Czartery jachtów dla początkujących

Czartery jachtów dla początkujących

Żeglowanie po mazurskich jeziorach już nie jest domeną wyłącznie doświadczonych żeglarzy. Możliwość wyczarterowania jachtu znajduje się w zasięgu ręki każdego turysty, jednak łatwo zgubić się w gąszczu ofert oraz formalności. Lepiej nie podejmować spontanicznej decyzji i dobrze się przygotować do wypożyczenia jachtu. Podpowiadamy co zrobić, aby rozpocząć przygodę z żaglami na Mazurach.

Jak wybrać firmę czarterową


Rynek czarterów jachtów na Mazurach rozwija się bardzo dynamicznie. Pojawiają się nowe firmy, oferujące swoje usługi osobom nie posiadającym własnych łodzi. Powstaje więc pierwsze pytanie – czym się kierować wybierając firmę czarterową?

Z pewnością głównym kryterium wyboru takiej firmy nie może być najniższa cena. Z naszego doświadczenia wynika, iż niskie koszty czarteru nie idą w parze z jakością usług. Z tego powodu lepiej zdecydować się na podpisanie umowy z dużą, solidną firmą czarterową, która ma ugruntowaną pozycję na rynku. Oprócz tego, taka agencja powinna posiadać wpis Wojewody do Rejestru Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych a także gwarancję ubezpieczeniową.

Długa obecność na rynku także nie jest gwarancją jakości usług, dlatego warto na własną rękę sprawdzić opinię firmy czarterowej. Pomocne z pewnością będą fora internetowe, na których użytkownicy ostrzegają przed nierzetelnymi wypożyczalniami. Dobrze również skorzystać z doświadczenia znajomych i zdecydować się na wypróbowany i polecany przez nich czarter.

Jednak wybierając firmę czarterującą jachty najlepiej kierować się własnym rozsądkiem. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, dotyczących sprawności jednostki pływającej czy stanu jej wyposażenia, lepiej odstąpić od podpisywania umowy i znaleźć inną ofertę.

Kryteria wyboru jachtu


Najważniejszą kwestią dla osoby, która szuka czarteru jest wybór odpowiedniego jachtu, dlatego przed udaniem się do wypożyczalni dobrze jest ustalić listę kryteriów. Proponujemy na pierwszym miejscu postawić bezpieczeństwo towarzyszy rejsu i własne. Jeżeli na pokładzie mają się znaleźć małe dzieci, lepiej wybrać jednostkę z dużym balastem wewnętrznym, wysokimi burtami oraz zamkniętą rufą.

Kolejna kwestia to liczba osób biorących udział w rejsie, od tego bowiem zależy ilość kabin i koi. Z reguły na jachtach przeznaczonych do czarteru znajdują się kabiny dwuosobowe, ale zdarza się również, że jest też kabina dla skippera lub kabina dla trzech osób. Oprócz tego dobrze jest zwrócić uwagę na ilość toalet – jacht trzykabinowy dysponuje jedną, a czterokabinowy dwiema łazienkami.

Warto sprawdzić także wyposażenie do stawiania i zrzucania żagli. Obecnie standardem na czarterowanych jachtach jest zainstalowanie roler foka na sztywnym sztagu oraz Lazy Jacka. Ułatwia to prowadzenie jachtów nawet mniej doświadczonym żeglarzom.

Przed wypożyczeniem jachtu dobrze mieć także zaplanowaną trasę rejsu i sprecyzowane preferencje dotyczące miejsc postoju. Jeżeli w planach jest rzadkie zawijanie do portów, wtedy należy wybrać jacht o małym zanurzeniu, którym łatwiej będzie podpłynąć do plaży. W takim przypadku dobrze też sprawdzić pojemność zbiorników wody – im jest ona większa, tym ma się większą swobodę żeglowania.

Wypożyczając jacht koniecznie trzeba zapytać o maksymalną liczbę osób, która może na nim pływać. Nadprogramowa ilość pasażerów znajdująca się na łodzi, jest niezgodna z przepisami i grozi bezpieczeństwu wszystkich uczestników rejsu.

Wymagania wobec osoby czarterującej jacht


Wyczarterować jacht może każda osoba pełnoletnia, nawet jeśli nie posiada uprawnień żeglarskich. Jednak wielu armatorów i firm czarterujących jachty wymaga wskazania osoby z potrzebnymi kwalifikacjami. Jeżeli nikogo takiego nie ma wśród osób chcących wypłynąć w rejs, istnieje możliwość zatrudnienia skippera, który zajmie się sterowaniem jednostką.

