Czupel - najwyższy szczyt Beskidu Małego

Czupel - najwyższy szczyt Beskidu Małego

Chcesz zdobyć górski szczyt bez większego wysiłku i dużych ekspozycji? Polecamy Czupel - najwyższy szczyt Beskidu Małego, malowniczo położony, między jeziorem Międzybrodzkim i Żywieckim.

Cały masyw Czupla jest zalesiony, ale po drodze miniecie kilka ciekawych punktów widokowych. W dodatku spacer w cieniu pachnących buków i świerków to świetna opcja na fajną wycieczkę w upalny dzień. Szlaki na Czupel są łatwo dostępne i można je pokonać nawet wtedy, kiedy nie mamy dużego, górskiego doświadczenia albo zwiedzamy Beskidy z dziećmi.

 

Wysokość Czupla


Niegdyś przypisywano mu wysokość 933 metry. Według nowszych pomiarów szczyt jest o 3 m niższy. Dziś, oficjalnie - Czupel ma wysokość 930 m n.p.m, ale to nie zmienia faktu, że stanowi najwyższy szczyt Beskidu Małego i zalicza się do Korony Gór Polski.

 

Kródy i inne ciekawostki Czupla


  • Czupel” jest dość popularną nazwą masywów w Polsce - oznacza czubek i odnosi się do spiczastych wierzchołków gór. Co ciekawe w Beskidzie Śląskim, a dokładnie w paśmie Babiej Góry, znajduje się inna góra o tej samie nazwie, z tym, że jej wysokość wynosi 882 m.n.pm.


  • Nazwa Beskid Mały odnosi się nie do wysokości, lecz niewielkiej powierzchni jaką zajmuje to pasmo górskie.


  • Masyw Czupla usytuowany jest w Beskidzie Małym, a dokładniej w jego zachodniej części położonej na zachód od doliny Soły, tzw. Grupie Magurki Wielkowickiej. Góra znajduje się sąsiedztwie Rogacza (898 m n.p.m.), od którego oddziela go Przełęcz Wysokie Siodło (873 m n.p.m.).


  • Na wschodnim grzbiecie Czupla znajdują się polany, z których widoczna jest Babia Góra, Pilsko, a czasem nawet Tatry i słowacka Mała Fatra.

  • Lasy zaliczane do piętra regla dolnego obfitują w buki z domieszką świerka. Możecie spotkać tam rzadki gatunek chrząszcza - biegacza pomarszczonego - oraz pięknie kwitnące naparstnice purpurowe z rodziny babkowatych. Zaczarowany las zachwyca kształtami, rozmiarami i gigantycznymi paprociami.



fot. rzierik / Pixabay.com, naparstnica purpurowa

 

  • Na grzbiecie Czupla, wzdłuż szlaku położone są długie wały kamieni zbieranych z dawnych hal, to tzw. kródy.

  • Bystre oko dostrzeże również resztki okopów z okresu II wojny światowej.


  • Przy szlaku Czupla na Magurkę Wilkowicką istniało niegdyś schronisko turystyczne - Widok Na Tatry. Obecnie ruiny schroniska działającego do roku 1967 znajdują się na ogrodzonym terenie prywatnym.


  • Przez Czupel prowadzi niebieski szlak turystyczny (Przełęcz Przegibek – Czernichów), a po wschodniej stronie szczytu - na przełączce Wysokie Siodło - krzyżuje się z nim czerwony szlak turystyczny (Międzybrodzie Bialskie – Łodygowice).


  • Czupel jest bardzo chętnie odwiedzanym miejscem, tym bardziej, że można wspiąć się na niego z Przełęczy Przegibek prostym i krótkim szlakiem.



Czupel - Nawiedzone miejsca


  • Skała Czarownic w Wilkowicach

Prowadzi do niej czarny szlak z Wilkowic, ale nie tak łatwo ją odnaleźć, bo w okresie letnim skałę zasłaniają drzewa i krzewy. Tę ciekawą grupę skał o bogatej florze naskalnej napotkacie po godzinie marszu.

