Centrum Sztuki Filmowej
Centrum dysponuje dwiema nowoczesnymi salami kinowymi z 372 i 46 miejscami, w których oprócz wyświetlania filmów będą organizowane przeglądy tematyczne, festiwale filmowe oraz sesje popularnonaukowe. Do dyspozycji widzów jest również sala do projekcji DVD, gdzie równocześnie na 6 monitorach można oglądać dowolne przez siebie wybrane filmy.
W 2000 roku w schronie pod budynkiem zaczęła funkcjonować Filmoteka Śląska, która jest drugą największą filmoteką w Polsce (po Filmotece Narodowej w Warszawie). Swoje miejsce znalazł tu także Zakład Produkcji i Usług Filmowych oraz Zespół Promocji Filmu i Kina. W przyszłości planuje się uruchomienia biblioteki wydawnictw filmowych.
W filmotece CSF zbierane są filmy na różnych nośnikach. Znajduje się tu kilka tysięcy taśm 35 milimetrowych, jak również 16 minimetrowych. Trwa ich przenoszenie na nośniki cyfrowe. Znajdują się tu także urządzenia do czyszczenia filmów. Nowe centrum filmowe wyposażono w nowoczesny sprzęt, którym dysponuje tylko kilkanaście podobnych ośrodków na świecie. Centrum będzie uczestniczyło w programach Unii Europejskiej wspierających inicjatywy promujące kulturę europejską. CSF jest częścią Instytucji Filmowej Silesia Film.
Koszt inwestycji wyniósł 11,5 mln złotych. Przebudowę obiektu rozpoczęto w 2004 roku, otwarcie nastąpiło 7 października 2006 roku. Dawniej na miejscu Centrum Sztuki Filmowej znajdowało się kino "Kosmos". Poprzednio w tym miejscu stał późnomodernistyczny budynek, zaprojektowany przez Stanisława Kwaśniewicza i wybudowany w latach 1959-1965. "Kosmos" posiadał jedną z największych sal kinowych na Śląsku - sala mogła pomieścić 600 osób, oraz posiadała jedyny w regionie wklęsły ekran panoramiczny. Obecnie po poprzednim kinie pozostały tylko żyrandole i fragmenty ściennej mozaiki.
Komentarze