Cergowa - najlepszy punkt widokowy w Beskidzie Niskim?

Cergowa - najlepszy punkt widokowy w Beskidzie Niskim?

Cergowa Góra to najwyższy szczyt Beskidu Dukielskiego, środkowej części Beskidu Niskiego. Wznosi się na wysokość 716 m n.p.m. i składa się z aż trzech wierzchołków.

Na najwyższym wierzchołku Cergowej znajduje się nowa wieża widokowa, oficjalnie oddana do użytkowania w 2018 r. To właśnie ona jest obecnie głównym celem wycieczek turystów - z platformy wiekowej na wieży można podziwiać przepiękne widoki na Beskidy, Bieszczady, a nawet same Tatry. Pomimo swojej stosunkowo niewielkiej wysokości, Cergowa zdecydowanie jest górą z charakterem, której nie sposób odmówić atrakcyjności.

 

W drodze na szczyt Cergowej turyści mogą podziwiać szereg atrakcji, spośród których warto wymienić m. in. Złotą Studzienkę, Jaskinie Cergowskie, a także gęste i zróżnicowane pod względem gatunkowym lasy Rezerwatu Tysiąclecia. Góra Cergowa to jedno z wielu miejsc na mapie Beskidu Niskiego, które zdecydowanie trzeba odwiedzić. Warto to zrobić tym bardziej, że na szczyt Cergowej prowadzi stosunkowo łatwy do pokonania i wygodny szlak turystyczny, mający swój początek we wsi Cergowa, położonej u samego podnóża Góry Cergowej.


fot. robert163a / zdjecia.nocowanie.pl

 

Wielka Góra na mapie Beskidu Niskiego


Cergowa to jeden z najwyższych szczytów Beskidu Niskiego. Znana jest także pod nazwami Wielka Góra i Góra Cergowska. Wznosi się majestatycznie nad niewielką beskidzką miejscowością o tej samej nazwie, na południowy wschód od Dukli. Jej szczyt jest zalesiony, a piękne widoki zapewnia wybudowana w 2018 r.

drewniana wieża widokowa - to właśnie dzięki jej obecności Cergowa może poszczycić się jednymi z najpiękniejszych i najbardziej rozległych panoram w całym Beskidzie Niskim.

 

W wielu źródłach można znaleźć informację, że Góra Cergowa leży na terenie Beskidu Dukielskiego i jest jego najwyższym szczytem. Jest to umowna nazwa środkowej części Beskidu Niskiego, położonej na północ od Przełęczy Dukielskiej. Oficjalnie, pod względem geograficznym, Cergowa zaliczana jest jednak do szczytów Beskidu Niskiego. Nie jest to jednak najwyższy szczyt, jakim dysponuje to pasmo górskie - nad Beskidem Niskim zdecydowanie króluje bowiem Lackowa, zwana także "górą policyjną", ze względu na swoją wysokość, która wynosi dokładnie 997 m n.p.m.


fot. uranos1980 / AdobeStock, CC0

 

Mimo tego, że Cergowa nie jest najwyższym szczytem, jakie na swoich mapach posiada Beskid Niski, nadal pozostaje bardzo interesującym wzniesieniem. Składa się z trzech wierzchołków o wysokości 716 m n.p.m. (z wieżą widokową i żelaznym krzyżem), 683 m n.p.m. i 681 m n.p.m. Na terenie wzniesienia występują wychodnie piaskowca cergowskiego, a także słynne Jaskinie Cergowskie, z którymi związanych jest wiele legend i podań beskidzkich. Cergowa jest ponadto miejscem chętnie odwiedzanym nie tylko przez turystów, lecz także przez pielgrzymów i paralotniarzy. Na jej terenie znajduje się bowiem Złota Studzienka - miejsce bezpośrednio związane z kultem św. Jana z Dukli, samo wzniesienie oferuje także świetne warunki do startów paralotni.


