Cerkiew katedralna Świętej Trójcy w Sanoku jest katedrą prawosławną, będącą zarazem główną świątynią, należącą do diecezji przemysko-nowosądeckiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Dodatkowo, w cerkwi katedralnej znajduje się także siedziba miejscowej parafii (w dekanacie Sanok).
Ta murowana budowla została wzniesiona w latach 1784–1789 w stylu klasycystycznym. Jej niewątpliwym atutem są barokowe ołtarze boczne oraz pełen ikonostas, przedstawiający z XVII-wieczną ikonę Matki Boskiej z Dzieciątkiem.
Cerkiew ta nie jest typowa dla tego typu budowli sakralnych. Oprócz samego ołtarza głównego i ikonostasu bowiem, posiada ona dodatkowo dwa boczne ołtarze ofiarne. Są one pojedyncze i symbolizują te cerkwie, które znajdowały się w dawnych czasach na terytorium Sanoka Sanoka. Pierwszy ołtarz (który znajduje się po prawej stronie budowli) jest symbolem cerkwi, która dawniej mieściła się na placu zamkowym. Drugi z kolei ołtarz (znajdujący się po lewej stronie budowli) poświęcono ikonie Matki Boskiej, którą przeniesiono z cerkwi Narodzenia Matki Bożej zburzonej w 1790.
Sanocka cerkiew katedralna Świętej Trójcy znajduje się w sąsiedztwie zamku przy ruinach murów miejskich, co czyni to miejsce jeszcze bardziej wyjątkowym i wzniosłym.