Kętrzyn jest malowniczym mazurskim miasteczkiem, położonym na Pojezierzu Mrągowskim, nad rzeką Guber. Niedaleko, w otoczeniu gęstego, zielonego lasu, znajduje się Wilczy Szaniec. To dawna wojenna główna kwatera Hitlera, z której dowodził inwazją na Związek Radziecki.
Atrakcje i zabytki Kętrzyna
Prawa miejskie nadano Kętrzynowi w roku 1357, a swój rozwój zawdzięcza Krzyżakom, którzy na terenie dawnej osady plemienia Bartów wybudowali swój zamek. Potężna warownia była nie tylko siedzibą rycerzy zakonnych, ale również ośrodkiem handlu i rzemiosła. Działały tam piekarnia, młyn, słodownia i browar, skład mięsa i zboża, spiżarnia, zbrojownia i prochownia. Początkowo był budowlą trójskrzydłową, na przełomie XIV i XV wieku od północy, wschodu i południa otoczono murem obronnym z basztami w narożnikach, natomiast od strony miasta, przed wejściem do zamku, wybudowano mur. Około połowy XV wieku w murze otaczającym zamek powstały dwie bramy z mostami zwodzonymi, zamurowane po zdobyciu zamku przez mieszczan w 1454 r.
Po 1525 roku zamek został siedzibą starostwa książęcego, a przed drugą wojną światową znajdował się tam urząd finansowy i mieszkania urzędników. Obecnie na kętrzyńskim zamku mieści się siedziba Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego.
W Kętrzynie warto zobaczyć także XIV-wieczny kościół św. Jerzego. Krzyżacy zbudowali go w miejscu dawnej strażnicy, to znakomity przykład połączenia funkcji sakralnej z obronnymi. W przyziemiu wieży zachodniej kościoła znajdują się dwie niewielkie cele. Są to średniowieczne karcery, w których można było zamknąć po jednym skazańcu. Po sąsiedzku znajduje się XV-wieczny ewangelicki kościół św. Jana. Na jego potrzeby zaadaptowano cmentarną kaplicę. Warto obejrzeć również neogotycki kościół św. Katarzyny oraz urokliwy, eklektyczny ratusz, przed którym ustawiono pomnik patrona miasta, Wojciecha Kętrzyńskiego.
Mówiąc o historii Kętrzyna warto wspomnieć jeszcze o wątku wolnomularskim…
Wolnomularze w Kętrzynie
Wolnomularze, nazywani również masonami, to tajemnicza międzynarodowa społeczność, na temat której powstało wiele legend i teorii spiskowych. Ruch ten opiera się rozbudowanej symbolice i rytuałach i właśnie one tak bardzo rozpalają wyobraźnię niewtajemniczonych osób. Pierwsze samodzielne loże wolnomularskie powstały pod koniec XVII wieku na terenie Anglii i Szkocji. Wolnomularstwo szybko się rozpowszechniało i dotarło do innych europejskich krajów, a także do Stanów Zjednoczonych.
Czy można się więc dziwić, że idee wolnomularskie dotarły również do Kętrzyna? W mieście wybudowano nawet budynek loży wolnomularskiej. Znajduje się on zaraz za pozostałościami murów miejskich, przy rondzie Jana Pawła II. Inicjatorem budowy był Anton Brillowski, mistrz loży wolnomularskiej Drei Thore des Tempels (Trzy Bramy Świątyni). Prace budowlane ukończono w 1864 roku, dzięki czemu w Kętrzynie powstał charakterystyczny neogotycki gmach z ośmiobocznymi wieżyczkami w narożach.
W czasach działalności kętrzyńskiej loży na parterze mieściło się pięć pomieszczeń o bardziej użytkowym charakterze, np. szatnia oraz izba rozmyślań. Natomiast na piętrze znajdowała się reprezentacyjna sala biesiadna. Masoni byli obecni w Kętrzynie od 1818 roku, aż do czasu przejęcia władzy przez nazistów. Wtedy lożę rozwiązano, a budynek przeszedł na własność miasta.
Po drugiej wojnie światowej budynek dawnej loży masońskiej pełnił funkcję siedziby domu kultury i kina. W 1999 roku rozpoczęła się renowacja budynku, po której wprowadziło się tam Centrum Kultury Zamek oraz Stowarzyszenie im. Arno Holza dla Porozumienia Polsko-Niemieckiego.