fot. z_sabat / zdjecia.nocowanie.pl

Zobacz także: Wakacje z dziećmi w górach

 

Walory turystyczne Cergowej Góry


Cergowa cieszy się sporym zainteresowaniem turystów od dawna. Już w XIX w. była częstym celem pieszych wycieczek kuracjuszy wypoczywających w dwóch pobliskich uzdrowiskach - Rymanowie Zdroju i Iwoniczu Zdroju. Na przełomie XIX i XX w. na szczycie Cergowej zawitał Mieczysław Orłowicz - bardzo znany i ceniony w Beskidach krajoznawca i propagator lokalnej turystyki. W spisanych przez siebie wspomnieniach nazwał Cergową szczytem, z którego dobrze widoczne są Tatry, co nadaje mu dodatkowych, jeszcze bardziej wyjątkowych walorów turystycznych na tle pozostałych szczytów Beskidu Niskiego.

 

I rzeczywiście, z Cergowej jak najbardziej można wypatrzeć najwyższe góry w Polsce, lecz pod warunkiem dobrej widoczności i sprzyjających warunków atmosferycznych. Dziś zdecydowanie łatwiej o piękne panoramy z Cergowej ze względu na stojącą na jej najwyższym wierzchołku wieżę widokową, która oferuje jeszcze bardziej rozległe i dalekie widoki. To właśnie ze względu na te niezapomniane widoki Cergowa cieszy się tak dużą popularnością wśród turystów goszczących w Beskidzie Niskim.

Sprawdź: Najciekawsze punkty widokowe

 

Co roku na szczycie Cergowej organizowane są noworoczne spotkania opłatkowe Oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawzczego w Krośnie. Na szczycie Cergowej regularnie spotyka się także Koło Przewodników Turystycznych przy Oddziale PTTK Krosno.

 

Atrakcje Cergowej. Złota Studzienka i pustelnicze życie św. Jana z Dukli




fot. z_sabat / zdjecia.nocowanie.pl

Góra Cergowa jest tak chętnie odwiedzana przez turystów nie tylko ze względu na piękne widoki, lecz także dla atrakcyjnych miejsc, na jakie można natknąć się w drodze na jej szczyt. Pierwszym z nich jest Złota Studzienka. Jest to miejsce kultu św. Jana z Dukli. Był to żyjący w XV wieku zakonnik, kaznodzieja i pustelnik, który prowadził swój pustelniczy żywot na zboczu Cergowej. W 1997 r. został kanonizowany przez papieża Jana Pawła II, a Złota Studzienka stała się jednym najczęściej odwiedzanych przez pielgrzymów miejsc kultu w Beskidzie Niskim.

 


fot. Nocowanie.pl

 

Pod nazwą Złotej Studzienki kryje się niewielka kapliczka św. Jana z Dukli. Powstała w miejscu, z którego bije źródełko, według wielu posiadające moc uzdrawiania. Złotą Studzienkę napotkamy w drodze na szczyt Cergowej, gdyż tuż obok niej przebiega żółty szlak prowadzący na najwyższy szczyt Beskidu Dukielskiego. Najwięcej turystów można spotkać w tym miejscu w 3. niedzielę lipca, kiedy przed kapliczką odprawiana jest msza odpustowa. Dojście do kapliczki z parkingu w przysiółku Ciułówka zajmuje ok. pół godziny.


fot. Nocowanie.pl

 

Jaskinie Cergowskie, Morskie Oko i Rezerwat Tysiąclecia na Cergowej Górze


Kapliczka zwana Złotą Studzienką to jednak nie jedyna atrakcja, jaką napotkamy na swojej drodze, zanim znajdziemy się na szczycie Cergowej! Wzniesienie to słynie bowiem także z jaskiń, nazywanych powszechnie Jaskiniami Cergowskimi. Na Górze Cergowej znajduje się ok. 10 jaskiń szczelinowych. Są one zlokalizowane głównie na południowym stoku zachodniego ramienia Cergowej.