 

Jak się zapewne domyślacie ze skałą wiążą się różne podania i legendy. Jedną z nich jest legenda Jana Halamy z Bystrej: Na początku 1709 roku do Bielska przybył zbój Wojciech Bulak ze Spytkowic, który wraz ze znachorkami okradał kupców i bogatych pacjentów z okolicy. Jego schronieniem była mała jaskinia znajdująca się na zboczach Czupla, nad starą szkołą w Huciskach. Po obrabowaniu przez nich kościoła Świętego Michała w Wilkowicach, złapano rabusia, ale mimo powolnych i krwawych tortur podczas egzekucji nie wydał on swoich wspólniczek. Te, po zabiciu Wojciecha, szybko wykopały skarby spod skały i uciekły gdzie pieprz rośnie. Od tamtej pory ulubione miejsce rozbójnika i znachorek nazywa się Skałą Czarownic.

 

Inne podania głoszą, że to skała zrzucona przez diabła. Rozzłoszczony czort chciał zrzucić wielką skałę na budowany kościół św. Michała w Wilkowicach. Jednak, gdy leciał nad Czuplem, zaskoczył go świt, przez co utracił swe szatańskie moce, a wielka skała spadła w miejsce, w którym możemy podziwiać ją do dziś. Najprawdopodobniej z tego też powodu skała ta nazywana jest Diabelską.

 


fot. NickyPe / Pixabay.com

 

  • Jaskinia Wietrzna Dziura, zwana również Smoczą Jamą

Jaskinię osuwiskową typu szczelinowego znajdziecie wędrując czarnym szlakiem turystycznym z Wilkowic przez Huciska, Skałę Czarownic na Magurkę Wilkowicką. Obiekt znajduje się niecały kilometr od Schroniska PTTK. Od roku 1993 jest pomnikiem przyrody nieożywionej. Miejscowe legendy głoszą, że jaskinia była połączona z zamkiem w Żywcu.

 

  • Diabelski Kamień

To duży na 6 metrów piaskowiec, znajdujący się po zachodniej stronie wierzchołka Przysłop. Aby do niego dojść, należy za polaną Kuflówka skręcić w prawo. Według legendy głaz opuścił diabeł, który leciał na Skrzyczne budować czarci młyn.

 

Korona Gór Polski - pieczątki


Warto wiedzieć, że na samym grzbiecie Czupla nie ma pieczątki Korony Gór Polski. Możecie ją przybić w schronisku PTTK na Magurce Wilkowickiej albo w jednej z pobliskich miejscowości tj.: Międzybrodzie Bialskie, Międzybrodzie Żywieckie, Czernichowice, Łodygowice, Wilkowice, Bielsko-Biała. Podpowiadamy też, że jeśli będziecie startować z Wilkowic lub z Bielska-Białej, pieczątkę możecie zdobyć również w znajdującej się po drodze chatce studenckiej “Rogacz”.

 

Zobacz również: Urlop w górach. TOP 5 szczytów Korony Gór Polski, które warto zdobyć

 

fot. Marisa04 / Pixabay.com

 

Gdzie nocować?


Cena za nocleg w Beskidach zależy w głównej mierze od kategorii wybranego obiektu oraz jego lokalizacji. Średnio wynosi 222 zł, a najkorzystniej pod względem finansowym wypadają kwatery i pokoje. Wybierając Beskidy noclegi możecie przebierać w różnych rodzajach 

 

W Beskidzie Małym wiele miejscowości ulokowana jest blisko siebie. Dzięki temu wybierając się na Czupel, możecie przebierać w ciekawych ofertach noclegowych. Międzybrodzie Bialskie noclegi - polecamy osobom, które nie lubią nadkładać kilometrów. Dobrą opcją będą również: Międzybrodzie Żywieckie noclegi. A jeśli wciąż nie możecie się zdecydować zajrzyjcie tutaj:

 

