Checklista 5 rzeczy, które musisz zrobić jeśli podróżujesz budżetowo za granicę

Checklista 5 rzeczy, które musisz zrobić jeśli podróżujesz budżetowo za granicę

Ograniczony budżet już dawno przestał być ograniczeniem przed realizacją urlopowych planów i podróżniczych marzeń. O ile pięciogwiazdkowy hotel nie jest Twoim priorytetem, podobnie jak lot w klasie business, nic nie stoi na przeszkodzie, by odwiedzać najciekawsze miejsca na świecie. Poznaj 5 wskazówek dotyczących przygotowania podróży, które sprawdzą się w każdych okolicznościach – city break'u w Barcelonie, objazdówki po Maroko czy wyprawy do Tajlandii! Materiał powstał przy współpracy reklamowej z BalciaPL.

1. Zaplanuj transport z wyprzedzeniem


Zanim zarezerwujesz bilet, dowiedz się więcej o miejscu, do którego chcesz się udać.  A dokładnie: poznaj przede wszystkim ceny w danym mieście, żeby nie zaskoczyć się na miejscu. Jeśli uznasz, że budżet się spina, czas na poszukiwanie okazji, czy to dotyczącej biletów lotniczych, biletów na pociąg czy autobus. Tak się składa, że tanie linie lotnicze i pociągi zawsze mają pulę naprawdę atrakcyjnych cenowo biletów. Wystarczy trzymać rękę na pulsie.

Podróżując budżetowo, musisz zachować elastyczność co do terminu wyjazdu. Niestety to właśnie tanie przejazdy determinują go bardziej niż Twoje plany. Jeśli chcesz odwiedzić Hiszpanię wczesną jesienią, szukaj okazji już latem i wstępnie porozmawiaj z szefem o ewentualnym urlopie w tym okresie. Przejazdy pociągami po tym kraju również warto zaplanować co najmniej miesiąc wcześniej, gdy ceny są niższe.

Zakup biletów lotniczych z wyprzedzeniem otwiera drogę do kolejnych oszczędności. Przykładowo podróż autokarem z Barcelony do Walencji kosztuje około 30-40 euro. Rezerwując bilet z wyprzedzeniem, możesz zredukować cenę do 5–10 euro. Co to oznacza w praktyce? Na przykład jeden darmowy nocleg na miejscu. Bierz pod uwagę wszystkie dostępne w danym miejscu środki transportu – samoloty, pociągi, autobusy, promy, a jeśli lubisz przygody, również autostop.

2. Tanie spanie bez niespodzianek – to możliwe


Noclegi stanowią drugi fundament udanej podróży. Czy ich budżetowy wariant oznacza spanie w towarzystwie lokalnej fauny (owadów i gryzoni) i (mikro)flory w postaci pokrywających ściany grzybów? Zdecydowanie nie.

Istnieje kilka koncepcji taniego spania. Najrozsądniejszym wyjściem jest łączenie ich wszystkich, zależnie od okoliczności i dostępnych możliwości. Jakie opcje masz do dyspozycji?

  • Couchsurfing – na całym świecie znajdziesz życzliwych ludzi, którzy udostępniają podróżnikom miejsca noclegowe za darmo. To coś więcej niż nocleg, bo również okazja do lepszego poznania lokalsów, którzy oprowadzą Cię po mieście, a nawet nauki języka czy zawarcia znajomości na lata. W zamian Ty oferujesz podróżnym darmowe miejsce w swoim mieszkaniu. Koniecznie zwróć uwagę na oceny innych użytkowników dotyczące noclegu, żeby uniknąć niespodzianek.
  • Hostele dla backpackersów – nie tylko Ty podróżujesz budżetowo. W każdym mieście istnieją hostele stworzone z myślą o młodych turystach. Co prawda oferta nie ma wiele wspólnego z pobytem all inclusive. Jednak basen, stół bilardowy, a przede wszystkim wspaniałe towarzystwo podróżników podobnych do Ciebie bywają w takich miejscach standardem. Na pobyt w resortach z elegancką restauracją i SPA przyjdzie czas.
  • Promocje i błędy taryfowe – czasem 100 zł lub mniej za nocleg niekiedy zupełnie wystarczy na pobyt w dość luksusowym miejscu. Szczególnie poza sezonem zdarzają się naprawdę ciekawe promocje, dzięki którym hotele lub apartamenty nie stoją puste. Prawdziwi szczęściarze mogą liczyć na błędy taryfowe – nie tylko Tobie zdarza się zapomnieć o jednym zerze lub źle postawić przecinek przy wpisywaniu liczby na klawiaturze. Regularnie odwiedzaj między innymi serwisy takie jak Agoda, Booking, Airbnb i trenuj refleks.

