Dąb Wolności został zasadzony w 1923 roku, przez Weteranów I wojny światowej w 5. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Tuż przy okazałym drzewie znajduje się pomnik z tablicą informacyjną o treści:
"W 1923 roku w Porąbce założony został przez uczestników I wojny światowej Związek Byłych Wojskowych. Była to organizacja apolityczna. Głównym jej celem było upamiętnienie walk wyzwoleńczych i budzenie uczuć patriotycznych. Jej członkowie nosili granatowe paradne mundury. Spodnie długie z czerwonymi lampasami, bluzy z czerwonymi kołnierzami, wypustki przy rękawach lamowane na czerwono, dystynkcje oraz czapki rogatywki. Tam umundurowani występowali na uroczystościach państwowych i kościelnych.
Prezesem zarządu Związku, od jego założenia aż do wybuchu II wojny światowej w 1939 roku, był Michał Droździk, współinicjator i założycie Związku.
Pierwszym patriotycznym gestem Związku Byłych Wojskowych, było urządzenie uroczystości 5 lecia powstania niepodległego państwa polskiego, II Reczpospolitej Polskiej. Uroczystość ta dobyła się w 1923 roku, a dokonano na niej poświęcenia sztandaru związkowego.
Dla upamiętnienia tego doniosłego wydarzenia, zasadzono obok kaplicy św. Urbana drzewo - dąb, który nazwano "DĘBEM WOLNOŚCI". Pod drzewem zakopano w butelce akt erekcyjny z nazwiskami weteranów I wojny światowej z Porąbki.
Pamiętając jak ważnym miejscem dla lokalnych patriotów jest "Dąb Wolności" do dziś, podczas uroczystości państwowych i miejscowych, oddajemy pod nim hołd bohaterom walcząćym o niepodległość naszej ojczyzny."
Dąb Wolności rośnie w pobliżu Urzędu Gminy i Kaplicy św. Urbana w Porąbce.