Przeczytaj: 6 najpiękniejszych polskich jaskiń

 

Są to jedne z najwcześniej opisanych jaskiń w Polsce, z którymi wiążą się liczne lokalne legendy, opowieści i podania ludowe. Zainteresowanie turystów wzbudzają szczególnie dwie z nich, głównie za sprawą, trzeba przyznać, dość nietypowych nazw: Jaskinia Gdzie Spadł Samolot (nazwa upamiętania katastrofę niemieckiego samolotu w czasie II wojny światowej) i Jaskinia Gdzie Wpadł Grotołaz.


fot. Nocowanie.pl

 

Na południowo-wschodnim zboczu Cergowej znajduje się natomiast Morskie Oko - niewielki, ale bardzo malowniczo położony staw. Unikalną przyrodę tych okolic chroni natomiast Rezerwat Tysiąclecia - leśny rezerwat przyrody ożywionej zlokalizowany na północnych stokach Cergowej. Na jego terenie można podziwiać drzewa takich gatunków, jak m. in. olszynka karpacka, jaworzyna górska oraz ponad 100 różnych okazów cisa pospolitego.


fot. Nocowanie.pl


Jakie szlaki turystyczne prowadzą na Górę Cergową?


U podnóża Cergowej znajduje się niewielka wieś również nazywana Cergową. To właśnie na jej terenie swój początek ma żółty szlak turystyczny - najkrótszy szlak prowadzący na Cergową Górę i zarazem najpopularniejsza opcja dotarcia na szczyt i do wieży widokowej. Na żółty szlak można wejść zarówno we wsi Cergowa, jak i dojechać autem do parkingu na przysiółku Ciułówka - początkowo szlak biegnie równolegle ze ścieżką przyrodniczą „Do Złotej Studzienki”, która częściowo prowadzi przez Rezerwat Tysiąclecia. Czas przejścia wynosi ok. 1,5 godziny, długość szlaku wynosi 2,4 km, a suma przewyższeń 359 m. Wybierając tę opcję zobaczymy Złotą Studzienkę, a także Jaskinię Gdzie Spadł Samolot.


fot. Nocowanie.pl

 

Na Górze Cergowej można stanąć, podążając także innymi szlakami, dostępnymi w okolicy. Dostać się na nią można idąc żółtym szlakiem od strony Zawadki Rymanowskiej lub szlakiem czerwonym (Głównym Szlakiem Beskidzkim) z Nowej Wsi lub Lubatowej. Na grzbiet Cergowej prowadzi także trasa zwana "Szczurkówką" z Jasionki. Czas przejścia wszystkich szlaków jest zbliżony do siebie i wynosi ok. 1,5-2 godzin, w zależności od wybranego wariantu.

 

Na pierwszą wizytę na Cergowej Górze warto wybrać najkrótszy szlak ze wsi Cergowa, który w ok. 1,5 godziny zaprowadzi nas na Cergową i na nową wieżę widokową. Czytając opis szlaku, można dojść do wniosku, że trasa jest łatwa i przyjemna. W niektórych jej punktach bywa jednak dość stromo i ślisko, zwłaszcza po opadach deszczu, na co warto być przygotowanym. Więcej na: Co zabrać ze sobą w góry?

 

Gdzie zatrzymać się na nocleg w okolicy?


W pobliżu Góry Cergowej nie brakuje wsi i miasteczek, w których turyści znajdą zakwaterowanie niezbędne do spędzenia w Beskidzie Niskim zarówno krótszego, jak i dłuższego urlopu. W okolicy znajdują się dwie, bardzo popularne wśród osób odwiedzających te tereny miasta-uzdrowiska. Mowa o Iwoniczu Zdroju i Rymanowie Zdroju, obydwu zlokalizowanych niedaleko Góry Cergowej i oferujących świetny dojazd do wsi Cergowa, skąd można wyruszyć na najwyższy szczyt Beskidu Dukielskiego.