Willa - Pensjonat Bajka

Willa - Pensjonat Bajka

Międzybrodzie Żywieckie, ul. Leśna

Domki Międzybrodzie Żywieckie 10
Pokoje Marta

Pokoje Marta

Międzybrodzie Bielskie, ul. Kublinów

Pensjonaty Międzybrodzie Bielskie 9.8
Aspen Deluxe Residence

Aspen Deluxe Residence

Międzybrodzie Bialskie, ul. ul. Kasperków

Domy wakacyjne Międzybrodzie Bialskie 9.9

 

Szlaki turystyczne na Czupel


  • Szlak niebieski z Przełęczy Przegibek na Magurkę Wilkowicką. Idąc tym szlakiem, pokonacie dystans 4,7 km w mniej więcej 1 godzinę i 45 minut. To najbardziej popularny i najkrótszy szlak na Czupel.

  • Szlak niebieski: Czernichów – Suchy Wierch – Rogacz – Wysokie Siodło – Czupel. Czas podejścia wynosi 2 godziny. Dystans do pokonania to 4,2 km.

  • Szlak czerwony: Łodygowice – Przysłop – Wysokie Siodło – Międzybrodzie Bialskie. Czas potrzebny na zdobycie Czupla to 2 godziny i 35 minut. Długość trasy to 6,3 km.


Najwyższy szczyt Beskidu Małego - Czupel, możecie zdobyć wędrując:

  • początkowo szlakiem czerwonym z Międzybrodzia Bialskiego, a potem szlakiem niebieskim od Przełęczy pod Czuplem. Czas przejścia dystansu 3,7 km zajmuje około 2 godzin.

  • żółtym szlakiem ze Straconki w Bielsku-Białej przez Magurkę Wilkowicką. Trasę o długości 7,5 km pokonacie w niecałe 3 godziny.


A jeśli lubicie pętle, proponujemy:

  • Wilkowice – Chatka na Rogaczu – Magurka Wilkowicka – Czupel – Skała Czarownic – Wilkowice. Trasa ta ma długość 15,5 km, a szacowany czas jej przejścia to 5 godzin.

  • Czernichów – Czupel – Przysłop – Czernichów. Czas przejścia dystansu 11,5 km, wynosi 4 godziny.

     

Niebieski szlak turystyczny z Przełęczy Przegibek na Czupel


Najkrótsza i najłatwiejsza trasa na Czupel prowadzi z przełęczy Przegibek. Niebieski szlak turystyczny świetnie nadaje się na weekendowy spacer z dziećmi, bo do pokonania jest zaledwie 2,2 km w cieniu w jedną stronę.

 

Startując z obszernego parkingu, gdzie bezpłatnie można zostawić samochód, po godzinie marszu powitacie schronisko PTTK na Magurce, a stamtąd macie już niecałą godzinkę do szczytu Czupel. Na całą wycieczkę warto zarezerwować sobie co najmniej 3 godziny, plus czas na odpoczynek.


Jak dojechać na Przełęcz Przegibek?


Do Przełęczy Przegibek (663 m n.p.m.) bez problemu dojedziecie drogą wiodącą z Bielska-Białej do Międzybrodzia Bialskiego i Jeziora Międzybrodzkiego. Znajduje się tam obszerny, bezpłatny parking i punkt gastronomiczny, więc jest gdzie zostawić auto i można też coś zjeść.

 

Odległości do Przełęczy Przebitek:

  • centrum Bielska-Białej - 10 km, ok. 20 minut jazdy;

  • Żywiec - ok. 20-26 km, niecałe pół godziny;

  • Międzybrodzie Żywieckie - ok. 10 km, 15 minut;

  • Międzybrodzie Bialskie - ok. 8 km, 11 minut;

  • Wilkowice - do 20 km, 20 minut;

  • Kraków - 85 km, 2 godziny;

  • Jastrzębie Zdrój - ok. 70 km, 1 godzina.


fot. JerzyGorecki / Pixabay.com


Opis szlaku na Czupel


Gotowi? To zaczynamy! Mijając szlaban, wchodzimy do lasu. Początkowo czeka nas strome podejście, w dodatku ścieżka jest wąska i kamienista. Dopiero po kilkudziesięciu metrach wysiłku i kilku głębszych oddechach dochodzimy do szerokiej, wygodnej drogi. To właśnie tu łączą się dwie wychodzące z Przełęczy Przegibek ścieżki. Po około 10 minutach spaceru skręcamy w lewo i dziarsko pokonujemy jeszcze jedno dość męczące podejście.

