Atrakcje
- Nadmorski Park Krajobrazowy – obejmuje nadmorską część Chłapowa o łącznej powierzchni 18 804 hektarów. Największą atrakcją i najbardziej malowniczym zakątkiem Nadmorskiego Parku Krajobrazowego jest Wąwóz Chłapowski.
- Wąwóz Chłapowski – zwany przez Kaszubów Rudnikiem albo Rudnikowym Żłobem od występującej tu rudo – czerwonej ziemi, która według legendy zabarwiła się na czerwono od krwi Szwedów, którzy wpadli w przygotowaną przez Kaszubów w tym jarze zasadzkę. Jednak prawda jest taka, że wąwóz powstał na skutek erozji wyżłobiony przez wodę spływającą z Wysoczyzny do Bałtyku, a rdzawe zabarwienie ziemi powodują wysięki wód gruntowych o dużej zawartości związków żelaza. Wąwóz szeroki na Wysoczyźnie, a wąski u wylotu kończący się aż na samej plaży stanowi idealne miejsce na romantyczny spacer (ok.1 km). Na całej jego długości są wytyczone ścieżki, przygotowano schodki i kładki, a dla zmęczonych – ławeczki. Niezapomniany widok nadają temu miejscu żółte kwiaty żarnowca przeplatane z kwiatami dzikiej róży.
- Plaża w Chłapowie – jest pokryta drobnym białym piaskiem bez kamieni, a wysoki klif osłania plażowiczów od wiatrów wiejących znad lądu.
- Miasteczko Country – to teren, gdzie nieopodal wąwozu zaczyna się polski Dziki Zachód. Znajduje się tu tawerna, drewniane sklepy, domy, no i oczywiście bank...Porządku pilnuje szeryf patrolujący miasto na koniu.
- Wysoki klif – to doskonałe miejscem dla sportów powietrznych. Co roku zjeżdżają się w to miejsce miłośnicy paralotni. Piękne klifowe wybrzeże, ciągnące się od Chłapowa po Jastrzębią Górę, oraz rozległa łąka do startów i ćwiczeń zlokalizowana na początku wsi jest w stanie pomieścić setki osób.
- Pracownia Mariana Zawadzkiego – znajduje się w centrum Chrapowa w domu z wizerunkiem księżniczki Dobroki i dwóch łabędzi. Można tam zobaczyć, jak z bursztynu wyrabia się ozdoby, figurki, oczka do pierścionków i wisiorków. Według naukowców dzisiejsze Chłapowo sięgało kilkanaście kilometrów w głąb Bałtyku. W wyniku abrazji morze wdziera się w głąb lądu zabierając corocznie prawie metr lądu.
Historia
Początki na tym terenie przypadają na wczesny okres żelaza – świadczy o tym cmentarzysko sprzed 650-400 lat p.n.e. Odnaleziono tam m.in. popielnice, naczynia z gliny, szklane paciorki, ozdoby z bursztynu i wyroby z brązu. Pierwsze wzmianki o wiosce Klappow pojawiają się jednak dopiero w 1376 r. Jego rozwój przypada na koniec XVIII wieku – z tego okresu pochodzi zabytkowa kapliczka. Chłapowo jest rodzinną wioską kaszubskiego pisarza Augustyna Necla zwanego kaszubskim Sienkiewiczem, gdyż opisywał czasy potopu szwedzkiego na Kaszubach, autora m.in. Kutrów o czerwonych żaglach, Krwawego sztoru, Sagi o szwedzkiej checzy. Jego twórczość znacząco wpłynęła na wyobrażenie plastyczne herbu Chłapowa – znalazł się w nim właśnie kuter z czerwonym żaglem.