Chełmiec - wyjątkowy szczyt w Górach Wałbrzyskich

Chełmiec - wyjątkowy szczyt w Górach Wałbrzyskich

Region Dolnego Śląska to nie tylko wyjątkowe miejscowości i piękne zabytki, ale również wspaniały region górski, jakim są Sudety. Chętnie wypoczywamy tu w Górach Izerskich, Karkonoszach, czy Górach Stołowych, ale warto jest również wziąć pod uwagę wypoczynek w Górach Wałbrzyskich. Nie są one miejscem obleganym przez turystów, nie są wysokie i to właśnie w tym w głównej mierze tkwi ich urok. Obowiązkowym punktem wizyty w tym regionie górskim na pewno będzie Chełmiec, który jest drugim co do wielkości szczytem Gór Wałbrzyskich. Poznajmy ciekawostki i szlaki, które prowadzą na ten właśnie szczyt.

Góry Wałbrzyskie są pasmem górskim, znajdującym się w Sudetach Środkowych. Są to góry, znajdujące się tylko i wyłącznie na terytorium Polski, a najwyższym szczytem Gór Wałbrzyskich jest Borowa o wysokości 853 m n.p.m.


Warto podkreślić, że przebiegają one na długości 35 km z północnego zachodu na południowy wschód, od doliny Bobru do doliny Bystrzycy. Obok Borowej, popularnym szczytem, który jest chętnie zdobywany przez turystów o każdej porze roku, jest Chełmiec, który niegdyś był uznawany za najwyższy szczyt Gór Wałbrzyskich. Podkreślmy jednak, że jego wysokość to 851 m n.p.m., czyli porównywalnie z Borową.


Góry Wałbrzyskie graniczą z Górami Kamiennymi i Kotliną Kamiennogórską, a od zachodu z Górami Lisimi, które stanowią grzbiet Rudaw Janowickich. Na północnym zachodzie rozciągają się aż do Gór Kaczawskich. Na północy przechodzą płynnie w Pogórze Wałbrzyskie, a na wschodzie w dolinie Bystrzycy łączą się z Górami Sowimi.

 

Przy okazji wizyty w Górach Wałbrzyskich, warto jest odwiedzić również Góry Izerskie, które są niezwykle ciekawym miejscem, w którym z pewnością zakocha się każdy miłośnik górskich wędrówek.

 

 

Chełmiec - najważniejsze informacje


Chełmiec jest drugim, co do wysokości szczytem Gór Wałbrzyskich, należącym do Korony Gór Polski. Wysokość Chełmca według różnych źródeł to 850 lub 851 m n.p.m. Najkrótszy szlak prowadzi tu z miejscowości Boguszów Gorce.

 

Na jego szczycie znajduje się wieża widokowa, która czynna jest od piątku do niedzieli w godzinach 10.00-18.00.

 

Chełmiec jest szczytem, który dumnie wznosi się nad Wałbrzychem i najbliższą okolicą. Jako ciekawostkę, należy przytoczyć tu fakt, że to właśnie on, a nie Borowa zalicza się do Korony Gór Polski.

 

 

fot. Nocowanie.pl

 

Wszystko za sprawą pomyłki, kiedy to podczas geodezyjnych pomiarów zmierzono jego wysokość wraz z wieżą widokową, która się na nim znajduje. Po weryfikacji danych, okazało się, że to jednak Borowa jest wyższa, ale to Chełmiec pozostał jako ten szczyt, który znajduje się Koronie Gór Polski.

 

Chełmiec, co warto podkreślić, nie znajduje się w graniach administracyjnych Wałbrzycha, ale należy do miasta Szczawno-Zdrój. Na skutek pomyłki, początkowo miał on wysokość 869 m, dziś jest niższy o 18 m. Chełmiec jest łatwo rozpoznawalny z większej odległości. Na wierzchołku znajduje się wieża widokowa oraz zadaszona wiata ze stolikami, przy których można zjeść posiłek i odpocząć. Jest również 45 metrowy Krzyż Milenijny na Chełmcu, postawiony tu przez Społeczny Zespół Budowy Krzyża.

 

Na ten popularny szczyt prowadzą cztery szlaki turystyczne - najkrótszy z miejscowości Boguszów Gorce. Gwarantujemy, że wybór każdego z nich pozwoli odkryć wszystko, co najpiękniejsze w regionie górskim, jakim są Sudety.

 

Chełmiec jest górą pochodzenia wulkanicznego.


Jeśli marzy Ci się odkrywanie wyjątkowych miejsc na Dolnym Śląsku, to będąc w Górach Wałbrzyskich, warto odwiedzić również pobliskie Góry Stołowe oraz Błędne Skały, w których będziesz mógł pokonać niezwykły, górski labirynt.