 

Kolejna część trasy jest już mniej wymagająca. Docieramy do skrzyżowania szlaków na Sokołówce (835 m n.p.m.). Tam do niebieskiego szlaku dołącza znakowana trasa żółta oraz czerwony szlak z Bielska-Białej. To właśnie w ich towarzystwie spacerujemy przez kolejne 20 minut, aby móc odpocząć w schronisku na Magurce.

 

Do najwyższego szczytu Beskidu Małego jest jeszcze około trzy kilometry, które można pokonać w niecałą godzinkę. Idzie się po prawie płaskim terenie, a w połowie drogi, po prawej stronie, czeka na was kolejna niespodzianka. Za drewnianym ogrodzeniem zobaczycie ruiny schroniska turystycznego „Widok na Tatry”. Z tego miejsca w mniej więcej 25 minut znajdziecie się na najwyższym szczycie Beskidu Małego - Czuplu - 930 m n.p.m.

 


fot. Leonhard_Niederwimmer / Pixabay.com


Schronisko między Czuplem a Sokołówką


Na Magurce Wilkowickiej znajduje się tor saneczkowy prowadzący do Straconki, nadajnik radiowo-telewizyjny oraz wspomniane Schronisko PTTK. Obok niego, wybudowano budynek ośrodka narciarstwa biegowego, którego dach służy za taras widokowy. Dostępnych jest tu kilka tras biegowych z homologacją Międzynarodowej Federacji Narciarskiej.


Budynek schroniska zlokalizowany jest na wysokości 909 m n.p.m., mniej więcej w połowie drogi na szczyt Czupla. Tak jak już wspominaliśmy, z Przełęczy Przegibek dojdziecie tam mniej więcej w godzinę. Tyle samo drogi trzeba pokonać, aby zdobyć wierzchołek tej góry.

 

Historia tego obiektu sięga ponad stu lat. Obecny, murowany już budynek, powstał w 1913 roku i nosi imię Józefa Grzybowskiego - działacza turystycznego. Do dyspozycji turystów oddaje 56 miejsc noclegowych, a ponadto oferuje smaczne jadło.

 

Schronisko PTTK na Magurce to świetne miejsce na odpoczynek i podziwianie zachwycających krajobrazów. Z polany podszczytowej roztaczają się piękne widoki na Beskid Mały, Beskid Śląski i Żywiecki. Przy dobrej pogodzie widać stąd Szyndzielnię z Klimczokiem, Chroboczą Łąkę, Pilsko, Babią Górę, Baranią Górę, Jezioro Międzybrodzkie, Bukowski Groń a nawet Skrzyczne.

 

fot. Nocowanie.pl, Jezioro Międzybrodzkie

 

Warto wiedzieć, że w latach trzydziestych ubiegłego stulecia, na północnym stoku polany istniało schronisko turystyczne Roberta Urbanke. Obiekt po dwóch latach funkcjonowania strawił pożar.

 

Przypominamy również, że czarny szlak przy schronisku, w zaledwie 2 minuty doprowadzi was do Jaskini Wietrzna Dziura, która zwana jest również Smoczą Jamą. Warto sprawdzić, czy są tam jeszcze jakieś smoki tudzież inne stwory.

 

Czerwony szlak na Czupel z Łodygowic


Trasa: stacja PKP w Łodygowicach – Pilorz – rozwidlenie tras Pod Przysłopem 588 m n.p.m. – Diabli Kamień – Przysłop 629 m n.p.m. – Polana Kuflówka – siodło pod Czuplem 872 m n.p.m. – Czupel 933 m n.p.m. – Schronisko PTTK na Magurce Wilkowickiej 909 m n.p.m. – Przełęcz Przegibek 663 m n.p.m.– Leśniczówka przystanek MZK w Straconce.


