Czym nacieszyć oko w Muszynie?
Muszyna jest urokliwym miasteczkiem położonym w województwie małopolskim, w Beskidzie Sądeckim, w dolinie rzeki Poprad oraz jej dwu dopływów – potoków: Muszynka i Szczawnik. Jest ona położona na wysokości około 450 m. n. p. m.
Do niebywałych walorów tej miejscowości należy fakt, że Muszyna jest uzdrowiskiem leczniczym (szczawy żelaziste i pokłady borowiny). Ośrodki i domy wypoczynkowe, sanatoria i liczne zakłady przyrodolecznicze zachęcają swą niemałą ofertą wielu turystów, chcących zasmakować uroków górskiego powietrza. Również i ono ma tu zbawienny wpływ na zdrowie. Leczy się tu bowiem choroby układu trawienia i oddechowego. Pomocą również służy tu rozlewnia wody mineralnej.
Ponadto, usytuowanie tej wymienionej powyżej miejscowości może stać się bazą wypadową na Słowację, do której jest tylko 5 km., a także do Krynicy Górskiej (odległość: 11 km.).
W Muszynie znajdują się ruiny zamku starostów ,,Państwa Muszyńskiego” z XIV w. – warownia graniczna, a także podzamkowy zespół dworski z przełomu XVIII/XIX w. Do tego kompleksu podzamkowego wchodzą takie zabytki takie jak: dwór starostów, XIX-wieczny zajazd-karczma (w którym obecnie znajduje się muzeum regionalne PTTK), a także tzw. kordegarda – czyli wartownia dla straży garnizonowej i budynki dla ich użytku.
Oprócz tego, w Muszynie spotkamy szereg zabytkowych zespołów zabudowań mieszczańskich z XIX/XX w. tuż przy ul. Kościelnej. Zabytkiem muszyńskim jest również XIX-wieczny cmentarz żydowski, gdzie większość inskrypcji jest napisana w języku hebrajskim, a także kapliczki św. Jana Nepomucena i św. Floriana na Rynku. Piękną zabytkową scenerię uzupełnia stojący nieopodal barokowy kościół obronny pod wezwaniem. Św. Józefa z XVII w. Mieszczą się tam piękne, gotyckie rzeźby. Polecam!
Źródło:
Nowa Encyklopedia Powszechna PWN, pod red. B. Petrozolin- Skowrońskiej, t. 4, Warszawa 1996, s. 340.
Komentarze