Co warto zobaczyć na Szlaku Zabytków Techniki?
Moda na zwiedzanie obiektów przemysłowych rośnie z każdym rokiem. Turyści, którzy są zainteresowani tym tematem, powinni więc poznać Szlak Zabytków Techniki w województwie śląskim, obejmujący już trzydzieści sześć miejsc związanych tradycją górniczą, hutniczą oraz przemysłem spożywczym.
Szlak Zabytków Techniki wytyczony jest pomiędzy kilkunastoma miastami województwa śląskiego. Obejmuje miejsca związane między innymi z wydobyciem węgla, hutnictwem, kolejnictwem oraz przemysłem spożywczym. Na szlaku znajdują się zarówno muzea i skanseny, jak i czynne zakłady produkcyjne, gdzie zachowały się zabytkowe parki maszynowe. Przedstawiamy najciekawsze miejsca na Szlaku Zabytków Techniki, które po prostu trzeba zobaczyć!
Zabytkowa Kopalnia Srebra i Sztolnia Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach
Tarnowskie Góry już kilkaset lat temu znane były jako miejsce wydobycia srebra i ołowiu. Pierwsze kopalnie powstały tam po 1490 roku, a dwieście lat później górnictwo kruszcowe przeżywało swój renesans. Dzięki temu obecnie możemy zwiedzać wyrobiska, sztolnie i zabytkowe obiekty. W kopalni udostępniono prawie dwukilometrową podziemną trasę turystyczną, której odcinek turyści przepływają łodziami. Na powierzchni znajduje się ekspozycja muzealna oraz Skansen Maszyn Parowych.
Obiektem z listy Szlaków Zabytków Techniki jest również Sztolnia Czarnego Pstrąga. To fragment dziewiętnastowiecznej sztolni „Fryderyk” – odcinek udostępniony zwiedzającym liczy sześćset metrów i trzeba przepłynąć go łodziami. Trasa oświetlona jest za pomocą lamp karbidowych, co dodatkowo buduje atmosferę tajemnicy.
Tyskie Browarium
Na Śląsku ważne są nie tylko tradycje górnicze – region już od kilku wieków słynie z warzenia piwa. Zainteresowani tym tematem powinni więc odwiedzić Tychy i Muzeum Tyskich Browarów Książęcych. Muzeum mieści się w dawnej kaplicy ewangelickiej, gdzie zgromadzono zabytki związane ze sztuką piwowarską. Oprócz ekspozycji, zwiedzający mogą odwiedzić kino 3D i zobaczyć współczesną linię produkcji. W Tyskim Browarium turyści mogą zobaczyć też nadal czynne: warzelnię z 1915 roku a także smolarnię i bednarnię z końca wieku XIX.
Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach
Muzealne ekspozycje prezentują sprzęt wykorzystywany do gaszenia pożarów na przestrzeni różnych epok. Zwiedzający mają do obejrzenia prawie dziesięć tysięcy eksponatów, z których najstarszy pochodzi z początku XVIII wieku, ale nie brakuje też współczesnego sprzętu. Oprócz tego muzeum zgromadziło też bogatą kolekcję strażackich mundurów, hełmów, odznaczeń i fotografii. Mysłowickie muzeum jest największą w Polsce placówką, prezentującą pożarnicze tradycje naszego kraju.
Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego „Guido” w Zabrzu
Kopalnia węgla kamiennego Guido została założona w 1855 roku. Od dawna jest wyłączona z eksploatacji, dzięki czemu może służyć turystom. Zwiedzającym udostępniono trzy poziomy, do których można dostać się tylko zjeżdżając szybem kolejowym. Poziom 170 to poziom św. Barbary z nowoczesną wystawą multimedialną, na poziomie 320 mieści się najgłębiej położona w kopalni węgla kamiennego trasa turystyczna w Europie. Podczas zwiedzania tego poziomu turyści zapoznają się z rozwojem techniki górniczej od końca XIX wieku aż do współczesności. Nowością jest poziom 355, gdzie zjeżdża się w pełnym ekwipunku na górniczą szychtę!
Muzeum Produkcji Zapałek w Częstochowie
Muzeum mieści się w częstochowskich Zakładach Przemysłu Zapałczanego i jest jedynym tego typu obiektem w naszym kraju. Jego wyjątkowość polega na tym, że ukazuje cały cykl produkcji zapałki – od drewnianego klocka, po niewielkie pudełko. Co więcej, na miejscu można zobaczyć też działającą linię technologiczną pochodzącą z lat 30. XX wieku.
Muzeum Browaru Żywiec
Browar w Żywcu ma długą tradycję, musiał się więc znaleźć na Szlaku Zabytków Techniki. Muzeum urządzono w najstarszej części zakładu – mieści się w dawnych piwnicach leżakowych, które zostały wykute w skale. Na miejscu można oglądać eksponaty, prezentacje multimedialne oraz zrekonstruowane wnętrza dawnej karczmy, sklepu czy wygląd dziewiętnastowiecznej uliczki.
Zabytkowa Stacja Kolejki Wąskotorowej w Rudach
Stacja kolejki wąskotorowej Rudy leżała na trasie z Gliwic do Raciborza i powstała 1899 roku. Oprócz budynku stacji znajdowały się tam też warsztaty naprawcze, tory postojowe czy punkt czyszczenia taboru. Część oryginalnych budynków zniszczono podczas drugiej wojny światowej i nie zostały w pełni odtworzone. Ale zachowanej w niezmienionym stanie lokomotywowni działa skansen, gdzie zgromadzono wagony i lokomotywy. Dodatkową atrakcją jest możliwość przejażdżki kolejką na zachowanej sześciokilometrowej trasie.
Przedstawiliśmy tylko kilka obiektów, które znajdują się na Szlaku Zabytków Techniki. Warto poznać je wszystkie!
Komentarze