BUNKIER SZTUKI należy w Polsce do najważniejszych instytucji prezentujących sztukę nowoczesną i zjawiska, jakie wokół niej narastają i jakie ją kształtują. Jest artystycznie niezależną instytucją kultury, finansowaną przez Miasto Kraków.
BUNKIER SZTUKI prezentuje międzynarodową sztukę nowoczesną w szerokim kontekście kulturowym. Otwarty jest na sztukę multimedialną, wideo i performance. Jego działalność odbywa się na kilku, powiązanych ze sobą płaszczyznach. Organizowane są tutaj wystawy, cykle spotkań, prezentacji i dyskusji, projekcje filmów oraz działania artystyczne w przestrzeni publicznej (np. planowana akcja "Wektory" w przestrzeni miejskiej Nowej Huty).
Położenie
Budynek, w którym mieści się BUNKIER SZTUKI, stanowi jedno z najlepszych rozwiązań architektonicznych polskiego modernizmu lat 60. – wpisując się w rzadko spotykany w Polsce nurt brutalizmu. Został wzniesiony według projektu Krystyny Różyskiej-Tołłoczko (1909-2001) w 1965 roku. Wykorzystano w nim fragmenty starej architektury. W części środkowej fasady widoczne są mury zabytkowego spichlerza z XVII wieku. Ten niewielki, dwupiętrowy dom stanowi dzisiaj odmienną od reszty galerii plombę, w której na parterze znajduje się kawiarnia. Jedna z piwnic BUNKRA SZTUKI to z kolei dawna sala kolumnowa kawiarni Esplanada.
Galeria przylega do Placu Szczepańskiego, a jej front wychodzi na Planty. Jest usytuowana na linii dawnych murów obronnych, w centrum starego Krakowa.
Historia
Biuro Wystaw Artystycznych, które dało początek BUNKROWI SZTUKI, istniało już od 1950 roku.
Właściwa historia BUNKRA zaczyna się jednak w 1965 roku, kiedy Galeria przeniosła się do wybudowanego specjalnie dla niej pawilonu wystawowego, w którym ma swoją siedzibę po dzień dzisiejszy. W 1994 roku BUNKIER otrzymał status galerii miejskiej. Od tego czasu jego działalność zyskała indywidualny charakter, co symbolicznie wyraziła zmiana nazwy: w 1995 roku Galeria przyjęła oficjalnie nazwę BUNKRA SZTUKI.
źródło: www.bunkier.com.pl