Powołany 3 listopada 1915 roku IX Wydział Grobów Wojennych (Kriegsgräberabteilung) obejmujący wszystkie miejsca walk armii austro-węgierskiej miał za zadanie pochować poległych i uczcić ich pamięć poprzez budowanie całych kompleksów cmentarnych, na których wszyscy - bez względu na przynależność - mieli być traktowani jak bohaterowie. To ewenement w dziejach ludzkości! Kapitan Rudolf Broch został dowódcą krakowskiego Oddziału Grobów Wojennych i dzięki niemu szybko powstały liczne cmentarze o wysokim poziomie artystycznym. Jednym z 300 cmentarzy znajdujących się obecnie w województwie małopolskim jest cmentarz nr 60 zlokalizowany na Przełęczy Małastowskiej (I Okręg Cmentarny – Nowy Żmigród) w zachodniej części przysiółka Pętna miejscowości Małastów. Położony jest zaledwie 100 metrów od drogi prowadzącej z Gorlic do przejścia granicznego w Koniecznej i na pieszym niebieskim szlaku z Magury Małastowskiej do Banicy. Założono go w miejscu stanowisk bojowych z maja 1915 roku. Cmentarz na którym pochowano 174 żołnierzy został zaprojektowany przez słowackiego architekta Dušana Jurkowiča, który sprawował opiekę nad całym I Okręgiem Cmentarnym. W centralnym punkcie austriackiego cmentarza wojennego z okresu I wojny światowej stoi drewniana budowla w kształcie kaplicy. Wewnątrz znajduje się kopia obrazu Matki Boskiej oraz tablica inskrypcyjna w języku niemieckim, która tłumaczona jest na dwa sposoby:
1.
Pomnij przechodniu, wchodząc w to obejście,
Że ziemia setki poległych tu grzebie,
Co młode życie oddali w potrzebie,
By nam zapewnić dziś wolność i szczęście.
2.
Pamiętajcie w swoich pełnych szczęścia dniach,
że na tej ziemi gorzał zaciekły bój,
że tu tysiące odniosło śmiertelne rany,
aby wokół was rozkwitało błogosławieństwo słońca.
Cmentarz wojenny nr 60 wyróżnia się oryginalnym kształtem dwunastoboku. Groby umieszczone symetrycznie po obu stronach głównej alejki posiadają kamienne i betonowe obramowania oraz ażurowe, drewniane krzyże nagrobne. Na emaliowanych tabliczkach z nazwiskami poległych zaznaczona jest ich przynależność do wielu narodów wchodzących w skład monarchii. Ogrodzenie wykonano z drewnianych bali, przykrytych daszkami i osadzonych na kamiennych podmurówkach.
Nekropolia dziś otoczona jest bujnym lasem. W związku z tym, że znajduje się w pobliżu schroniska, wyciągów narciarskich i przy drodze z Gorlic do przejścia granicznego oraz jest jednym z najpiękniejszych cmentarzy z okresu I wojny światowej, turyści chętnie odwiedzają to miejsce.