Bukowa Góra - wyjątkowe miejsce na spacer w Górach Świętokrzyskich
Odkrywanie niezwykłych terenów w Polsce zawsze stanowi niezwykłą przyjemność, jeśli zdecydowaliśmy się spędzić swój wolny czas w wyjątkowym regionie. A takim bez wątpienia są Góry Świętokrzyskie, które śmiało można odwiedzać o każdej porze roku. Dobrą opcją na spacer w tej części kraju, będzie bez wątpienia Bukowa Góra. W czym tkwi wyjątkowość tego miejsca i jak zaplanować swoją wędrówkę po tej atrakcji Gór Świętokrzyskich?
Wyjątkowość Gór Świętokrzyskich tkwi przede wszystkim w tym, że nie jest to region zbytnio oblegany. Wyróżnia go niezwykła historia i tradycja. Możemy w związku z tym korzystać z ciszy i spokoju oraz delektować się wędrówką po niezbyt wysokich szczytach górskich. Wystarczy podkreślić, że Łysica, czyli najwyższy szczyt w Górach Świętokrzyskich ma zaledwie 614 m n.p.m., co sprawia, że właśnie ten region górski można śmiało polecić np. dla rodzin z dziećmi.
Jeśli szukasz pomysłu i inspiracji na wędrówkę po najpiękniejszych trasach w Górach Świętokrzyskich, to możemy Cię zapewnić, że Bukowa Góra, znajdująca się w okolicach Skarżyska-Kamiennej, powinna przypaść Ci do gustu! Swój urlop w tym regionie można poszerzyć o Świętokrzyski Park Narodowy, którego siedzibą jest Bodzentyn oraz Sieradowicki ParkKrajobrazowy oferujący malownicze ścieżki dydaktyczne.
Planujesz podróż po polskich parkach narodowych? Sprawdź koniecznie: Poznaj 7 najpiękniejszych parków narodowych w Polsce
Bukowa Góra - najważniejsze informacje
Zanim wyruszymy na wędrówkę do rezerwatu przyrody Bukowa Góra, warto nieco lepiej poznać to wyjątkowe miejsce w Górach Świętokrzyskich.
Bukowa Góra to najwyższy szczyt w Paśmie Klonowskim w Górach Świętokrzyskich, stanowiący jego środkową część. Jej wysokość waha się od 465 (Cerle) do 484 m n.p.m. Grzbiet Bukowej Góry rozciąga się na długości 8 km i składa się z dwóch wierzchołków.
fot. groum / pixabay.com, CC0
Pod względem geologii, warto podkreślić, że Bukowa Góra została zbudowana z piaskowców dewońskich, a porasta ją las jodłowo-bukowy.
Podczas wędrówki po Bukowej Górze, znajdziemy wiele ciekawostek, które pozwolą nam przybliżyć historii ziemi i człowieka. Wspomniane piaskowce powstały bowiem około 400 milionów lat temu na dnie znajdującego się tutaj płytkiego morza. Znajdziemy na nich m.in. ślady po muszlach ramienionogów - spiriferów.
Ciekawostki geologiczne na tym jednak się nie kończą. Na odsłoniętych skałach, czujne oko dostrzeże również ripplemarki, powstałe na skutek falowania i prądów wodnych.
Pod szczytem Bukowej Góry, od strony północnej znajdziemy pasmo skałek piaskowcowych (pomnik przyrody nieożywionej) o wysokości ok. 5 metrów i szerokości ok. 6 metrów. Na zachodnim zboczu znajduje się kamieniołom, który został udostępniony turystycznie. Na grzbiecie Bukowej Góry znajduje się również kapliczka, znajdująca się prawdopodobnie na grobie napoleońskiego żołnierza oraz mogiła partyzancka z 1943 r.
Tutaj znajdziesz propozycje noclegów w Bodzentynie:
W czym tkwi wyjątkowość Bukowej Góry?
Planując wyprawę na Bukową Górę, warto wziąć pod uwagę fakt, że jest to na pewno miejsce wyjątkowe. Zachwyca niezwykłymi ciekawostkami geologicznymi, jak i pięknem przyrody, która szczególne wrażenie pośród odwiedzających to miejsce turystów robi jesienną porą. Na pewno jest to punkt obowiązkowy obok takich atrakcji województwa świętokrzyskiego, jak Jaskinia Raj, czy Świętokrzyska Polana.
