Czechy z lotu ptaka

 Czechy z lotu ptaka

Trzeba pokonać dziesiątki schodów i lęk wysokości, by w nagrodę podziwiać przepiękny krajobraz, niczym z lotu ptaka. Amatorzy wspinaczek i zapierających dech w piersiach widoków znajdą w Czechach liczne wieże widokowe, wznoszone tu już od XIX wieku.

Najstarszą budowlę, służącą dziś za wieżę widokową, znajdziemy na południu Moraw, w miejscowości Lednice, w parku zamkowym. W roku 1802 Lichtensteinowie wznieśli tu minaret o wysokości 60 metrów. Po pokonaniu 302 schodów rozciągnie się nam przed oczami widok na Palavę i park lednicko-valticki. Wieża jest czynna dla zwiedzających od kwietnia do października.
Najstarsza w Czechach wieża widokowa została zbudowana w roku 1825, w pobliżu Czeskiego Krumlova. Oferuje wyjątkowy widok na Czeskie Budziejowice, jezioro Lipno, a w piękną pogodę nawet na Alpy. Czynna w ciągu całego roku.

60-metrowa wieża widokowa na Petřínie, w Pradze, z roku 1891, jest 5x mniejszą kopią paryskiej wieży Eiffla. Na wzgórze Petřin, najwyższe wzniesienie w Pradze (327 m) można wjechać kolejką. Na szczyt wieży widokowej prowadzi 299 stopni, warto jednak je pokonać, by z góry zobaczyć, jak na dłoni, całe miasto.
Z wieży telewizyjnej, znajdującej się w praskiej dzielnicy Žižkov, przy dobrej pogodzie rozciąga się widok na odległość około 100 kilometrów. Możemy stąd podziwiać także Pragę nocą, wieża czynna jest bowiem aż do godz. 23.00.

153 schody prowadzą na kamienną wieżę na Děčínskim Sněžníku (północno-zachodnie Czechy), wzniesioną w roku 1864, z której możemy zachwycać się panoramą Czeskiej Szwajcarii.

Ze stacji meteorologicznej, usytuowanej na najwyższym szczycie Czeskiego Średniogórza Milešovcach (837 m), istniejącej już od ponad 100 lat, przy ładnej pogodzie rozciąga się wspaniały widok na Karkonosze, góry Izerskie, Pragę, a niekiedy nawet na oddalone o 350 km Alpy.

Z szumawskiego szczytu Poledník do roku 1990 spoglądali jedynie żołnierze Armii Czechosłowackiej. Ściśle tajny obiekt wojskowy został, po opuszczeniu przez wojsko, przebudowany i dziś turyści mogą z 37-metrowej wieży podziwiać krajobraz Szumawy, od czerwca do października.

Nowe wieże widokowe są budowane nie tylko z metalu. Architekci, po ponad siedemdziesięcioletniej przerwie, powrócili do klasycznego materiału – kamienia. Przykładem jest wieża na wzgórzu Brdo, w morawskich Chřibach. Elegancka budowla, od swego otwarcia w roku 2004, cieszy się dużą popularnością wśród turystów. Czynna od kwietnia do października.

Piękny widok na Karlove Vary rozciąga się z wieży widokowej Diana. Z miasta pod wieżę dojedziemy kolejką.

Najwyższa góra Moraw Pradziad (1492 m) przyciągła turystów już w XIX wieku. W miejscu dawnej wieży widokowej powstał w latach 70-tych super nowoczesny nadajnik telewizyjny, przypominający startujący rakietoplan. Z tarasu widokowego zobaczymy pasmo Jesioników a przy ładnej pogodzie także Tatry.

Za wieżę telewizyjną na Jeszczedzie architekt Karel Hubáček otrzymał w roku 1969 prestiżową nagrodę Perreta, przyznawaną przez Międzynarodową Unię Architektów.
Obiekt, w którym znajduje się centrum łączności i hotel z restauracją, stał sie symbolem miasta Liberca, położonego u szczytu Jeszczedu.

źródło: www.CzechTourism.cz

Następny artykuł Pomóżmy Oli

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!