Czarnocin. Idealne miejsce dla osób poszukujących ciszy i spokoju
Od wielu lat przy każdej możliwej okazji używane jest powiedzenie, że cudze chwalicie, swego nie znacie. Dzieje się tak również w przypadku podróżowania. Nie ulega wątpliwości, że Polska jest piękna i znajdziemy tu wiele wspaniałych miejsc, które pod różnymi względami możemy spokojnie porównać do tych, znajdujących się za granicą. Dzieje się tak również w przypadku Czarnocina, który bywa określany jako “Opolska Szwajcaria”. Warto odwiedzić to miejsce, chociażby w sezonie letnim i jesienno-zimowym.
Celem artykułów z serii “Polska jest piękna” jest zaprezentowanie takich miejsc, o których być może niektórzy nie wiedzą. Nie trzeba wyjeżdżać za granicę, by podziwiać wspaniałe krajobrazy i atrakcje. Nasz kraj ma wiele do zaoferowania i tu na pewno miło spędzimy czas, niezależnie od pory roku.
Czarnocin - podstawowe informacje
Czarnocin jest wsią, znajdującą się w województwie opolskim, w powiecie strzeleckim, w pobliżu sanktuarium Góra Świętej Anny. To, co wyróżnia to miejsce to bez wątpienia wszechobecna cisza i spokój oraz położenie na stokach doliny Łąckiej Wody, na skraju rozległych bukowych lasów. Swoją nazwę “Opolska Szwajcaria” zawdzięcza przede wszystkim ukształtowaniu terenu oraz źródłom wody w obrębie wsi. Znajdziemy tu również rezerwaty przyrody - Boże Oko i Grafik.
To, co niezwykłe w tej miejscowości, to bez wątpienia urocze szlaki piesze i rowerowe. Miejsce nie jest zbyt znane i popularne i bez wątpienia w tym tkwi jego urok. Możemy tu “naładować akumulatory” o każdej porze roku. Niewątpliwe atuty tej wsi to liczne źródła krystalicznej wody, z których powstają wartkie strumyki, wpadające do Łąckiej Wody. Są one niezwykle czyste i zawsze zimne, co gwarantuje orzeźwienie w upalne dni.
Co warto zobaczyć w tej miejscowości?
Czarnocin stanowi idealną propozycję na krótki, spontaniczny wyjazd, np. w weekend. Wśród miejsc, które warto zobaczyć w tym miejscu, na pewno należy wymienić kapliczkę “Boże Oko”, do której dotrzemy od strumienia, przez który przechodzi mostek. To rezerwat, na którym oprócz wspomnianej kapliczki, możemy również podziwiać liczne pomniki przyrody oraz to, co najbardziej okazałe, czyli wąwozy, których wysokość sięga nawet 30 metrów.
Lubisz spontaniczne i krótkie wyjazdy? Przeczytaj koniecznie: Spontaniczne pomysły na udane wakacje
Kolejny z rezerwatów przyrody, który został wcześniej wspomniany to Grafik, w którym znajduje się wiele starodrzewu bukowego oraz tajemniczy krzyż, od którego to właśnie wywodzi się nazwa tutejszego rezerwatu.
Wśród atrakcji się tu znajdujących, należy wymienić przede wszystkim zamek myśliwski, pochodzący z XIX wieku.
Czarnocin przede wszystkim można polecić szczególnie dla osób, które chcą odpocząć od zgiełku miasta i spędzić czas w bliskim kontakcie z przyrodą. Wizytę w Czarnocinie spokojnie można połączyć ze zwiedzaniem najbliższej okolicy i regionu, w którym napotkamy wiele zabytków i interesujących miejsc.
Wśród aktywności, z których możemy skorzystać podczas pobytu w Czarnocinie, należy przede wszystkim wymienić piesze wędrówki i przejażdżki rowerowe, zwiedzanie tutejszych rezerwatów przyrody, możliwość przejścia drogi krzyżowej do kapliczki na terenie rezerwatu Boże Oko, czy też udać się na grzybobranie do otaczającego i urodzajnego lasu.
Jak dojechać do Czarnocina?
Dojazd do tej miejscowości jest możliwy dzięki komunikacji publicznej, tj. autobusom, które kursują z Kędzierzyna-Koźla, Leśnicy, Strzelec Opolskich. Jeśli wybieramy się tu własnym samochodem, to najlepiej jechać z Gliwic autostradą A4 w kierunku Wrocławia do węzła Olszowa, następnie DK 426 w kierunku Zalesia Śląskiego, a następnie w prawo w lokalną drogę, która prowadzi do Czarnocina.
Noclegi w Czarnocinie
Warto podkreślić, że w Czarnocinie znajdziemy kilka propozycji noclegów, są to głównie gospodarstwa agroturystyczne. Miejsca te powinny spełnić wszelkie wymagania i zagwarantować udany wypoczynek. Cena za nocleg w tym miejscu rozpoczyna się od 30 zł od osoby za dobę.
Sprawdź propozycje noclegów w Czarnocinie
Komentarze