Budziejowice - atrakcje i ciekawe miejsca
Dziś chcemy zachęcić Was do odwiedzenia zabytkowego i niemniej urokliwego niż Praga, czeskiego miasta. Zabieramy Was do Budziejowic, miasta położonego na południu Czech, w malowniczej Kotlinie Czeskobudziejowickiej, w miejscu, gdzie spotykają się dwie rzeki: Wełtawa i Malša. W Budziejowicach do dziś zachowało się w nienaruszonym stanie zabytkowe Stare Miasto.
Turystów zachwyca swoim średniowiecznym układem urbanistycznym oraz największym w Czechach i jednym z największych w Europie Rynkiem zbudowanym na planie kwadratu. Rynek nosi imię założyciela miasta, Przemysława Ottokara II. Jego powierzchnia wynosi blisko hektar. Znajdujący się na rynku Ratusz zaliczamy jest do najpiękniejszych w całej Republice Czeskiej. Jeśli dodamy do tego jeszcze pyszne budziejowickie piwo, otrzymamy przepis na niezapomniane wakacje.
Sprawdź już teraz: Bruntal - atrakcje i ciekawe miejsca.
W Budziejowicach znaleźć można bardzo dużo zabytków architektonicznych, m. in.: katedrę św. Mikołaja, Czarną i Białą Wieżę oraz Ratusz. To idealne miejsce na spędzenie wakacji wspólnie z całą rodziną. Zarówno małym dzieciom jak i tym trochę starszym, przypadną do gustu liczne atrakcje dostępne w mieście. Budziejowice są atrakcyjne turystycznie przez cały rok. Dlatego zachęcamy Was do zaplanowania urlopu właśnie w tym mieście.
Budziejowice to tylko jedno z malowniczych miast w Czechach. Musicie koniecznie odwiedzić także inne miasteczka, skorzystajcie z naszej podpowiedzi:
Noclegi Praga
Noclegi Szternberk
Noclegi Harrachov
Noclegi Stramberk
Warto poznać przed wyjazdem do Budziejowic, choć pokrótce, jej historię. Miasto rozkazał założyć w 1265 roku król Przemysław Ottokar II. Chciał on bowiem w ten sposób wzmocnić swoją pozycję i władze w tej części kraju. Przez długi czas Budziejowice były istotnym ośrodkiem miejskim w regionie a to dzięki dogodnemu położeniu w pobliżu szlaków handlowych i starego szlaku solnego. Rangi miastu dodawał fakt, że w latach 1618-1648 do Budziejowic przeniesiono część instytucji państwowych z Pragi.
Budziejowicki Budvar
Co warto zobaczyć w Budziejowicach? Specjalnie dla Was przygotowaliśmy krótką ściągawkę, która pozwoli Wam zaplanować ciekawy i atrakcyjny wypoczynek. Dla smakoszy dobrego piwa mamy wspaniałą wiadomość – Budziejowice słyną z aromatycznego i wyjątkowego smaku piwa Budvar, warzonego przy ulicy Prazskiej. Najlepiej smakuje oczywiście na zabytkowym Starym Mieście! Otaczające rynek kolorowe kamienice po prostu zapierają dech w piersiach i sprawiają, że każdy czuje się jak w średniowiecznej bajce. Jeśli tylko będziecie mieli ochotę, istnieje możliwość zwiedzenia budziejowickiego browaru wraz z przewodnikiem, który opowie o historii piwa, procesie jego powstawania, a także zaproponuje degustacje trunku. Warto dodać, że Budziejowicki Budvar powstał w 1895 roku i do dziś kontynuuje ponad 700-letnie tradycje warzelnicze.
Kościół Marii Panny
Kolejnym placem w Budziejowicach, znacznie mniejszym, jest plac Pijarski. Znajduje się na nim kościół Marii Panny, wybudowany w 1265 roku. To najstarszy kościół w Budziejowicach. Do świątyni przylega były klasztor Dominikanów. Zwiedzających zainteresują z całą pewnością średniowieczne freski oraz piękny wewnętrzny korytarz. Przy placu Pijarskim wznosi się druga znana w Budziejowicach wieża, nazywana Białą. Została wzniesiona w 1498 roku.
Interesują Was inne miasta w Czechach? Sprawdźcie: Liberec - atrakcje i ciekawe miejsca.
Czarna Wieża z kościotrupem
Miłośnikom ekstremalnych wysokości do gustu przypadnie 72-metrowa Czarna Wieża. By dostać się na jej szczy i potem móc podziwiać wspaniałe widoki, trzeba pokonać kilkaset schodów. Trud jednak Wam się opłaci. W przeszłości wieża pełniła funkcję dzwonnicy sąsiadującej z nią katedry św. Mikołaja. Dla mieszkańców była symbolem bogactwa. Z wieża związana jest pewna legenda. Otóż dawno temu na dzwonnicy podobno siadał często kościotrup, który bił w dzwon. Robił to, ponieważ dzwonnikowi często nie chciało wchodzić się na sam szczyt. Dziś mieszkańcy twierdzą, że kościotrup także pojawia się na wieży, ale zobaczyć go mogą tylko dzieci.
Czechy to wiele urokliwych regionów, które zachwycają bogactwem flory i fauny. Wybierzcie się na wycieczkę swojego życia i pokochajcie czeski klimat oraz kulturę:
Noclegi Góry Izerskie
Noclegi Karkonosze
Noclegi Morawy Wschodnie
Noclegi Pogranicze Kłodzkie
Fontanna Samsona
W północnej części placu Przemysława Ottokara II stoi barokowa Fontanna Samsona. Wybudowano ją w 1727 roku. Nazwa fontanny pochodzi od rzeźby biblijnego Samsona z lwem i postaciami atlantów. Z pewnością odpoczynek przy takiej fontannie naładuje Was energią do dalszego zwiedzania miasta.
Katedra św. Mikołaja
Katedra św. Mikołaja należy do najstarszych świątyń w Budziejowicach. Jej budowę rozpoczęto w latach 60. XIII w. Jednak w 1551 r. kościół zawalił się i na jego miejscu wybudowano trójnawową bazylikę w stylu gotyckim. W 1641 roku w świątyni wybuchł pożar, który doszczętnie zniszczył budowlę. Wybudowano więc katedrę, której kształt przetrwał do dziś. W środku podziwiać można główny ołtarz oraz malowidło w kaplicy południowej, noszące tytuł „Śmierć Panny Marii”.
Wszystko, co powinniście wiedzieć o Brnie znajdziecie tutaj: Brno - atrakcje i ciekawe miejsca.
Pozostałości murów obronnych
Co jeszcze warto zobaczyć w Budziejowicach? W mieście znajdują się fragmenty murów obronnych a także zabytkowe budynki, m. in.: XV-wieczna baszta więzienna, zwana Żelazną Panną (w średniowieczu służyła za więzienie oraz miejsce tortur) i surowy budynek średniowiecznego arsenału. Prz placu Pijarskim stoi Zbrojownia z okresu późnego gotyku. Kiedyś mieścił się się tu skład soli, dziś swoją siedzibę ma tu Muzeum Motocykli. Tu kończymy naszą wycieczkę po Budziejowicach.
Życzymy Wam wspaniałego urlopu i niezapomnianych wrażeń!
Komentarze