Co zabrać ze sobą pod namiot?

Co zabrać ze sobą pod namiot?

Wyjazd do zacisznego miejsca to teraz jeden z najchętniej wybieranych sposobów na krótszy i dłuższy urlop. Z tego powodu do łask wracają też biwaki – trudno bowiem wyobrazić sobie lepszy sposób na wypoczynek z dala od ludzi niż robicie namiotu w środku lasu. Podpowiadamy, o czym powinieneś pamiętać!

Wielu z obecnych 30 i 40-latków z sentymentem wspomina wczasy swojego dzieciństwa. Niektórzy spędzali wakacje u rodziny na wsi, inni natomiast wyjeżdżali z rodzicami pod namiot. Kempingi i pola namiotowe tętniły wtedy życiem, nikt nie narzekał na nudę. Teraz coraz więcej osób szuka powrotu do tego klimatu, innych natomiast interesuje ucieczka od miasta. To wszystko daje właśnie wyjazd pod namiot!

Z naszego artykułu dowiesz się najważniejszych rzeczy, dotyczących planowania i organizacji biwaków. Dzięki temu nie dasz się zaskoczyć żadnym okolicznościom.

fot. grace_li / Pixabay.com CC0

Wyjazd pod namiot – podstawowe informacje


Planując wyjazd pod namiot zacznij od zdecydowania, gdzie chcesz biwakować. Początkujący zwykle rezygnują z trudniej dostępnych terenów górskich, stawiając na niziny. Hitem są Mazury, ale jeżeli chcesz znaleźć miejsce z dala od ludzi, wybierz zielone Roztocze lub Kaszuby. Regiony te są niezwykle piękne, nie brakuje tam rzek, jezior oraz lasów, gdzie można rozbić namiot. Pamiętaj jednak, że istnieje kilka zasad, dotyczących obozowania „na dziko”.

  • W Polsce nie można rozbijać namiotu na terenach prywatnych, a takimi jest większość lasów, łąk czy jezior.

  • Przed wyjazdem sprawdź więc wybrane miejsce i postaraj się o bezpłatne pozwolenie właściciela lub osoby zarządzającej terenem.

  • W parkach narodowych i krajobrazowych zabronione jest biwakowanie poza wyznaczonymi miejscami.

  • Jeśli marzy ci się romantyczny biwak na plaży, zapytaj o to urząd morski, właściwy dla wybranej przez ciebie lokalizacji.

Jeśli nie chcesz martwić się o pozwolenia i ewentualne konsekwencje zorganizowania nielegalnego obozowiska, możesz wybrać ofertę polna namiotowego. Ich działanie reguluje polskie prawo, a miejsca, które chcą świadczyć usługi noclegowe, muszą spełniać kilka ważnych wymagań dotyczących warunków sanitarnych. Nocujący tam turyści muszą mieć zapewniony dostęp do umywalni i toalet, a także do wody pitnej. Poza tym osoba zarządzająca polem namiotowym powinna zorganizować odbiór śmieci. Pamiętaj, że nawet jeżeli biwakujesz „na dziko”, zawsze musisz zostawiać za sobą porządek!

Przygotuj namiot na biwak


Przygotowanie do wyjazdu pod namiot zacznij od sprawdzenia stanu namiotu – niezależnie od tego czy należy do ciebie, jest nowym zakupem albo czy pożyczyłeś go od znajomego. Trzeba wyjąć go z pokrowca, przewietrzyć, a jeżeli dysponujesz miejscem, także rozłożyć. Dzięki temu przekonasz się, w jakim jest stanie i czy nie brakuje żadnego elementu. W razie konieczności szybko dokupisz zniszczoną lub brakującą część, unikając tym samym przykrej niespodzianki na wyjeździe.

Wybierając namiot na biwak, powinieneś wziąć pod uwagę jeszcze jedną kwestię. Dotyczy ona tego czy planujesz się przemieszczać, czy raczej spędzić kilka dni w jednym miejscu. Jeżeli będzie to pierwsza opcja, zwróć uwagę na stopień trudności przy rozkładaniu namiotu. W przypadku gdy czynność jest skomplikowana, a ty będziesz musiał powtarzać ją codziennie, może warto pomyśleć o nowym zakupie?

fot. andychiboub / Pixabay.com CC0

Co koniecznie zabrać ze sobą pod namiot?


Wybranie miejsca i sprawdzenie namiotu to dopiero część czynności o jakich musisz pamiętać przed zorganizowaniem biwaku. Na taki wyjazd trzeba spakować sporo przedmiotów, a ich liczba zależy od tego, ile czasu zamierzasz spędzić poza domem, a także jakim środkiem lokomocji dotrzesz na miejsce. Jeśli będzie to własny samochód, nie musisz zbytnio martwić się zbyt wieloma rzeczami. Problem pojawi się, gdy wybierzesz inny transport, dlatego sprawdź, co jest absolutnie konieczne pod namiotem.

Co zabrać pod namiot na jedną noc?