O wyjątkowości Bukowej Góry najlepiej świadczy fakt, że:
-
piaskowce dewońskie, z których zbudowana jest ta góra, mają nawet 400 milionów lat, mają one kształt baszt i platform i ciągną się w pasie o długości 100 i szerokości do 50 metrów; największe z nich, które się zachowały, mają ponad 5 metrów wysokości;
-
góra jest porośnięta przez lasy jodłowo-bukowe;
-
znajdziemy tu kamieniołom (kopalnia), który został udostępniony turystycznie;
-
najczęściej spotykanymi roślinami runa są tu paprocie;
-
wędrując zielonym szlakiem w kierunku północno-zachodnim napotkamy strumyk, a kawałek dalej - piękny, głęboki wąwóz;
-
możemy tu podziwiać fragment niewielkiej polanki, na której znajduje się piękna, drewniana kapliczka - postawiona najprawdopodobniej na grobie napoleońskiego żołnierza;
-
szczególnie imponująco prezentuje się grupa bloków skalnych o kilkunastometrowej długości, z licznymi szczelinami, które wypełniają uschnięte bukowe liście.
Jak dojechać do Bukowej Góry?
Z dotarciem do tego wyjątkowego rezerwatu przyrody w Górach Świętokrzyskich, nie powinniśmy mieć absolutnie żadnego problemu.
Dojście na szczyt jest możliwe żółtym szlakiem, który prowadzi z Barczy.
Swoją wędrówkę można rozpocząć również zielonym szlakiem na odcinku Zagórze (Pomarańczowy Stok - Psary Podlesie), który jest częścią bardziej złożonego zielonego szlaku, który prowadzi ze Starachowic do Łącznej. Odcinek ma długość 6,2 km, a jego pokonanie powinno zająć około 3 godzin. Szlak jest płatny, a samochód możemy pozostawić w miejscowości Zagórze nieopodal wiaduktu kolejowego, gdzie wkraczamy do lasu.
W przypadku opcji z Barczy, warto dojechać do miejsca, w którym żółty szlak przechodzi przez drogę idącą koło Klonowa na Psary Kąty. Znajdziemy tu tablice informacyjne z rozpiską szlaków Gór Świętokrzyskich oraz regulaminem Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Jest tu także miejsce aby zostawić samochód na poboczu.
Dokładne współrzędne lokalizacyjne Bukowej Góry to: 50.966049035689, 20.797891616821.
Ruszamy na szczyt Bukowej Góry - który szlak wybrać?
Jeśli zastanawiasz się nad tym, która ścieżka będzie odpowiednia, by dojść na szczyt Bukowej Góry, to warto, żebyś wiedział, że trasa, która prowadzi na szczy jest przyjemna, a Bukową Górę osiągniesz po zaledwie 20 minutach. Jeśli chcesz delektować się terenami Świętokrzyskiego Parku Narodowego, to warto zdecydować się na dłuższą opcję, czyli zielony szlak. Spacer po tych terenach pozwoli Ci jednak odkryć Świętokrzyski Park Narodowy z nieco innej perspektywy.
fot. jurgol / pixabay.com, CC0
Zastanawiasz się, jakie atrakcje w Górach Świętokrzyskich możesz jeszcze zobaczyć? Sprawdź:
Szlak żółty z Barczy na Bukową Górę
Zdobywanie tego wyjątkowego szczytu w Górach Świętokrzyskich, rozpoczynamy od opcji zdecydowanie najłatwiejszej.
Jeśli chcesz wejść na Bukową Górę możliwie najkrótszą droga, to warto dojechać do miejsca, gdzie żółty szlak przechodzi przez drogę idącą koło Klonowa na Psary Kąty. Znajdziemy tu tablicę informacyjną z rozpiską szlaków Gór Świętokrzyskich oraz regulaminem Świętokrzyskiego Parku Narodowego i opisem Bukowa Góra. Jest tu także miejsce aby zostawić samochód na poboczu - zmieszczą się tu maksymalnie 2 samochody.
Szlak jest oznaczony bardzo dobrze, a dodatkowo po drodze znajdują się tablicę Świętokrzyskiego Szlaku Archeo – Geologicznego. Czas potrzebny na wejście na Bukową Górę to jakieś 15-20 minut.
