Camerimage 2006

Camerimage 2006

Już 25 listopada rozpoczyna się 14 edycja Camerimage - największego na świecie festiwalu nagradzającego operatorów i autorów zdjęć filmowych. Festiwal w tym roku proponuje aż trzy konkursy. Wato przyjrzeć się filmom uczestniczącym w Konkursie Polskim oraz Debiutów Europejskich. Wśród polskich filmów znajdą się między innymi "Wszyscy jesteśmy Chrystusami" Koterskiego czy "Jasminum" Kolskiego. Polacy są tez w konkursie Debiutów Europejskich, który obejmie 8 filmów, w tym "Chaos" Żuławskiego i "Z odzysku" Fabickiego.

KONKURS EUROPEJSKICH DEBIUTÓW

W tym roku odbędzie się po raz pierwszy. Przeznaczony jest dla debiutantów z krajów europejskich. Do konkursu wybrano 8 filmów, a podstawowym kryterium, poza względem wizualnym, było to, aby był to pierwszy lub drugi pełnometrażowy film reżysera. Filmy będą oceniane pod kątem współpracy reżysersko - operatorskiej przez międzynarodowe Jury, którego przewodnictwo obejmie Lech Majewski, reżyser filmowy i teatralny, scenarzysta, poeta, prozaik, malarz, kompozytor, członek Gildii Reżyserów Amerykańskich i Europejskiej Akademii Filmowej. Grono jurorskie uzupełniają: Guillermo Navarro - autor zdjęć do takich filmów jak "Desperado", "Hellboy" czy "Jackie Brown", Piotr Kukla - zdobywca Srebrnej Żaby 2003, Igor Klebanov - zdobywca rosyjskiej nagrody filmowej Nika oraz nominowany do Oscara Jost Vacano i nominowany do Emmy Kramer Morgenthau.

W pierwszej edycji wystartują dwie mocne polskie propozycje. "Chaos" Xawerego Żuławskiego oraz "Z odzysku" Sławomira Fabickiego. Autor zdjęć do filmu Żuławskiego - Marian Prokop, to laureat Złotych Lwów gdyńskich za zdjęcia do "Stacji" [2001]. Jeszcze większą ilością nagród uhonorowano Bogumiła Godfrejowa, autora zdjęć do "Z odzysku" Godfrejow tworzy z Fabickim jeden z ciekawszych duetów w światowym kinie. Już za "Męską sprawę" zostali oboje nominowani do Oscara. Operator ma też na koncie nominację do europejskiego Felisa. "Z odzysku" to polski kandydat do Oscara 2007.

Ciekawie zapowiada się “Wholetrain" [operator: Christian Rein, reżyser: Florian Gaag] polsko-niemiecki film, którego akcja toczy się wśród grafficiarzy. Zdjęcia do filmu kręcono w Warszawie. “Someone Else's Happiness" Fien Troch [zdjęcia Frank van den Eeden] to belgijski kandydat do Oscara. Opowieść o małej belgijskiej wiosce, której sielankowe życie zawali się, gdy jeden z mieszkańców zabije w wypadku samochodowym dziecko.
¦mierć dziecka jest też motywem przewodnim norweskiego "Pocałunku zimy" ["Vinterkyss"/Kissed by Winter"] ze zdjęciami Odda Reinhardta Nicolaysena w reżyserii Sary Johnsen. Z kolei inny film skandynawski - fiński "Homesick" [operator: Harri Räty, reżyser: Petri Kotwica] przenosi nas w świat skomplikowanych relacji wewnątrz rodziny nękanej przez chorobę psychiczną. Ostatni z filmów tego konkursu przenosi nas do… Mongolii. Tam umieszczono akcję "The Cave Of The Yellow Dog" ze zdjęciami Daniela Schönauera w reżyserii Byambasurena Davaa. Mongolsko - niemiecka koprodukcja opowiada o odwiecznym związku człowieka z psem oraz o tradycyjnym stylu życia mongolskiej rodziny.

KONKURS FILMÓW POLSKICH

Ideą tego konkursu, zainicjowanego rok temu, jest poddanie najciekawszych polskich produkcji ocenie zagranicznych fachowców. Najlepsze polskie filmy wybierane są bowiem zawsze w Gdyni przez jury złożone z polskich ludzi kina. Nieustanne niepowodzenia polskich kandydatów do Oscara zmuszają do zastanowienia jakie filmy najbardziej podobają się tym, co owe Oscary przyznają - filmowcom zagranicznym, zwłaszcza amerykańskim. Do tego zestawienia włączono dwa z filmów startujących w poprzednim konkursie - "Chaos" i "Z odzysku". 

Do zestawienia wybrano "Bezmiar sprawiedliwości" Wiesława Saniewskiego ze zdjęciami Mariusza Paleja czy hity polskiego kina - "Jasminum" ze zdjęciami Krzysztofa Ptaka w reżyserii Jana Jakuba Kolskiego, "Palimpsest" ze zdjęciami Arkadiusza Tomiaka w reżyserii Konrada Niepolskiego czy wielkiego zwycięzcę tegorocznego festiwalu w Gdyni - "Plac Zbawiciela" ze zdjęciami Wojciecha Staronia w reżyserii Krzysztofa Krauze i Joanny Kos-Krauze. Będzie też "Wszyscy jesteśmy Chrystusami" ze zdjęciami znakomitego polskiego operatora, współtwórcy "szkoły polskiej" Edwarda Kłosińskiego w reżyserii Marka Koterskiego. Będzie też “Co słonko widziało" ze zdjęciami Andrzeja Szulkowskiego i Bartłomieja Kaczmarka w reżyserii Michała Rosy. Wstrząsający film, uważany przez wielu krytyków za najważniejsze dzieło filmowe tego roku w Polsce.

Więcej informacji znajdą Państwo na oficjalnej stronie festiwalu - www.camerimage.pl

Następny artykuł Wystawa malarstwa Andrzeja...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!