Brytyjscy miliarderzy mają się najlepiej w historii
(2014-06-06) 1000 najbogatszych mieszkańców Wysp posiada jedną trzecią brytyjskiego majątku.
Blisko 519 mld funtów – taką wartość mają aktywa 1000 najbardziej majętnych ludzi mieszkających w Wielkiej Brytanii według „Sunday Times Rich List”. Co ważne, za brytyjskimi krezusami niezwykle udany rok – od poprzedniego badania przeprowadzonego przez ekipę „Sunday Times” wzbogacili się oni średnio o 15,4%. Warto zauważyć, że w 2013 r. światowe PKB wzrosło o 2,9%, a brytyjskie o 1,7%. Najbogatsi Wyspiarze bogacą się więc ostatnio w znacznie szybszym tempie niż rośnie gospodarka krajowa i światowa. - Brytyjscy miliarderzy mają się najlepiej w historii. Nigdy ich majątek nie urósł w ciągu roku tak znacząco – mówi Philip Beresford, który nadzoruje powstawanie „Sunday Times Rich List” od 1989 r.
Warto zauważyć, że osoby z 64 pierwszych miejsc list dysponują aktywami o wartości równej majątkowi 30% najbiedniejszej części społeczeństwa Wysp. – Obecnie dużym wyzwaniem dla tych ludzi jest odpowiednie zagospodarowanie tego bogactwa oraz aby zarządzali nim nie tylko dla własnej korzyści. Ważne też, by nie tylko Londyn miał profity z ich poprawiającej się sytuacji materialnej, ale i reszta kraju – zwraca uwagę Beresford.
Najbogatszymi mieszkańcami Wielkiej Brytanii są bracia Sri i Gopi Hinduja (łącznie mają około 12 mld funtów) oraz Aliszer Usmanow (10,65 mld funtów). Najbardziej majętnym rdzennym Wyspiarzem na liście jest Gerald Grosvenor, książę Westminsteru, z zasobem dóbr szacowanym na 8,5 mld funtów (zajmuje miejsce 10). Królowa Elżbieta znajduje się na miejscu 285 z aktywami opiewającymi na 330 mln funtów. Jednym z największych wygranych tegorocznego rankingu jeśli chodzi o tempo przyrostu majątku został celebryta Jamie Oliver – w ciągu roku jego portfel urósł o 166%, do 240 mln funtów. Rekord należy jednak do Douwa Steyna który prowadzi różnego rodzaju biznes – jego majątek powiększył się o 1100%, do 600 mln funtów, co wywindowało go na 170 miejsce. Aby zmieścić się na liście, trzeba było dysponować co najmniej 85 mln funtów. By wejść do pierwszej 500-setki potrzebne było 190 mld funtów na koncie – o 100% więcej niż w 2004 r.
„Sunday Times” przy okazji sporządza również „50 Young Rich List”, czyli zestawienie milionerów poniżej 30 roku życia. W tym roku na tej dodatkowej liście znajdują się m.in. aktorka Emma Watson (24 lata, 30 mln funtów) czy małżeństwo związane z branżą rozrywkową Marcus Mumford (27) i Carey Mulligan (28) które jest w posiadaniu 13 mln funtów.
Czemu tak dużo majętnych ludzi mieszka na Wyspach, a ze szczególnym upodobaniem nabywa kamienice w Londynie? - Oni uwielbiają Wyspy z kilku powodów. Po pierwsze łatwo dopasować się im do tutejszej kultury. Po drugie system podatkowy jest dość przyjazny. Poza tym wszelkie usługi stoją na bardzo wysokim poziomie, a w Londynie jest sporo ekskluzywnych restauracji serwujących pyszne jedzenie ze wszystkich stron świata. Nie bez znaczenia jest również fakt, że brytyjski system edukacji na każdym poziomie oferuje najwyższą jakość nauczania, co jest ważne w kontekście przyszłości dzieci miliarderów – tłumaczy Beresford.
Warto pamiętać, że zestawienie „Sunday Times” powstaje na podstawie tzw. identyfikowalnych bogactw, czyli bierze pod uwagę ujawnione nieruchomości, udziały w spółkach publicznych. Nie obejmuje natomiast takich dóbr jak biżuteria, kruszce, sztuka oraz oczywiście majątku na kontach w rajach podatkowych.
Autor: Portal Skarbiec.Biz
Komentarze