Cetynia - sławiona w pieśniach i poezji
Cetynia - miasto usytuowane na płaskowyżu między Zatoką Kotorską i Jeziorem Szkoderskim. Dawniej byla stolicą Czarnogóry, którą wielokrotnie sławiono w pieśniach i poezji...
Pamiątki z przeszłości Cetyni można oglądać w muzeach, pałacach, klasztorach. Na przełomie XIX i XX wieku miały tu swe siedziby ambasady wszystkich większych krajów europejskich.
Najbardziej okazałym budynkiem w mieście jest Muzeum Narodowe, niegdyś pałac ostatniego króla, Mikołaja I Petrovicia, splądrowany podczas II wojny światowej. Ocalała zaledwie część oryginalnego wyposażenia, ale można tu podziwiać ciekawą kolekcję obrazów i dawnej broni. Naprzeciwko budynku wznosi się dawna rezydencja księcia biskupa Petara II Petrovicia-Njegosza, który sprawował rządy w mieście w latach 1830–1851. Obecnie mieści się tu muzeum, zwane Salą Bilardową (Biljarda) ze względu na stół bilardowy, przywieziony tu w 1840 r.
W oszklonym pawilonie obok Sali Bilardowej eksponowane są wspaniałe mapy Czarnogóry, sporządzone przez Austriaków w 1917 r. dla celów wojskowych. Będąc w Cetyni warto również odwiedzić klasztor, założony w 1484 r., a przebudowany w 1785 r. W zbiorach klasztornych znajduje się cenny eksponat – kopia Oktoihu lub „Octeochos” (Księgi Ośmiu Głosów), wydrukowana w 1494 r. na terenie klasztoru (to jeden z najstarszych zbiorów tekstów liturgicznych w języku słowiańskim). W sąsiedztwie stoi Vladin Dom, niegdyś budynek Parlamentu (z 1910 r.), a obecnie Galeria Narodowa.
Dwadzieścia kilometrów od szczytu Lovčen, „Czarnej Góry”, od której pochodzi nazwa kraju, znajduje się mauzoleum Petara II Petrovicia-Njegosza, wybitnego poety i władcy. Wspaniały posąg Njegosza wyrzeźbiony został przez chorwackiego artystę, Ivana Meštrovicia. Budynek jest widoczny z miasta. Z parkingu samochodowego trzeba przejść 461 stopni, prowadzących do mauzoleum, skąd roztacza się piękny widok na Zatokę Kotorską i wybrzeże. Okolice góry Lovčenu należą do parku narodowego.
Źródło: onet.pl
Komentarze