Apartamenty Jedynka

Apartamenty Jedynka

Iwonicz Zdrój, ul. Feliksa Piwarskiego

Apartamenty Iwonicz Zdrój 10
DALIA

DALIA

Iwonicz Zdrój, ul. Feliksa Piwarskiego

Kwatery i pokoje Iwonicz Zdrój 8.8

 

Jeśli chodzi o noclegi w Iwoniczu Zdroju, miasteczko oferuje swoim gościom zakwaterowanie m. in. w pokojach i kwaterach, apartamentach, a także domach letniskowych i gospodarstwach agroturystycznych. Rymanów Zdrój nocleg zapewni natomiast w agroturystykach i domkach letniskowych - idealnych obiektach noclegowych dla turystów, którzy liczą na bliski kontakt z unikalną przyrodą Beskidu Niskiego.

 

Nieco bliżej, bo w bezpośrednim sąsiedztwie wsi Cergowej, znajduje się natomiast miejscowość Dukla - noclegi w Dukli to gównie kameralne propozycje zakwaterowania dla turystów, na które składają się m. in. pokoje do wynajęcia i apartamenty oferowane przez miejscowych.

Domek w Zdroju

Domek w Zdroju

Rymanów-Zdrój, ul. Dębowa

Domki Rymanów-Zdrój 10
Agroturystyka Bliżej Słońca

Agroturystyka Bliżej Słońca

Rymanów-Zdrój, ul. Słoneczny Stok

Agroturystyka Rymanów-Zdrój 9.9

 

Najlepszy punkt widokowy w całym Beskidzie Niskim? Jakie wrażenia oferuje wieża widokowa na Cergowej?


Na szczycie Cergowej znajduje się oddana do użytkowania w 2018 r. wieża widokowa. Posiada 4 kondygnacje i jest w całości wykonana z drewna. Znajdująca się na jej szczycie platforma widokowa jest pokryta gontowym dachem. W zamyśle autora projektu Wojciecha Pawlikowskiego z Tatrzańskiej Firmy Budowlanej, wieża widokowa na Cergowej miała architektonicznie nawiązywać do wyglądu kanadyjskich wież wiertniczych, które były charakterystycznym elementem krajobrazu tych okolic po odkryciu tu złóż ropy naftowej.


fot. Nocowanie.pl

 

Wieża widokowa na Cergowej Górze liczy sobie 22 metry wysokości, a koszt jej wybudowania wyniósł blisko 1 mln złotych. Nie jest to jednak pierwsza tego typu konstrukcja, która stanęła na szczycie Cergowej - wcześniej na najwyższym wierzchołku Cergowej wznosiła się drewniana wieża triangulacyjna. Wieża widokowa na Cergowej oferuje jedne z najpiękniejszych i najbardziej rozległych widoków w całym Beskidzie Niskim. Jeśli na jej szczycie staniemy przy dobrej pogodzie, bez problemu ujrzymy stąd Beskid Niski, Beskid Sądecki, Gorce, Pogórze Karpackie z Dołami Jasielsko-Sanockimi, Karpaty Słowackie, Bieszczady a nawet same majestatyczne Tatry.


fot. Nocowanie.pl

 

W dole będziemy mogli natomiast zaobserwować wieś Cergową i inne miejscowości Beskidu Niskiego. To właśnie ze względu na te piękne widoki Cergowa, pomimo swojej stosunkowo niewielkiej wysokości, cieszy się tak dużym zainteresowaniem turystów. Zdecydowanie warto więc się na nią wybrać i na własne oczy przekonać się, czy rzeczywiście oferuje ona najpiękniejsze panoramy w całym Beskidzie Niskim.

Polecamy również: Modyń - góra, w której można się zakochać!

 

Następny artykuł Jarmark Jagielloński w...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!