Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi istnieje od 1960 r. Muzeum jest wyspecjalizowaną instytucją przedstawiającą włókiennictwo z wielu perspektyw: jako dziedzinę sztuki, dziedzinę przemysłu, rozległy obszar związany z modą, obyczajami i życiem codziennym. Dzięki zgromadzonym przez lata zbiorom o unikalnej wartości zwiedzający mogą poznać tajniki włókienniczego procesu produkcyjnego (kolekcja narzędzi i maszyn włókienniczych) oraz różnorodność wzornictwa tekstyliów wytwarzanych przemysłowo w XIX i XX w. (kolekcja tkaniny przemysłowej). Ulokowane w okazałym kompleksie klasycystycznych budynków Białej Fabryki Ludwika Geyera, jest obecnie największym muzeum włókiennictwa w Europie. Stosunkowa młoda kolekcja obejmuje różnorodne eksponaty związane z włókienniczym procesem produkcyjnym: narzędzia, maszyny i dokumenty dawnych zakładów produkcyjnych, papiery wartościowe spółek włókienniczych, projekty tekstyliów, tkaniny artystyczne, przemysłowe i ludowe, odzież i akcesoria strojów.
Zrewitalizowaną przestrzeń pofabryczną uzupełnia Łódzki Park Kultury Miejskiej (dawniej Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej). Zabiera zwiedzających w niezwykłą podróż w czasie. Na jego terenie znajduje się osiem historycznych obiektów, typowych dla zabudowy Łodzi w XIX i na początku XX wieku translokowanych i rozmieszczonych wzdłuż dwóch brukowanych „kocimi łbami” uliczek. Obiekty zostały starannie odnowione, częściowo zrekonstruowane i poddane termomodernizacji, dzięki czemu są dostępne dla zwiedzających przez cały rok. To: 5 drewnianych domów, letniskowa willa drewniany kościół pw. św. Andrzeja Boboli, drewniana poczekalnia tramwajowa.
Atrakcyjną przestrzeń CMWŁ, zrewitalizowaną z wyjątkowym poszanowaniem historii, można wynająć. Jest – i może być – miejscem organizacji różnych wydarzeń: konferencji, imprez (w tym imprez kulturalnych, m.in. spotkań autorskich, pokazów mody, koncertów plenerowych czy festiwali), a nawet ślubów kościelnych i cywilnych. Warto dodać, że Muzeum dysponuje obszarem, w którym można rozmieścić catering. Co więcej, przestrzeń CMWŁ często staje się planem filmowym i zdjęciowym. Ponadto w Białej Fabryce mieści się hotel, w którym można nocować lub ulokować zaproszonych gości.
Nasze Muzeum jest przestrzenią przyjazną dla osób o specjalnych potrzebach. Ponadto w budynkach znajdują się liczne udogodnienia (windy, klimatyzacja, bezprzewodowy Internet, parking).
Wystawy stałe:
– MIASTO—MODA—MASZYNA
– ŁÓDZKIE MIKROHISTORIE. LUDZKIE MIKROHISTORIE (ulokowana w Łódzkim Parku Kultury Miejskiej)
– SALA MASZYN W RUCHU
– GOOGLE ARTS & CULTURE (wystawa wirtualna)
Kasa biletowa:
ul. Piotrkowska 282
Nr tel.: +48 572 087 469
Zakup biletów możliwy jest nie później niż pół godziny przed zamknięciem Muzeum.
Źródło: http://www.cmwl.pl
na pewno ciekawe - ale kto zamyka wszystkie ekspozycje stałe jednocześnie???