Czy czekają nas dłuższe wakacje? Mamy komentarz ministra!
Sezon letni i wakacje to ten czas, kiedy większość z nas podróżuje najchętniej. Odwiedzamy przede wszystkim miejscowości nadmorskie, jednak i góry cieszą się naprawdę dużym zainteresowaniem. Czy podczas wakacji 2023 będziemy wypoczywać dłużej? Pojawił się taki pomysł, a do sprawy odniósł się wiceminister sportu i turystyki - Andrzej Gut-Mostowy.
Nie ulega żadnej wątpliwości, że większość z nas traktuje wakacje jako najlepszą okazję do wypoczynku. W przypadku wielu turystów, jest to tak naprawdę jedyna okazja, by udać się na zasłużony odpoczynek, w gronie najbliższych nam osób. Standardowo, wakacje rozpoczynają się po 20 czerwca i trwają do końca sierpnia. Tak naprawdę, mamy pełne dwa miesiące, by zdecydować się na noclegi nad morzem, jeziorami lub w górach. Czy wkrótce dłuższe wakacje będą normą? To niewykluczone.
Planujesz sylwestra w górach? Przeczytaj koniecznie: Sylwester w górach 2022. Ile zapłacimy i gdzie znajdziemy miejsca?
Dłuższe wakacje w Polsce - skąd wziął się ten pomysł?
Na samym wstępie, warto jest nakreślić całą sytuację, odnośnie tego, skąd tak naprawdę wzięła się idea dłuższych wakacji. Jest to pomysł Stowarzyszenia Gmin Górskich RP, w skład którego wchodzą m.in. Kościelisko, Szczyrk i Bukowina Tatrzańska. Postulują oni, by wypoczynek letni trwał 3 miesiące. Jest jednak pewien haczyk. Uczniowie w dalszym ciągu wypoczywaliby przez 8 tygodni, a zmieniłyby się jedynie terminy trwania wakacji. Byłaby to sytuacja analogiczna, jak w ferie zimowe, kiedy to wszyscy uczniowie wypoczywają przez 2 tygodnie, jednakże obowiązuje podział na województwa, przez co każdy wypoczywa w innym terminie.
fot. Stevebidmead / pixabay.com, CC0
Jaki byłby termin trwania dłuższych wakacji?
Skoro dłuższe wakacje to pomysł, który ma szansę wejść w życie, to na pewno w tym miejscu pojawi się pytanie, w jakim terminie rozpoczną i zakończą się wakacje. Jest to szczególnie ważne, byśmy mogli w spokoju wybrać apartamenty Władysławowo lub domki w Cisnej.
Poznaj: Pomysły na wakacje w Polsce
Według proponowanego pomysłu, wakacje miałyby trwać od 15 czerwca do 15 września. Do całej sytuacji odniósł się wiceminister sportu i turystyki Andrzej Gut-Mostowy, który zaznaczył, że jest to pomysł warty rozważenia:
Pomysł jest wart rozważenia i dyskusji, natomiast nie jest aż tak konieczny, jakim było wydłużenie od 2004 r. ferii zimowych i podzielenie turnusów na poszczególne województwa. Wcześniej zimowy wypoczynek był skumulowany w ciągu dwóch tygodni. Wakacje z kolei to okres dwóch miesięcy - to dość duży okres, aby sobie zaplanować rodzinny wypoczynek w dogodnym terminie, zwłaszcza że np. pierwsza połowa lipca to okres, w którym w niektórych ośrodkach nie ma dużego ruchu turystycznego.
Dłuższe wakacje w Polsce - co na to branża turystyczna?
Jak dobrze wiemy, są dwie grupy osób, które wspomniane zmiany interesują najbardziej. Są to oczywiście turyści oraz właściciele obiektów noclegowych, którzy popierają wprowadzenie zmian. Według Tatrzańskiej Izby Gospodarczej byłoby do pozytywne zarówno dla turystów jak i dla biznesu, ruchu drogowego i atrakcji turystycznych. Rozciągnięcie wakacji i podzielenie okresów wypoczynkowych na poszczególne województwa pozytywnie wpłynęłoby na komfort wypoczynku gości, ale i na mniejsze obciążenie obleganych miejscowości oraz atrakcji turystycznych, parków narodowych, nadmorskich plaż czy zabytków. Zmniejszyłyby się również się korki. Niezwykle ważne wydaje się być również to, że sami właściciele obiektów noclegowych wolą mieć odpowiednie i regularne obłożenie w obiektach niż punktowo - bardzo wysokie.
Przeczytaj: Wakacje w górach w Polsce. Gdzie się wybrać i co zobaczyć?
Od kiedy zaczną obowiązywać zmiany?
Oczywiście, dłuższe wakacje to jeszcze nic pewnego. Cały projekt wymaga dyskusji i zmian ustawowych. Wszystko jest jednak na dobrej drodze. Mało prawdopodobne wydaje się być to, że będą to najbliższe wakacje.
To dobry moment, by zaplanować letni wypoczynek! Sprawdź noclegi na wakacje 2023:
Czy wakacje odbędą się według nowej formuły? Wszystko na to wskazuje! Póki co, cieszmy się nadchodzącą zimą i zbliżającymi się feriami zimowymi!
Źródło: PAP
Komentarze (2)
Anka
Adolf