Carnaval, Carnaval... i po Carnavale - relacja
W ubiegłą niedzielę zakończyła się siódma edycja Carnavalu Sztukmistrzów w Lublinie. Festiwal sztuki nowego cyrku, który trwał od 28 do 31 lipca odbywał się w radosnej atmosferze, pomimo niesprzyjającej pogody.
Serwis Nocowanie.pl sprawował oficjalny patronat medialny nad tegoroczną edycją Carnavalu Sztukmistrzów.
„Bohaterami tegorocznej edycji zostali dla mnie Klaun i muzyka. La Boca Abierta, La Chouing pokazali dwa różne oblicza współczesnej klaunady, która okazuje się być klejnotem w świecie teatru. Carnaval Brass Band i Attentant Fanfare przywrócili wiarę w ludyczny i wspólnototwórczy wymiar muzykowania gdzie radość z słuchania i radość z grania są jednakowo niepohamowane.” – mówi Rafał Sadownik, Dyrektor Artystyczny Carnavalu Sztukmistrzów.
W czasie trzech i pół dnia w Lublinie odbyło się 120 wydarzeń artystycznych i rozrywkowych, których publiczność organizatorzy szacują łącznie na około 100 000 osób.
Kiedy pogoda dopisywała mieszkańcy i goście miasta tłumnie odwiedzali wydarzenia festiwalu. Przedstawienia uliczne, w lokalizacjach zaproponowanych w tym roku po raz pierwszy – Podwórko przy ulicy Olejnej, wirydarz klasztoru oo dominikanów, róg Kapucyńskiej i Krakowskiego Przedmieścia, Plac Rybny, Brama Rybna, gromadziły liczną publiczność.
Niezmienną popularnością cieszyły się warsztaty kuglarskie, Klanzowe Miasteczko Zabaw Niezwykłych (tym razem zlokalizowane przy Centrum Kultury) i przedstawienia w Teatrze Starym. Stare Miasto wypełniło się tłumem podziwiającym kolorowe iluminacje kamienic, w tym roku poszerzone w stosunku do poprzedniej edycji o ulicę Grodzką.
Emocji dostarczył Urban Highline Festival, którego uczestnicy prezentowali swoje niecodzienne umiejętności, chodzenia po taśmach, wprost ponad ulicami miasta, po raz pierwszy również nocą. Szczególnie interesująca dla widzów była nowa trasa chodziarzy, czyli lina zawieszona pomiędzy Ratuszem, a Bramą Krakowską. W sobotę odbyły się zaś niezwykle widowiskowe zawody trickline, gdzie uczestnicy pojedynkowali się na akrobacje spadając z liny na umieszczoną pod nimi siatkę asekuracyjną.
W piątek rano oraz w niedzielę wieczorem z powodu ulewnego deszczu i nagłej burzy uległy zmianie niektóre punkty programu. Wielu artystów, urzeczonych gościnnością i ciepłym przyjęciem lubelskiej publiczności zdecydowało się występować, na przekór aurze. Barada Street dali pokaz w strugach deszczu pod Ratuszem przy Placu Łokietka w niedzielny wieczór, a Carnaval Brass Band oraz zespół Hańba zagrali unplugged w Bramie Rybnej. Odbyły się również przedstawienia zaplanowane w Namiocie Cyrkowym i chill out na Błoniach.
Carnaval Sztukmistrzów jest świętem nowego cyrku nie tylko dla mieszkańców Lublina. Wyrazem uznania międzynarodowej społeczności artystów związanych z tą dziedziną jest ponowny wybór Lublina na siedzibę Europejskiej Konwencji Żonglerskiej (European Juggling Convention). W przyszłym roku Lublin obchodzi swoje 700-lecie i stanie się cyrkowym pępkiem świata.
Już teraz zapraszamy do Lublina na kolejną edycję Carnavalu Sztukmistrzów – w 2017 roku!
Komentarze