 

Planujesz wyjazd w Góry Wałbrzyskie? Sprawdź oferty noclegów w Wałbrzychu:

 

 

AP Apartment’s

AP Apartment’s

Wałbrzych, ul. Rycerska

Apartamenty Wałbrzych 9.6
Pensjonat Katarzyna

Pensjonat Katarzyna

Wałbrzych, ul. ul. Batorego

Kwatery i pokoje Wałbrzych 7.4

 

 

Ruszamy w góry - szlaki turystyczne, prowadzące na Chełmiec

 

Warto podkreślić, że każda z tras, które doprowadzą nas na ten wyjątkowy szczyt, nie jest zbyt skomplikowana. Prowadzące na Chełmiec szlaki, można z powodzeniem podzielić na te z kategorii spacerowych lub nieco bardziej wymagających. Ich długość waha się od 4,3 do 7,6 km, jednak najkrótsza opcja to 2,4 km z miejscowości Boguszów-Gorce.

 

Na zdobycie tego wyjątkowego szczytu będziemy potrzebować nieco ponad godzinę lub około 2 godzin, w zależności od tego, na którą opcję trasy się zdecydujemy.

 

Każda wyprawa w góry wymaga odpowiedniego przygotowania. Sprawdź: Co zabrać ze sobą w góry?

 

 

Szlak zielony z Boguszów-Gorce przez Chełmiec Mały

 

Rozpoczynamy od najkrótszej opcji trasy, która doprowadzi nas na Chełmiec. Jeśli zdecydujemy się na zielony szlak, to do pokonania mamy tu 2,4 km, a spokojnym tempem powinniśmy tu dojść po 1 godzinie i 5 minutach.


Naszą wędrówkę rozpoczynamy od miejscowości Boguszów-Gorce, a konkretnie Osiedla Grunwaldzkiego.




fot. artureling / zdjecia.nocowanie.pl


Jeśli przyjeżdżasz tu samochodem, to najlepiej będzie go zostawić na parkingu, na końcu ulicy Skłodowej, który jest bezpłatny i znajduje się tuż obok zielonego szlaku, który doprowadzi Was na szczyt Chełmiec.

 

Z parkingu ruszamy zielonym szlakiem, wzdłuż Boguszowej Drogi Krzyżowej Górniczego Trudu. Do pokonania mamy tu 248 metrów przewyższenia. Po około 40 minutach dojdziemy do Przełęczy Rosochatka, gdzie krzyżują się szlaki turystyczne.

 

Do wyboru mamy tu żółty szlak, który doprowadzi nas na szczyt po 28 minutach lub szlak zielony, którym dojdziemy na Chełmiec po 35 minutach. Nie ma zbyt dużej różnicy czasowej, ale warto będzie zejść jednym z nich w drodze powrotnej. Wybór należy do Ciebie, czy chcesz powrócić tym samym szlakiem, czy zupełnie innym.

 

 

Szlak czarny z miejscowości Szczawno-Zdrój spod Hotelu Maria Helena

 

Kolejna propozycja, dzięki której będziemy mogli wejść na Chełmiec to szlak niebieski, którego długość to 4,6 km, a czas potrzebny na jego pokonanie to około 2 godzin.


Naszą wędrówkę rozpoczynamy spod Hotelu Maria Helena w Szczawnie-Zdroju i wędrujemy wzdłuż zabudowań miasta (ulica Boczna, ulica Prusa i ulica Baczyńskiego, którą dojdziemy do granicy lasu).

 

Od tego momentu rozpoczyna się bardzo miła wędrówka leśnymi ścieżkami. Są pewne fragmenty trasy, kiedy może być stromo, jednak każdy powinien dać sobie radę nawet z takimi podejściami. Wędrując szeroką, łagodną drogą za parę chwil meldujemy się na Chełmcu.

 

 

Szlak na Chełmiec z Wałbrzycha

 

Przed nami kolejna opcja wędrówki. Tym razem, będzie ona idealna dla osób, które zdecydowały się na nocleg w Wałbrzychu. Jest to jednocześnie najdłuższa trasa, który prowadzi na Chełmiec.

 

Jest to szlak żółty o długości 7,6 km, a szacowany czas zdobycia szczytu to około 2 godziny i 30 minut. Suma podejść wynosi 428 metrów, co świadczy o tym, że jest to dość stromy szlak.

 

Jeśli do miejsca startu dojeżdżasz samochodem, to dobrze będzie go zostawić na dużym parkingu przy stadionie, aquaparku i hali sportowej. Każdy powinien znaleźć tu dla siebie wolne miejsce.

 

Ruszamy szlakiem żółtym. Początkowo wiedzie on asfaltem. W krajobrazie dominują hałdy, co doskonale świadczy o tym, jak niegdyś prężnie funkcjonowało górnictwo w Wałbrzychu. W pewnym momencie dochodzimy do rozwidlenia szlaków - do wyboru mamy niebieski i czarny szlak. Po pewnym czasie docieramy na zielony szlak, który doprowadzi nas na szczyt Chełmca. I to właśnie ten odcinek trasy jest najbardziej stromy. Na drogę powrotną można wybrać tę samą trasę lub inny wariant opisany w tym artykule.

