„Chopin symfoniczny”
Chopin „zagości” w podziemnym Muzeum - 9 października 2010 r.
Projekt „Solny Nokturn Wieliczka 2010” przygotowany przez Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka we współpracy z Kopalnią Soli „Wieliczka” i Polskim Towarzystwem Straussowskim zbliża się do punktu kulminacyjnego 9 października 2010 r. kiedy to zostanie odsłonięty pomnik Fryderyka Chopina, otwarta wystawa „Kopalnia wielicka w epoce Chopina" i odbędzie się ostatni koncert „Chopin symfoniczny”.
PODZIEMNA EKSPOZYCJA MUZEUM ŻUP KRAKOWSKICH: GODZ. 17.30
Pomnik Fryderyka Chopina autorstwa prof. Bronisława Chromego, stanie się już wkrótce kolejną podziemną atrakcją turystyczną Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka. Warto podkreślić, że to jedyny w Polsce monument kompozytora, który znajdzie się tak głęboko bo aż 135 m pod ziemią. Będzie on przypominał o sławnym rodaku - ikonie Polski w świecie, jego obecności w kopalni a także o jego muzyce, która nie zna granic, zyskuje coraz większe grono miłośników i jest nieustającą inspiracją dla innych.
Wystawę będzie można zwiedzać w dniach 9.10 – 14.11.2010 r.
Jaką kopalnię zwiedził genialny kompozytor 24 lipca 1829 r.? Co z tamtej trasy może zobaczyć dziś turysta? Odpowiedzi na te pytania dostarczy wystawa „Kopalnia wielicka w epoce Chopina". Artysta zobaczył zupełnie inną kopalnię ciemną i groźną z odgłosami prowadzonej eksploatacji mającą jednak swój niepowtarzalny kopalniany urok, którego dziś próżno szukać. Z obecnie zwiedzanych wnętrz na pewno był w kaplicy Świętego Antoniego. Wielkoformatowe fotografie zachowanych grafik umożliwią spacer tamtą, już nieistniejącą a jakże piękną trasą. Będzie można się też dowiedzieć jak wyglądał ceremoniał zwiedzania. Jednym z jego elementów był wpis do księgi zwiedzających. Początkowo turystów wpisywali urzędnicy, potem wpisywali się osobiście turyści i dzięki temu Muzeum jest w posiadaniu księgi z autografem Fryderyka Chopina. Co ciekawe Austriacy nazywali ją księgą obcych. Co myślał, co czuł, czy się bał i czy zainspirowały go wielickie podziemia do skomponowania nowych utworów? Tego niestety nie wiemy.
KOMORA „WARSZAWA” KONCERT: GODZ. 19.00
O tym, że muzyka Fryderyka Chopina jest żywa i inspiruje przekonają się ci, którzy wysłuchają koncertu „Chopin symfoniczny”, kończącego muzyczną część projektu „Chopin w 3 odsłonach”. W przeciwieństwie do wcześniejszych koncertów w ramach Solnego Nokturnu melomani uczestniczyć będą w czymś co jest zupełnie nowe i nowatorskie. Specjalnie dla tego koncertu trzech kompozytorów z Polski, Francji i Wielkiej Brytanii skomponowało utwory, dla których punktem wyjścia są oczywiście dzieła mistrza. Wykona je Orkiestra Straussowska OBLIGATO pod kierunkiem maestro Jerzego Sobeńko w komorze "Warszawa".
Informacja/sprzedaż biletów:
Kraków – Punkty InfoKraków,
- ul. Św. Jana 2,
- Pawilon Wyspiańskiego, plac Wszystkich Świętych
Wieliczka: Biuro Obsługi Turystów Muzeum, Park Kingi 6, 32-020
Komentarze