Brama Targowa w Elblągu jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych zabytków miasta. Została zbudowana w XIV wieku i stanowiła element obronnych fortyfikacji. Dolna część bramy została zbudowana w 1319 roku, a sto lat później, w roku 1420 dodano jeszcze nadbudówkę. Wtedy też dobudowano przedbramie, które zostało zniszczone w 1775 roku. W XVIII wieku na Bramie Targowej pojawił się barokowy hełm, ufundowany przez mieszkańców Elbląga. Stworzono tam też taras widokowy i zamontowano zegar. Brama mocno ucierpiała podczas II wojny światowej jednak odbudowano ją już w latach 40.
Z Bramą wiąże się również legenda o piekarczyku. Według niej, kiedy w 1531 roku wojska krzyżackie zamierzały zdobyć Elbląg, czeladnik piekarski w porę zauważył zagrożenie. Przeciął linę, która podtrzymywała bronę zawieszoną w Bramie Targowej i zablokował wejście do miasta. Dzięki niemu mieszkańcy Elbląga zostali uratowani. Na pamiątkę tego wydarzenia przed bramą postawiono pomnik piekarczyka, który szybko stał się jedną z atrakcji turystycznych miasta.
W odnowionym zabytku znajduje się ekspozycja Muzeum Archeologiczno-Historycznego, przedstawiająca przedwojenne fotografie i grafiki Bramy Targowej. W przyszłości powstanie tu "galeria jednego obrazu" czyli inicjatywa mająca na celu zaprezentowanie najnowszych dzieł elbląskich artystów. W tej chwili podczas zwiedzania Bramy Targowej można odpocząć w małej kawiarence lub zajrzeć do sklepu z pamiątkami.
Godziny otwarcia (codziennie):
W sezonie letnim: 10.00 - 18.00
Poza sezonem: 8:00-16:00
for. Marek Stepniak / AdobeStock
Wg mnie - Kraków przy Elblągu wysiada; a studiowałem w Krakowie