Szlak łącznie ma ok. 15,5 km, szacowany czas potrzebny na przejście całości to 5 godzin.  Warto wziąć ze sobą lornetkę, gdyż w wielu miejscach można podziwiać ładną panoramę na Jezioro Żywieckie oraz pobliskie pasma górskie.


fot. Nocowanie.pl, Jezioro Żywieckie

 

Startujemy z dworca kolejowego w uroczej wsi Łodygowice. Czerwony szlak skręca w prawo, wzdłuż budynku dworca, a potem prowadzi wzdłuż drogi, w stronę przejazdu kolejowego. Wędrując szosą, czekają nas dwa zakręty: jeden w prawo, a drugi w lewo. Na skrzyżowaniu kierujemy się w lewo w stronę mostu drogowego na Żylicy. Gdy go miniecie, po mniej więcej 300 metrach szlak odbija w prawo między prywatnymi posesjami.

 

Niedługo potem ścieżka wyprowadzi nas na uroczą polanę z widokiem na Kotlinę Żywiecką, szczyty Beskidu Śląskiego i Beskidu Żywieckiego. Za wami będzie panorama na Czupel i pasmo Magurki Wilkowieckiej, czyli Beskid Mały.

 

Następnie po krótkim podejściu, skręcamy w lewo na Magurkę, mijamy samotne drzewo z kapliczką i skręcamy w prawo do lasu. Po ok. 1,5 godzinie marszu, dotrzemy do skrzyżowania szlaków pod Przysłupem. Jeśli poświęcicie 10 minut idąc tuż za rozstajami szlaków, po lewej stronie, zobaczycie ciekawą atrakcję - Diabli Kamień.

 

Wracając na szlak, robimy dość mocne podejście na Przysłop, potem mijamy skałki i Polanę Kulówkę, na szczycie której, zobaczycie biały krzyż. Kolejna śródleśna polana to dobre miejsce na odpoczynek z pięknymi widokami.

 

Szlak przez las prowadzi mocno w górę. Będąc na siodle pod Czuplem znajdźcie szlak niebieski i już nim kierujcie się na Czupel, który zalicza się do Korony Gór Polski.

 

Najładniejszy szlak na Czupel z Czernichowa


Kochacie ładne widoki, lubicie urozmaicone trasy i nie chcecie wracać po tych samych śladach? Wybierzcie najpiękniejszy szlak na Czupel z Czernichowa. Śmiało możecie go pokonać z dziećmi, ale pamiętajcie, że lekko nie będzie, po drodze nie ma schroniska, a szlak nie nadaje się dla wózków.

 

Niebieski szlak z Czernichowa zapewnia cudowne widoki na Jezioro Międzybrodzkie i Górę Żar. Czas potrzebny do pokonania 4,2 km, z 623 m przewyższenia, to ciut ponad 2 godziny. Jeśli zdecydujecie się na pętlę i na zejściu podążycie czerwonym szlakiem przez Przysłóp, a potem wybierzecie szlak żółty i zielony, to cały dystans 11 km, powinniście pokonać w około 4 godziny. Ale kto tam się tego trzyma - przecież trzeba odpocząć, fotki porobić, pokontemplować i po prostu pobyć. Podsumowując, na spokojnie wychodzi jakieś 6,5 godziny, no chyba, że chcecie zaliczyć sprint.

 

Początek szlaku prowadzi przez wioskę, ale nie trwa to długo. Wchodząc na polną drogę pokonujemy dziarsko pierwsze przewyższenia i już po 20 minutach mamy pierwsze górskie widoki z Babią Górą na ostatnim planie.

 

fot. FelixMittermeier / Pixabay.com

 

Potem wchodzimy w zaczarowany las pełny niesamowitych starych buków, fantastycznych form i ogromnych paproci. Ścieżka jest mocno kamienista, więc ostrożnie stawiajcie nogi.

