Jak podróżują Polacy? Charakterystyka krajowych podróży
Polacy coraz bardziej zaczynają doceniać podróże, szczególnie w kraju. Czy wreszcie doceniamy starą prawdę, że wszędzie dobrze, ale w Polsce najlepiej? Rodacy wybierają podróże w kraju ze względu na większe bezpieczeństwo oraz walory estetyczne, bo przecież Polska jest piękna!
Wg raportu MSiT 57% mieszkańców kraju powyżej 15 roku życia uczestniczyło w 2016 roku w wyjazdach turystycznych w Polsce. To aż 9% więcej niż w ubiegłym roku, ale mimo wszystko wciąż duży odsetek rodaków nie podróżuje. Wśród najczęściej wymienianych powodów pojawiają się aspekty finansowe, problemy zdrowotne oraz brak czasu czy motywacji do wyjazdów.
Ciekawe jest, że poziom wyjazdów zagranicznych utrzymuje się wciąż na tym samym poziomie, wzrasta liczba wyjazdów krajowych, w tym długookresowych. Według szacunków Ministerstwa Sportu i Turystyki w 2016 r. Polacy wzięli udział w 43,5 mln krajowych podróżach turystycznych, w tym w 17 mln podróżach długookresowych i 26,5 mln podróżach krótkookresowych.
Struktura krajowych wyjazdów turystycznych nie zmienia się od wielu lat. Najwięcej wyjazdów długoterminowych zaobserwować można w miesiącach wakacyjnych tj. lipcu i sierpniu. Polacy najrzadziej na wycieczki wybierają listopad i kwiecień. W przypadku krótkich pobytów dysproporcja między poszczególnymi miesiącami nie jest tak zauważalna.
Największe natężenie ruchu turystycznego odnotowano w województwie małopolskim i pomorskim (po 13,1%), mazowieckim (12,2%), zachodniopomorskim (11,5%), dolnośląskim (7,4%) i śląskim (6,0%). Najrzadziej odwiedzane województwa w 2016 r. to opolskie (1,1%), lubuskie (2,1%) i świętokrzyskie (2,3%).
Średnia długość pobytu podczas podróży krajowych w 2016 r. nie uległa większym zmianom w stosunku do zanotowanego poziomu w ostatnich latach. W przypadku podróży długookresowych wyniosła około 8,8 noclegów, w przypadku krótkookresowych – 1,9 noclegów.
Wśród głównych celów podróży wymieniane są w głównej mierze cele turystyczno - wypoczynkowe, często wymieniane są odwiedziny u znajomych czy rodziny, rzadziej wyjazdy służbowe czy zdrowotne. Ściśle związane z celami podróży są rodzaje zakwaterowania, jakie wybierają Polacy. Przeważa mieszkanie u krewnych i znajomych (35,3%), ale spora część wybiera pensjonaty (15,2%), kwatery prywatne (13,8%) i hotele, motele, zajazdy (10,2%).
Według Serwisu Nocowanie.pl w top 10 najpopularniejszych miast w Polsce znalazły się: z dużą przewagą – Zakopane, następnie Władysławowo, Karpacz, Łeba, Kołobrzeg, Międzyzdroje, Jastarnia, Krynica Morska, Gdańsk i Ustka.
Przeciętne wydatki poniesione na krajowe podróże, zwierające transport, zakwaterowanie, wyżywienie i inne to 98 zł na dobę w przypadku wyjazdów krótkookresowych i 87 zł - wyjazdy długookresowe.
Komentarze