Wypożyczając jacht należy przedstawić odpowiednie dokumenty. Najczęściej jest to dokument tożsamości oraz patent żeglarski. Oprócz tego, koniecznie trzeba uiścić kilka opłat, w tym czarterową oraz kaucję gwarancyjną, która może zostać zatrzymana jeżeli najemca uszkodzi jacht.

Umowa na czarter jachtu


Kolejnym krokiem na drodze do wyczarterowania jachtu jest podpisanie umowy. Radzimy, aby przeczytać ją dokładnie od początku do końca, nie omijając także drobnego druku! To właśnie ten dokument opisuje wysokość wymaganej kaucji oraz sposób jej zwrotu.

W umowie na czarter jachtu powinien znaleźć się też punkt, w którym jest mowa o ubezpieczeniu jachtu oraz o zapewnieniu serwisu w czasie rejsu przez armatora. Przy podpisywaniu umowy nie zaszkodzi również sprawdzić dowodu rejestracyjnego jednostki. Lepiej upewnić się że firma posiada prawa do jej użytkowania.

Umowa określa także, od której godziny rozpoczyna się czarter i kiedy należy zwrócić jacht. Na Mazurach przyjęte jest, że po odbiór jachtu trzeba zgłosić się w godzinach porannych, zwrot z kolei następuje popołudniem.

Odbiór jachtu


Kiedy nadejdzie dzień rozpoczęcia czarteru, na przyszłych żeglarzy czeka procedura zdawczo–odbiorcza, która z reguły trwa kilkanaście minut. Polega ona na porównaniu dostarczonej przez armatora listy wyposażenia z rzeczywistym stanem jednostki. Radzimy poświęcić tej czynności sporo uwagi, bo niedopatrzenie może kosztować utratę kaucji.

Sprawdzanie warto zacząć na pokładzie od kontroli stanu żagli i olinowania. Następnie można przejść do kokpitu, aby potwierdzić (lub nie) dobry stan techniczny urządzeń pokładowych. Konieczne jest przetestowanie silnika i przewodów paliwowych oraz ustalenie rodzaju potrzebnego paliwa. Kolejnym krokiem będzie sprawdzenie kół i kamizelek ratunkowych oraz wyposażenia kambuzowego.

Później warto jeszcze raz rozejrzeć się po pokładzie i burcie, w poszukiwaniu ewentualnych rys czy uszkodzeń. Jeśli się znajdą, trzeba powiadomić o nich osobę przekazującą jacht i zaznaczyć to w protokole. Dobrze również zrobić kilka zdjęć znalezionych usterek, aby podczas procedury zdawania jachtu nikt nie mógł obciążyć nimi niewinnego najemcy.

Co zabrać ze sobą w rejs


Doświadczeni żeglarze z pewnością nie mają problemu z przygotowaniem rzeczy potrzebnych podczas rejsu. Jednak osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z żaglami mogą mieć pewne problemy ze skompletowaniem wyposażenia.

Trzeba pamiętać, że na jachcie jest ograniczona ilość miejsca, stąd wszystkie rzeczy należy zapakować w miękkie torby, które po opróżnieniu będzie można z łatwością zwinąć i ukryć. Do takiej torby trzeba włożyć krem z dużym filtrem, czapki z daszkiem, chusty i okulary przeciwsłoneczne. Może to wydawać się przesadą, jednak warto wziąć pod uwagę, że promienie słoneczne odbite od tafli wody mogą być bardzo groźne. Na rejs jachtem trzeba zabrać też odpowiednią garderobę – luźną, wygodną odzież, ciepły sweter oraz sztormiak. Oprócz tego konieczne jest żeglarskie obuwie, czyli takie, które zakryje całą stopę wraz z kostką i będzie miało jasną antypoślizgową podeszwę.

Na jachcie nie może zabraknąć miejsca na skrzynkę narzędziową z zapasowymi szeklami, zawleczkami i krawatami. Przydadzą się też kombinerki , śrubokręty oraz piłki do metalu. Jednak lepiej nie dokonywać nimi samodzielnych napraw i jeżeli armator zapewnia serwis, wówczas w razie konieczności należy z niego skorzystać.

Podstawą wyposażenia żeglarza jest także dobra mapa, na której zostaną zaznaczone głębokości, niebezpieczne miejsca, strefy ciszy z zakazem używania silników oraz rezerwaty, gdzie obowiązuje zakaz wstępu. Dobrze zabrać też dobrą wodoodporną latarkę z kompletem zapasowych baterii.

Następny artykuł Brno - atrakcje i ciekawe...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!