 

Kolejne miejsce wypoczynkowe ze źródełkiem i piękną panoramą dostrzeżecie po ok. 1,5 godziny podejścia. Na pierwszym planie zobaczycie Skrzyczne - najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego, należący do Korony Gór Polski.

 

Z tego miejsca jest już niecałe pół godziny na Czupel. Po drodze mijamy drogowskaz Pod Rogaczem, leśny tor przeszkód, Przełęcz pod Czuplem i po krótkim, dość ostrym podejściu docieramy na najwyższy szczyt Beskidu Małego - Czupel (930 m n.p.m).

 

Szczyt Czupla - co warto wiedzieć?


Najwyższy szczyt Beskidu Małego jest oznaczony tabliczką, a właściwie dwiema, które znajdują na bukach kilkanaście metrów od siebie. Zatem nie ma szans, na przeoczycie wierzchołka.

 


fot. Nocowanie.pl

 

Czupel niemal w całości porastają drzewa, więc nie spodziewajcie się bardzo rozległych widoków. Niemniej jednak wycinka drzew i wiatrołomy spowodowały wylesienie szczytu. Dzięki temu mamy możliwość oglądania całkiem niezłych panoram.

 

Ze szczytu Czupla można zobaczyć: Pogórze Śląskie, Jezioro Goczałkowickie, Gaiki, Groniczki, Chrobaczą Łąkę, grzbiet biegnący na Magurkę Wilkowicką, Jezioro Międzybrodzkie, Jezioro Czanieckie, Bukowski Groń, Złotą Górkę, górę Żar, Kiczerę, a w oddali niskie i długie Pasmo Bliźniaków.

 

Warto odwiedzić Beskid Mały i zdobyć szczyt Czupla, choćby po to, aby przybić pieczęć Korony Gór Polski. A jeśli brakuje wam innych pieczątek do kolekcji, zarezerwujcie noclegi w górach i ruszajcie na szlaki. 28 szczytów same się nie zdobędą.

 

White Holiday

White Holiday

Szklarska Poręba, ul. Żeromskiego

Apartamenty Szklarska Poręba 9.9
DOMKI SIELSKO GÓRA

DOMKI SIELSKO GÓRA

Gliczarów Górny, ul. STASIKÓWA

Domki Gliczarów Górny 10


Odkryj także: Leskowiec - najbardziej widokowy szczyt w Beskidzie Małym

 

Powrót ze szczytu Czupla


Jeśli dotarliście na szczyt niebieskim szlakiem z Przełęczy Przegibek, to spokojnie możecie wrócić po swoich śladach. Zejście do schroniska na Magurce Wilkowickiej zajmuje około 45 minut, a do samochodu na samym dole można dojść w 1 godzinę i 20 minut. Przy parkingu znajduje się również zajazd "Gawra", gdzie można coś zjeść i odpocząć.

 

fot. AlfredoPerrotti / Pixabay.com

 

Jeśli obraliście Czernichów za punkt wypadowy i końcowy, to droga powrotna ze szczytu Czupla będzie kolorowa. Aby zejść z góry, kierujcie się najpierw szlakiem niebieskim, potem czerwonym, żółtym i na końcu zielonym.


W drodze powrotnej z Łodygowic - po dość stromych podejściach na szczyt - czeka na was około godzinny przyjemny spacer grzbietami i polanami. Na jednej z nich niebieski szlak łączy się ze szlakiem czarnym, który prowadzi z gminy Łodygowice przez Skałę Czarownic do schroniska PTTK na Magurce Wilkowickiej. To również ciekawa opcja na zejście.


Powroty to dobry moment na planowanie kolejnej wycieczki i nowe atrakcje. A tych w Beskidach nie brakuje. Skoczcie do Beskidy atrakcje i sprawdźcie, gdzie was jeszcze nie było i co warto zobaczyć w okolicy.

 

 

 

Następny artykuł Plaża w Białogórze -...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!