Dąb Bartek i najstarsze polskie drzewa. Gdzie się znajdują?
Podczas naszych wyjazdów lubimy nie tylko odkrywać wyjątkowe miejsca i zabytki, ale również wypoczywać w bliskości przyrody. A skoro o niej mowa, to warto nieco bliżej przyjrzeć się temu, co najcenniejsze i najpiękniejsze. W tym artykule tematem przewodnim będzie Dąb Bartek oraz najstarsze polskie drzewa. Gdzie należy się wybrać, by je zobaczyć?
Polska pod wieloma względami to idealne miejsce do zorganizowania wypoczynku o każdej porze roku. Niezależnie, czy to domki w górach, czy apartamenty nad morzem, to jesteśmy w stanie odkryć naprawdę wiele. Należy jednak skupiać się również na tym, co nieodkryte i nieco mniej znane. Dlatego w szczególności polecamy także i takie miejscowości, które cieszą się nieco mniejszym zainteresowaniem. Jeśli weźmiemy pod uwagę wieś Zagnańsk, którą odwiedzają turyści, którzy wybrali noclegi w Górach Świętokrzyskich. A czynią to z jednego prostego powodu. To właśnie tu znajduje się Dąb Bartek, który obecnie jest najstarszym polskim drzewem.
Zobacz również: 5 atrakcji przyrodniczych, które warto odwiedzić wiosną
Dąb Bartek - najważniejsze informacje
Jeśli kochasz przyrodę, to właśnie to miejsce będzie dla Ciebie idealnym rozwiązaniem i niezależnie od tego, kiedy zdecydujesz się na swój wypoczynek. Dąb Bartek jest jednym z najstarszych polskich drzew. Ile lat ma Dąb Bartek? W okresie międzywojennym wiek tego drzewa był wyceniany nawet na 1200 lat. Warto przytoczyć tu jednak fakt, że Cezary Pacyniak w publikacji z 1992 roku Najstarsze drzewa w Polsce podał wyniki swoich badań, według których wiek Bartka wynosił wówczas 654 lata. A szacuje się, że obecnie jest to aż 685 lat.
fot. Nocowanie.pl
Oprócz wieku drzewa, niezwykle imponujące są inne dane, którymi może pochwalić się Dąb Bartek. Jego wysokość to 28,5 metra. Obwód pnia na wysokości 1,30 m wynosi 9,85 m, a przy ziemi 13,4 m, rozpiętość korony to zaś 20 × 40 m, okap korony 720 m³, średnica 3,14 m. Miąższość całego drzewa wynosi 72 m³, miąższość grubizny 65 m³, w tym pień główny 46 m³.
W przypadku tego drzewa, warto przytoczyć jedną z legend, która jest z nim związana. Prawdopodobnie, król Jan III Sobieski i Marysieńka ukryli w Bartku swoje skarby. Według innej z legend ten sam król, wracając triumfalnie spod Wiednia, zostawił w dziupli tego drzewa flaszę wina i zdobyczną turecką szablę. Czy tak było faktycznie? To kwestia do wyjaśnienia.
Sprawdź: Góry Świętokrzyskie - atrakcje, szlaki, ciekawostki
Od 1954 roku Dąb Bartek jest pomnikiem przyrody prawnie chronionym. Podobną ochroną objęto aleję pomnikowych drzew znajdujących się przy szosie.
Gdzie znajduje się Dąb Bartek?
Zgodnie z tym, co zostało wcześniej wspomniane, drzewo to rośnie w świętokrzyskiej wiosce o nazwie Zagnańsk. W pobliżu dębu przechodzi zielony szlak turystyczny z Bliżyna do Zagnańska. Pomimo tego, że drzewo próchnieje i jest w coraz gorszej kondycji, to turyści w dalszym ciągu je chętnie odwiedzają. A naprawdę warto!
Sprawdź noclegi w Zagnańsku:
Najstarsze polskie drzewa - gdzie się znajdują?
Okazuje się, że Dąb Bartek jest jednym z kilku przykładów, gdy weźmiemy pod uwagę najstarsze polskie drzewa. Okazuje się, że można je znaleźć również wtedy, gdy zdecydujemy się na noclegi na Podlasiu, domki na Dolnym Śląsku, czy w innej części naszego kraju.
Do najstarszych polskich drzew należy zaliczyć:
-
Cis Henryk - znajduje się na terenie gminy Lubań, a jego wiek szacuje się nawet na 1300 lat; od 1945 roku jest najstarszym drzewem w Polsce
-
Dąb Bażyńskiego - jest to wiekowe drzewo, które ma 720 lat i znajduje się w miejscowości Kadyny, nad Zalewem Wiślanym, na Warmii i Mazurach;
-
Dąb Bolko - to drzewo, które ma około 650 lat i rośnie w pofolwarcznym parku w miejscowości Hniszów w gminie Ruda-Huta;
-
Dąb Dunin - wyjątkowe drzewo rosnące w Puszczy Białowieskiej; wiekowy dąb w 2021 roku zdobył główną nagrodę konkursu Drzewo Roku organizowanego przez Klub Gaja i w ten sposób zapewnił sobie udział w konkursie europejskim, w którym również odniósł sukces. W decydującym plebiscycie “pokonał” drzewo z Lasu Bankietowego w Hiszpanii.
Przeczytaj koniecznie: Europejskie Drzewo Roku pochodzi z Polski. Gdzie się znajduje?
Wybierz dla siebie nocleg w Puszczy Białowieskiej:
Dubicze Cerkiewne, ul. osiedle Bachmaty
Nasze Podlasie, domek w Dubiczach Cerkiewnych
Mamy nadzieję, że obserwacja najstarszych drzew w Polsce, będzie czymś wyjątkowym podczas naszego wypoczynku. Warto obcować z przyrodą o każdej porze roku!
Komentarze