3. "My friend" kiepskim doradcą – research cenowy przed wyjazdem


W wielu krajach (szczególnie azjatyckich i bliskowschodnich) podróżników witają tubylcy – doradcy, przewodnicy, sprzedawcy, przewoźnicy i kumple w jednym. Jeśli masz za sobą choć jedną zagraniczną podróż, z pewnością wiesz, kim jest "My friend". Sympatyczny jegomość załatwi dla Ciebie dowolną sprawę. Jednak nie zawsze jest to budżetowe rozwiązanie.

Zanim wyruszysz w drogę, sprawdź, ile powinny kosztować konkretne produkty i usługi, zainstaluj na smartfonie lokalne aplikacje przewozów, poznaj mapę okolicy. Pamiętaj, że w niektórych miejscach, na przykład lokalnych biurach turystycznych, na targowiskach czy stoiskach z pamiątkami negocjowanie ceny, a wręcz targowanie się wcale nie stanowi faux-pas. Na przykład w krajach arabskich to ważny element lokalnej kultury, więc bywa, że zbicie wyjściowej ceny nawet o 70% wciąż jest opłacalne dla obu stron!

4. Dopracuj bagaż do perfekcji


Jak spakować się budżetowo lecąc na wakacje samolotem? Tu nie ma uniwersalnych rozwiązań. Zabierz ze sobą wszystko, co uznasz za niezbędne, a w co tanio nie zaopatrzysz się na miejscu. Maksymalnie odchudzony bagaż to wygoda i tańszy transport, pod warunkiem że nie zmusi Cię to do większych zakupów za granicą.

Jeśli w Polsce jakaś rzecz kosztuje 3 razy mniej, zdecydowanie lepiej wybrać większy plecak i tylko nieco więcej dopłacić do jego transportu w przypadku samolotu.

Lecisz z przyjaciółmi? Czasem dobrym rozwiązaniem jest zakup wspólnego, dużego bagażu i podzielenie się kosztami.

5. Budżetowych podróżników nie stać na oszczędności – wykup ubezpieczenie w podróży


Mniej świadomi budżetowi podróżnicy ulegają pokusie, by zrezygnować z ubezpieczenia, zwłaszcza na terenie UE, gdzie mogą liczyć na EKUZ. To jednak duży błąd! EKUZ zapewnia dostęp wyłącznie do najbardziej podstawowych usług. Nie umożliwi Ci wyleczenia poważniejszych chorób, zapalenia zęba, nie wspominając o kontuzjach i następstwach groźnych wypadków. Podróżując bez ubezpieczenia turystycznego ryzykujesz nie tylko swoim zdrowiem, ale także nawet pięcio-, sześcio-, siedmiocyfrowymi kosztami! Brak polisy często okazuje się jedynie pozorną oszczędnością.

Dobre ubezpieczenie w podróży powinno uwzględniać:

  • koszty leczenia,
  • następstwa nieszczęśliwych wypadków, 
  • OC w życiu prywatnym.

Godne do rozważenia jest też ubezpieczenie bagażu. W popularnych destynacjach turystycznych i na nieznanym Ci terenie ryzyko kradzieży rośnie.

Na rynku istnieją oferty stworzone z myślą o młodych, budżetowych podróżnikach. Zajrzyj na Balcia.pl. Rozsądne koszty i przejrzyste OWU, pozbawione wprowadzających w błąd gwiazdek to oferta skrojona do Twoich potrzeb.

Checklista odhaczona? Życzymy niezapomnianej i bezpiecznej podróży!

Współpraca reklamowa z BalciaPL.

Zdjęcie główne: fot. Unsplash.com

Następny artykuł Lex Kamilek w obiektach...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!