Czas na regionalną żywność
Czas na promowanie tego, co na Warmii i Mazurach najlepsze, czyli regionalnej żywności. W ciągu najbliższych miesięcy będą odbywać się imprezy, podczas których swoje wyroby zaprezentują osoby należące do regionalnej sieci dziedzictwa kulinarnego.
W tym roku samorząd województwa warmińsko-mazurskiego stawia na promowanie regionalnych smaków. A te są naprawdę niezwykłe – łączą w sobie bowiem kulinarną tradycję Warmiaków, Mazurów, Kurpiów czy Ukraińców. Mieszkańcy regionu i turyści będą mogli się o tym przekonać podczas cyklu kiermaszów i konkursów kulinarnych.
W tegorocznym kalendarzu działań na Warmii i Mazurach znalazło się miejsce na szesnaście wydarzeń, plenerowych imprez oraz konkursów, podczas których szeroka publiczność będzie miała szansę poznania różnorodnej gamy produktów i potraw.
Pierwsze spotkanie z regionalnymi smakami odbędzie się 5 lipca w Węgorzewie, podczas Regionalnego Festiwalu Kultury Łowieckiej. Będzie tu można spróbować nie tylko dań z dziczyzny, ale również nalewek przygotowywanych specjalnie na polowania.
Planujesz wyjazd do Węgorzewa w wakacje? Już teraz zarezerwuj miejsce noclegowe, wejdź: Noclegi w Węgorzewie
Kolejnego dnia, w Nidzicy, odbędzie się Regionalny Festiwal Potraw z Mięsa Drobiowego. Pyszności przyrządzą zarówno zawodowcy, jak i amatorzy, a widzowie otrzymają szansę spróbowania tych specjałów. Oprócz tego, w lipcu zostanie zorganizowany jeszcze Regionalny Festiwal Potraw z Mięsa Wieprzowego, Wołowego, Jagnięcego, Koziego w Mrągowie i Regionalne Święto Ryby w Iławie.
Sprawdź dostępne w tych miastach noclegi, wejdź:
Noclegi w Iławie
Noclegi w Mrągowie
Noclegi w Nidzicy
Wyjątkowym miastem na kulinarnej mapie Mazur będzie Gołdap. Miasto w sierpniu zorganizuje Regionalny Festiwal Pogranicza Kartaczewo, podczas którego główną rolę zagrają oczywiście tradycyjne kartacze, przyrządzane na wiele różnych sposobów i według odmiennych receptur. Zostanie wybrany mistrz kartaczy, czemu towarzyszyć będą m.in. występy artystyczne.
Podczas kolejnych sierpniowych imprez promujących regionalną żywność, poznamy jeszcze smaki ziół, produktów mlecznych i weźmiemy udział w olsztyńskim Festiwalu Dziedzictwo Kulinarne Warmii, Mazur i Powiśla. Z kolei wrzesień to czas odkrywania smaków leśnych grzybów, jagód i ziemniaków. Cykl spotkań z regionalnymi produktami zakończy się w październiku podczas Regionalnego Święta Miodu w Ełku.
Komentarze