Atrakcje
- Barokowy kościół świętej Marii Magdaleny – z początku XVIII w. z wieżą, która zachowała fragmenty wcześniejszych – późnogotyckich murów oraz XVI – wieczny dzwon. Obecny kościół ma kształt trójnawowej bazyliki nakrytej sklepieniem kolebkowo-krzyżowym.
- Barokowa plebania – XVII – wieczny budynek z cegły i kamienia budowany na planie prostokąta z kamiennym posągiem Anioła Stróża we wnęce fasady. Parter i piwnice posiadają krzyżowe i kolebkowe sklepienia z lunetami. W pierwotnym stanie zachowana jest stolarka drzwi z okuciami.
- Eklektyczny pałac - z drugiej połowy XIX wieku, murowany, z dekorowanymi gzymsami i obramieniami okiennych otworów w elewacjach.
- Rezerwat przyrody "Dąbrowa Brzeźnicka" – znajduje się w dolinie dolnego biegu rzeki Brzeźnicy. Na terenie 5,88 ha. objęto ochroną od 1989 r. fragmenty grądu i dąbrowy świetlistej z licznymi dębami pomnikowymi. Oprócz nich spotkać można lipy, osiki, topole białe, jawory, buki, wiązy, jesiony, introdukowaną sosnę wejmutkę i daglezję zieloną. W niższych partiach rosną krzewy i rośliny runa. W lasach zamieszkuje wiele gatunków ptaków i typowe dla tego regionu dzikie ssaki: lisy, zające, sarny, dziki i zwierzęta mniejsze.
Historia
Pierwsze o niej wzmianki historyczne pochodzą z początku XIII w., kiedy to należała do klucza posiadłości augustianów z Nowogrodu Bobrzańskiego. Na terenie wsi znajdują się ciągi charakterystycznej zabudowy drewnianej kalenicowej i szczytowej zlokalizowane przy drodze wijącej się w dolinie jak łańcuch, stąd nazwa – łańcuchówka. Od 1945 r. mieszka tu grupa górali czadeckich, którzy kultywują swoje tradycje w zespole folklorystycznym „Watra”
Położenie
Brzeźnica – to duża wieś w województwie lubuskim na Wzgórzach Dalkowskich, położona w dolinie rzeki Brzeźnicy.