Cieńków w Wiśle. Jedno z najpiękniejszych miejsc na jesienną wędrówkę?
Jesienny wyjazd w góry to jedna z najczęściej wybieranych form, gdy weźmiemy pod uwagę to, jak polscy turyści spędzają swój wolny czas o tej porze roku. Dlaczego akurat góry? Bo znajdziemy tu wiele malowniczych i przyjemnych szlaków górskich, którymi warto przejść, by podziwiać uroki jesieni. Jeśli planujesz wizytę w Beskidzie Śląskim, to oczywistą propozycją, na pewno będzie tu Cieńków, który przez wielu określany jest jako jedno z najpiękniejszych miejsc w polskich górach. Dlaczego?
Tegoroczna jesień, w porównaniu do tego, z czym mieliśmy do czynienia we wrześniu, na pewno zaskakuje. Oczywiście na plus - w prawie całym kraju, mamy do czynienia z piękną polską złotą jesienią, a wszystko wskazuje, że to nie koniec. Najbliższe dni zapowiadają się słonecznie i z temperaturami dochodzącymi nawet do 20 stopni Celsjusza. To dobry moment, by zaplanować swój jesienny wypoczynek i zdecydować się na nocleg w górach. Kto jeszcze tego nie zrobił, powinien nadrobić zaległości, szczególnie, że nadchodzi listopad, który potrafi być nieobliczalny, gdy weźmiemy pod uwagę warunki pogodowe.
fot. Franciszek / AdobeStock, CC0
Dlaczego akurat Cieńków? Bo jest to bez wątpienia jedno z miejsc, które zachwyca szczególnie teraz - jesienią, kiedy to piękne krajobrazy Beskidu Śląskiego łączą się z bogactwem kolorów, charakterystycznych dla jesiennej pory roku.
Poznaj: 6 najpiękniejszych widoków w polskich górach
Dlaczego wyprawa na Cieńków to dobry pomysł na jesienną porę?
Jesień w górach może być wyjątkowa, jeśli odpowiednio ją zaplanujemy. Czas spędzony w Beskidzie Śląskim należy uznać za tę idealną propozycję, zarówno dla tych turystów, którzy lubią odkrywać atrakcje turystyczne w górach i tych, którzy lubią przemierzać stosunkowo proste szlaki z malowniczymi widokami górskimi. Przypomnijmy, że w całym regionie jest pełno takich miejsc. Można tu wymienić chociażby Równicę w Ustroniu, na którą można dojechać samochodem lub Ochodzita w Koniakowie, z której roztacza się prawdopodobnie jedna z najpiękniejszych panoram w polskich górach.
Cieńków w Beskidzie Śląskim, a dokładniej w Wiśle, jest kolejnym świetnym przykładem miejsca, które turyści mogą wybrać na swoją jesienną wędrówkę w górach. Co ważne, należy on do stosunkowo łatwych szlaków, przez co z powodzeniem będziemy mogli wybrać się tu ze swoimi dziećmi.
fot. sławek / AdobeStock, CC0
Co prawda, do przejścia w tym przypadku, będziemy mieć około 8 kilometrów, ale czego się nie robi dla tak pięknych widoków i możliwości spędzenia czasu w gronie najbliższych nam osób.
Warto podkreślić, że Wiślańska Pętla Cieńkowska, bo taką nazwą określany jest nasz Cieńków, to jedna z popularnych tras Beskidu Śląskiego, która łączy ze sobą kolej linową Cieńków ze skocznią im. Adama Małysza w Wiśle. Zachwyca pięknymi widokami i dość nietypowymi atrakcjami. Sprawi radość całej rodzinie, ale szczególnie dzieciom. Przekonajcie się sami!
Kolejny sezon Pucharu Świata w skokach narciarskich tuż-tuż. Sprawdź koniecznie: Wyjątkowa gratka dla kibiców. Już niedługo Puchar Świata w skokach narciarskich w Wiśle
Cieńków w Wiśle - najważniejsze informacje
Zanim przystąpimy do prezentacji miejsc i atrakcji, które sprawiają, że Cieńków jest wyjątkowy jesienną porą, warto jest zaczerpnąć kilka najważniejszych faktów, związanych z tym grzbietem górskim w Beskidzie Śląskim.
