Cerkiew w Hrubieszowie jest świątynią trójdzielną, orientowaną, reprezentuje styl bizantyjsko-rosyjski. Na tle innych cerkwi budowanych na ziemi chełmskiej w II poł. XIX w. wyróżnia się jednak swoim monumentalizmem oraz liczbą kopuł - jako jedyna ma ich trzynaście. Jest również jedyną 13-kopułową cerkwią prawosławną w granicach Polski oraz jedną z dwóch na świecie (druga znajduje się w Finlandii).
Pierwsza cerkiew pod tym wezwaniem powstała w Hrubieszowie w latach 20. XVI w. Przed 1630 z pewnością świątynia ta przeszła na własność unitów, co nastąpiło po gwałtownym konflikcie między zwolennikami i przeciwnikami unii brzeskiej. Obecnie istniejący budynek został wzniesiony w latach 1867-1875 z inicjatywy napływowej ludności rosyjskiej. Istnienie w Hrubieszowie prawosławnej cerkwi miało nie tylko zaspokajać jej potrzeby religijne, ale i dać możliwość prowadzenia agitacji religijnej wśród słuchaczy miejscowego unickiego progimnazjum.
Z zewnątrz pięknie ale niestety nad czym ubolewam obiekt zamknięty. Brak możliwości wejścia do środka- nie ma informacji ani telefonu osoby do kontaktu. Moim zdaniem taki budynek powinien mieć kratę, co pozwoli na pozostawienie otwartych drzwi przez cały dzień i umożliwi turystom zobaczenie wnętrza. DZIWI MNIE TO- zabytek takiej klasy po remoncie i nikt nie pomyślał o tym!!!
Jest piękna iod środka i na zewnątrz.Polecam.
Jedyna w Polsce 13-kopułowa Cerkiew. Warto zobaczyć i jeśli jest możliwość wejść do środka lub nawet uczestniczyć w prawosławnej uroczystości.