Biwaki zazwyczaj nie są długie, trwają jedną lub maksymalnie dwie noce. Ale nawet w takim przypadku trzeba zadbać o prawidłowy ekwipunek. Staraj się zapakować rzeczy, które naprawdę ci się przydadzą podczas wypoczynku na łonie natury. Jest to przede wszystkim sprzęt turystyczny:

  • karimata lub innego rodzaju mata, na której rozłożysz śpiwór. Dzięki temu odizolujesz swoje ciało od zimnego podłoża, a poza tym będzie ci po prostu wygodniej;
  • przyda się również dmuchana turystyczna poduszka – nie zajmie wiele miejsca w plecaku;
  • kuchenka turystyczna, termos, garnki, naczynia i sztućce – w sklepach są wersje przygotowane dla biwakowiczów. Przedmioty wykonane z aluminium i silikonu są lekkie i kompaktowe.

Uzupełnieniem wymienionego sprzętu turystycznego są także prozaiczne przedmioty, bez których przetrwanie nocy będzie trudne. Są to latarka (lub inne źródło światła), zapałki / zapalniczka, wielofunkcyjny scyzoryk, szybkoschnący ręcznik oraz papier toaletowy. Do plecaka zapakuj również worki na śmieci, by po zakończonym biwaku zadbać o czystość otoczenia. Na podstawowe wyposażenie każdego biwakowicza powinien też składać się powerbank, by w razie konieczności naładować telefon, oraz preparat przeciwko komarom!

Spędzając noc pod namiotem, nawet latem, trzeba zabrać cieplejsze ubrania. Po zapadnięciu zmroku zrobi się chłodniej, a cienka warstwa materiału może nie stanowić wystarczającej izolacji. Zapakuj więc odzież i bieliznę termoaktywną, a poza tym również polar i kurtkę przeciwdeszczową.

Co zabrać pod namiot do jedzenia?

 

Biwakowanie kojarzy nam się przede wszystkim z rozpalaniem ogniska i pieczeniem kiełbasek. Jednak nie wszędzie będzie to dozwolone, dlatego należy pomyśleć o prowiancie. Mając ze sobą kuchenkę turystyczną, także możesz przygotować coś ciepłego do jedzenia. Podpowiadamy więc, jakie dania najlepiej gotować pod namiotem, w trakcie biwaku. Od razu zaznaczamy, że planowanie posiłku złożonego z wielu elementów jest trudne do wykonania, dlatego najlepiej decydować się na takie, które można przygotować w menażce.

  • Biwakowe śniadanie to przede wszystkim musli i płatki owsiane, które można szybko przygotować z mlekiem. Jeśli uda ci się kupić w okolicy jajka, pomyśl o jajecznicy, choć przygotowanie jej w aluminiowej menażce będzie wyzwaniem.

  • Na obiad lub zdecydowanie najszybciej zrobisz makaron lub kuskus, który zjesz z warzywami lub sosem.

  • Podczas biwaku nie może zabraknąć konserw, zwłaszcza dla mięsożerców. Jest to chyba jedyna okoliczność, kiedy tego typu potrawa naprawdę smakuje i można ją zjeść bez większych wyrzutów sumienia.

  • W przypadku pieczywa należy wybierać produkty, które dłużej zachowują świeżość, w tym wafle ryżowe oraz chrupkie chlebki.

  • Jeżeli podczas biwaku planujesz aktywność związaną z dużym wydatkiem energii, weź kaloryczne przekąski – czekolada i orzechy dostarczą ci potrzebnych kalorii.

  • Nie zapominaj o nawadnianiu, w tym celu warto kupić butelkę z filtrem do wody lub zrobić zapas płynów. Będzie to możliwe do wykonania jeśli na biwak planujesz dojechać samochodem.

fot. LUM3N / Pixabay.com CC0

Co zabrać pod namiot z dzieckiem?

Jeżeli pod namiot zabierasz całą rodzinę – również dzieci – do wymienionego wyżej ekwipunku trzeba pamiętać o najważniejszych rzeczach. To przede wszystkim duży namiot, by można było wygodnie się ułożyć. Dzieci zwykle chodzą wcześniej spać, więc warto kupić taki dwukomorowy, by nie budzić ich co chwilę.

Szukając miejsca na biwak z dzieckiem, warto wybierać pola z atrakcjami dla najmłodszych. Piaskownica czy huśtawka będą urozmaiceniem dla malucha i nie pozwolą mu na nudę. Oprócz tego trzeba zapewnić im atrakcje na własną rękę. Najlepiej zabrać dmuchaną piłkę i inne tego typu zabawki, które bez powietrza nie zajmą wiele miejsca w bagażu. Do tego ulubiony miś lub nieduża zabawka z domu oraz książeczki do czytania i przeglądania.

Ważna jest także kwestia higieny – na rynku dostępne są wanienki turystyczne, dzięki którym można szybko wykąpać dziecko, jeśli dostępne prysznice nie będą spełniać twoich oczekiwań. Podobnie wygląda kwestia toalety. Warto zaopatrzyć się w nocnik turystyczny (szukaj biodegradowalnych), dzięki czemu załatwienie potrzeb fizjologicznych nie okaże się problemem. Przedmioty tego typu znajdziesz w popularnych drogeriach, a na pewno kupisz online.

Następny artykuł WYNIKI Magicznego Konkursu...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!