Zgodnie z tym, co zostało wcześniej wspomniane, ten szlak turystycznych w polskich górach, łączy ze sobą kolej linową Cieńków i skocznię im. Adama Małysza w Wiśle. Stanowi on grzbiet górski w Paśmie Baraniej Góry w Beskidzie Śląskim. Cieńków rozdziela doliny: Malinki na północy oraz Białej Wisełki, a niżej Wisły na południu. Warto również wspomnieć, że ten grzbiet górski opada kilkoma wyraźnymi progami, których spiętrzenia noszą nazwy: Cieńków Wyżni (957 m n.p.m.), Cieńków Postrzedni (867 m n.p.m.) i Cieńków Niżni (720 m n.p.m.). To, co szczególnie wyróżnia się w jego przypadku właśnie teraz - jesienią, to przepiękne polany górskie, które nabierają pięknych kolorów i w połączeniu z panoramą szczytów w Beskidzie Śląskim, tworzą pewnego rodzaju “ucztę dla naszych oczu”.
fot. sławek / AdobeStock, CC0
Zobacz: 4 najlepsze szlaki turystyczne w Wiśle. Gdzie się wybrać?
Cieńków na pewno należy zaliczyć do atrakcji turystycznych w Wiśle. Jest on odwiedzany o każdej porze roku, przede wszystkim ze względu na wspaniałe miejsca, które możemy odkryć podczas naszej górskiej wędrówki.
Te miejsca warto zobaczyć podczas wędrówki po Cieńkowie!
Bez dwóch zdań, jest to miejsce magiczne, które zachwyca nie tylko piękną górską panoramą, ale również licznymi atrakcjami, które znajdują się na samym grzbiecie. Każdy, kto przynajmniej raz w życiu widział zdjęcia z tego miejsca, na pewno dobrze kojarzy popularną ławeczkę, która znajduje się na Cieńkowie, czy magiczne drzewo, czyli dziką czereśnię, która wyrosła na grzbiecie Cieńkowa ponad 100 lat temu. Obecnie jest to bardzo popularne miejsce, zachwycające krajobrazem i niepowtarzalnym klimatem.
Tutaj znajdziesz pozostałe atrakcje turystyczne w Wiśle:
Do najważniejszych atrakcji, które znajdują się na Cieńkowie, należy zaliczyć przede wszystkim:
-
skocznię narciarską im. Adama Małysza w Wiśle - obiekt sportowy, na którym rozgrywane są m.in. inauguracyjne zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich;
-
kolej linową Cieńków;
-
jedyna taka ławeczka w Wiśle, czyli ławeczka na Cieńkowie - można tu przysiąść i zachwycać się naturą, podziwiając piękne widoki górskie;
-
na trasie jest sporo zwierząt (konie, owce, krowy), co na pewno ucieszy najmłodszych turystów;
-
ponad 100-letnie magiczne drzewo - czyli dzika czereśnia, która stanowi najważniejszą atrakcję tego miejsca i bardzo charakterystyczny punkt, niczym sosna na Sokolicy, czy krzyż na Giewoncie.
Na szczycie Cieńkowa podziwiać można piękny widok na dwie doliny – Malinki i Czarnego, co samo w sobie jest jedną wielką atrakcją turystyczną.
Jakim szlakiem dojść do Pętli Cieńkowskiej?
Mamy nadzieję, że zaprezentowane wcześniej informacje, zachęcą Was do zaplanowania wędrówki na Cieńków. Jeśli planujecie tam wyruszyć, to musicie wierzyć są trzy opcje szlaków turystycznych, które zaprowadzą Was na cieńków.
Przeczytaj również: Wakacyjny weekend w Wiśle - co warto zobaczyć?
Trasy górskie, które prowadzą na Cieńków to:
-
szlak żółty przy Małej Zaporze w Wiśle - to chętnie wybierana opcja trasy; można tu pozostawić swój samochód i wyruszyć na wędrówkę; długość tego szlaku to około 2,5 km.
-
szlak niebieski z Wisły Czarne - również tu, u wlotu Doliny Białej Wisełki, znajduje się obszerny parking, na którym można pozostawić swój samochód; jest to jednocześnie najkrótsza trasa, bo jej długość wynosi 1,5 km; podejście na tej trasie przebiega drogą asfaltową między domami, końcówkę pokonać trzeba szutrem.
-
szlak niebieski z Wisły Malinki, spod dolnej stacji wyciągu Cieńków - wyruszamy z parkingu i przemierzamy dystans o długości 2 km.
Pamiętajcie, że wstęp na Pętlę Cieńkowską jest płatny i możliwy w godzinach 10.00-18.00. Za bilet normalny musimy zapłacić 30 zł, natomiast za bilet ulgowy - 24 zł. Dzieci do ukończenia 5. roku życia wchodzą bezpłatnie.
Już dziś zarezerwuj swój nocleg w Wiśle:
Mamy nadzieję, że wizyta w Cieńkowie uzupełni Wasz wyjątkowy program pobytu w Wiśle. To miejsce po prostu trzeba zobaczyć!
Komentarze