściej wynajmują je osoby, które szukają komfortowych warunków oraz udogodnień ułatwiających pobyt. W ośrodkach szkoleniowych i wypoczynkowych w Nowej Słupi dostępne są wygodne pokoje z łazienkami klimatyzacją i klimatyzacją, istnieje również możliwość wykupienia na miejscu wyżywienia. Turyści mający mniejsze wymagania, korzystają z ofert kwater i pokoi – tam również dostępne są między innymi osobne łazienki, a oprócz tego parking dla gości.

Ceny noclegów w Nowej Słupi

Ceny noclegów w Nowej Słupi zaczynają się od 60 zł za usługę i zależą od kilku czynników, w tym od lokalizacji, kategorii obiektu, jego standardu czy udogodnień zapewnianych gościom. Na pewno miejsca z rozbudowaną ofertą pobytową, otoczone lasem, bez sąsiedztwa innych domów, będą droższe. Do tego dochodzi jeszcze kwestia popularnych terminów – późna wiosna i lato są najchętniej wybierane przez turystów, więc w tym czasie koszty noclegów w Nowej Słupi mogą być wyższe.

Najczęściej wybierane udogodnienia w Nowej Słupi

Turyści, którzy szukają noclegów w Nowej Słupi, najczęściej interesują się obiektami oferującymi osobne łazienki. Innym ważnym kryterium wyboru jest dostęp do prywatnego parkingu – najlepiej, był wliczony w cenę pokoju – a także telewizji, internetu i kuchni. Coraz popularniejsze wśród Polaków stają się podróże ze zwierzętami, dlatego wiele osób pyta o możliwość przyjazdu z psem.

Kategorie noclegowe w Nowej Słupi

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!