Widok ze szczytu jest ograniczony, z tego względu, że Bukową Górę porasta las. Warto jednak udać się na spacer po tej okolicy, przede wszystkim ze względu na niezwykłe ciekawostki geologiczne i historyczne.
Pomimo tego, że Bukowa Góra nie jest wysoki szczytem, to dobrze jest odpowiednio przygotować się na taką wyprawę. Przeczytaj: Co zabrać ze sobą w góry latem? Lista potrzebnych rzeczy
Szlak zielony ze Starachowic - trasa dla bardziej wymagających
Jeśli zdecydujesz się zdobyć Bukową Górę zielonym szlakiem, to wiedz, że jest to opcja przygotowana dla osób, które chcą dłużej delektować się wędrówką na Bukową Górę. W tym przypadku do pokonania mamy 6,2 km, co powinno nam zająć około 3 godzin.
Nasz spacer rozpoczynamy w miejscowości Zagórze, nieopodal wiaduktu kolejowego, gdzie wchodzimy do lasu.
Następnie, po lewej stronie zauważymy kamieniołom piaskowca „Bukowa Góra”, który jest udostępniony do zwiedzania. Wędrując dalej po „grani” Pasma Klonowskiego docieramy do granic Świętokrzyskiego Parku Narodowego, o czym informuje nas tablica. Na odcinku biegnącym w granicach Parku, zwraca uwagę dominacja buka w drzewostanie, stąd prawdopodobnie wzięła się nazwa najwyższego szczytu tego pasma „Bukowa Góra”.
Naszą uwagę na pewno zwrócą liczne deniwelacje, o których wspominaliśmy wcześniej. Powstały one na skutek potoków, które przecinały szlak i wyżłobiły malownicze dolinki. Po ostatnim podejściu mijamy po prawej stronie najwyższy szczyt pasma, Bukową Górę 483 m n.p.m. i w tym miejscu szlak zielony łączy się ze szlakiem żółtym. W pobliżu możemy podziwiać jedną z najbardziej okazałych wychodni skalnych w Górach Świętokrzyskich.
Podążając dalej, docieramy do drewnianej kapliczki, która znajduje się na grobie napoleońskiego żołnierza. Tuż obok znajdziemy mogiłę partyzanta poległego w 1943 r. Po chwilowym odpoczynku, warto jest wyruszyć dalej w kierunku tzw. Lisiego ogona i wsi Psary Podłazy.
Dlaczego? A choćby z tego względu, że rozciąga się stąd wspaniała panorama na Pasmo Masłowskie, Świętą Katarzynę oraz Pasmo Łysogórskie z dominującą Łysicą.
Oto popularne oferty noclegów w Starachowicach:
Noclegi w okolicach Bukowej Góry
Decydując się na nocleg w okolicach Bukowej Góry, możemy skorzystać z naprawdę dobrze rozwiniętej bazy noclegowej całego regionu województwa świętokrzyskiego, co pozwoli nam odkryć Góry Świętokrzyskie.
Możesz tu skorzystać np. z rezerwacji noclegu w domu w agroturystyce, zajazdów, które znajdują się przy głównych drogach, czy też kwater i pokoi, których w najbliższej okolicy jest najwięcej.
Bukowa Góra znajduje się w bliskiej odległości od wsi Barcza, blisko jest również wieś Klonów. Jeśli chodzi o większą miejscowość to najbliżej jest Bodzentyn, w którym znajdziemy nieco więcej obiektów noclegowych, dostępnych na każdą kieszeń.
Mieszkańcy Bukowej Góry i pobliskich miejscowości chętnie udostępniają gościom miejsca noclegowe. Jeśli planujecie wyprawę większą grupą osób, to idealnie sprawdzi się tu np. domek w Bodzentynie. Ogólnie mówiąc, w okolicy tej miejscowości znajdziemy wiele kwater i pokoi oraz agroturystykę w Górach Świętokrzyskich.
Średnia cena za nocleg w Bodzentynie waha się na poziomie 104 zł. Najkorzystniej jednak jest się zatrzymać w noclegach pracowniczych w Bodzentynie - wówczas cena od osoby rozpoczyna się od 30 zł za dobę.
Komentarze