 

Jednakże, jeśli zaparkowałeś w Wałbrzychu, to zalecamy powrót tą samą trasą.

 

 

Szlak niebieski z Zagórza Śląskiego

 

Ostatnią możliwością zdobycia Chełmca jest szlak z Zagórza Śląskiego. Dystans, jaki mamy do pokonania w tym przypadku wynosi 6,4 km, a czas potrzebny na dojście na szczyt Chełmiec to około 2 godziny. Jeśli mówimy o szlaku niebieskim, to suma podejść wynosi tu 203 m, co oznacza, że jest to szlak stosunkowo przyjemny.

 

Niebieski szlak, co warto podkreślić w tym miejscu, jest jednocześnie fragmentem Europejskiego długodystansowego szlaku pieszego E3, który łączy Atlantyk i Morze Czarne.


Warto wybrać tę opcję wędrówki z wielu powodów. Przede wszystkim szlak jest urozmaicony o bogaty w przepiękne widoki górskie. Niezwykle istotne jest również to, że wędrujemy tak istotnym fragmentem trasy, która łączy ocean i morze.

 

Co powiesz na noclegi blisko szlaku w Szczawnie-Zdroju? Sprawdź nasze oferty:

 

 

 

 

Co znajdziemy na szczycie Chełmca?

 

Zdobycie Chełmca dla każdego turysty na pewno będzie sukcesem. Warto podkreślić jednak, że opinie odnośnie tego, co możemy znaleźć na samym szczycie Chełmca, są podzielone wśród turystów.

 

Większość z nich narzeka przede wszystkim na fakt, że funkcjonująca tu wieża widokowa jest otwarta tylko od piątku do niedzieli w godzinach 10.00-18.00, co w pewnym stopniu ogranicza podziwianie pięknych widoków.

 

 

fot. artureling / zdjecia.nocowanie.pl

 

A skoro już o wieży widokowej mowa, to jest ona kamienna i stylizowana na ruinę. Zaobserwujemy z niej naprawdę ładny widok.

 

Powstała z inicjatywy Wałbrzyskiego Towarzystwa Górskiego WGV i sfinansowana przez Hochbergów. Wybudowano ją w latach 1887-1888. Ma 22 metry wysokości. Przy drzwiach wejściowych znajduje się również pieczątka, którą możemy dodać do kolekcji "Korona Gór Polski - zdobyte przez nas szczyty".

 

Na samej platformie widokowej jest mało miejsca. Na wieżę widokową prowadzą dość strome schody, jednak warto się poświęcić. Widoki na najbliższą okolicę są naprawdę przepiękne, w tym przede wszystkim na Góry Sowie. Naszą uwagę na pewno zwróci drugi budynek, w którym niegdyś znajdowały się specjalne nadajniki, zakłócające funkcjonowanie Radia Wolna Europa.

 

Należy podkreślić, że na wieży widokowej znajduje się masz telekomunikacyjny i radiowo telewizyjny ośrodek nadawczy. Funkcjonują tu one od 1973 roku, a maszt ma wysokość 69 metrów.

 

Będąc na wieży widokowej, warto pokusić się o wykonanie pamiątkowego zdjęcia.

 

Na Chełmcu znajduje się również drewniana wiata, w której można odpocząć i posilić się swoim posiłkiem.

 

Poznaj: 7 najpiękniejszych punktów widokowych w Polsce

 

 

Noclegi w pobliżu Chełmca - gdzie się zatrzymać?

 

Chełmiec w Górach Wałbrzyskich jest szczytem, który zdobywamy chętnie o każdej porze roku. Turyści, którzy planują wędrówki po tym regionie górskim, najczęściej decydują się na nocleg w Szczawnie-Zdroju, Boguszowie-Gorcach i Wałbrzychu.

 

Rodziny z dziećmi decydują się na apartamenty w Wałbrzychu lub domki. Osoby starsze i pary, najczęściej wybierają kwatery i pokoje w Szczawnie-Zdroju.

 

Region Dolnego Śląska i Gór Wałbrzyskich obfituje w wiele wspaniałych atrakcji, dzięki czemu swój wolny czas możemy spędzać na wiele rozmaitych sposobów.

 

Średnia cena za nocleg w pobliżu Chełmca kształtuje się na poziomie 94 zł. Najkorzystniej jest się zatrzymać w kwaterach i pokojach lub apartamentach, w których cena od osoby za dobę rozpoczyna się od 45 zł.


Warto zaznaczyć, że niemal wszystkie obiekty posiadają wszelkie niezbędne udogodnienia, takie jak: bezpłatny parking, plac zabaw dla dzieci, w pełni wyposażona kuchnia, czy Wi-Fi.


W Szczawnie-Zdroju obowiązuje opłata klimatyczna w wysokości 4,83 zł od osoby za dzień, która jest doliczana do każdej ceny noclegu.



Następny artykuł Sokolica - jak wejść na...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!