Wizyta na Wyspie Młyńskiej to obowiązkowy punkt podczas zwiedzania Bydgoszczy. To niezwykłe miejsce, zielona enklawa, położona w samym sercu miasta i jedno z ulubionych miejsc spędzania wolnego czasu dla jego mieszkańców. W tym urokliwym miejscu znajdują się Młyny Rothera- zabytek architektury przemysłowej i świadek dynamicznego rozwoju miasta w XIX w.
Ich historia sięga 1842 roku, kiedy to Królewska Spółka Handlu Zamorskiego, pod kierownictwem pruskiego ministra Christiana von Rothera kupiła miejski obszar z zamiarem wybudowania na nim prężnie działającego przedsiębiorstwa. Na Wyspie Młyńskiej powstaje kompleks budynków składający się z czterokondygnacyjnego murowanego młyna i dwóch pięciokondygnacyjnych skrzydeł, wykonanych w konstrukcji muru pruskiego, w których mieściły się spichlerze Zbożowy i Mączny.
Dla polityki państwa pruskiego bydgoskie Młyny miały charakter strategiczny, dzięki swojej lokalizacji przy wodnej arterii komunikacyjnej pomiędzy Królewcem i Berlinem. Od 1849 r. Młyny Rothera zaspokajały zewnętrzne zapotrzebowanie kraju, ale również uczestniczyły w rosnącym eksporcie wysokogatunkowej mąki, m.in. za ocean.
W 1919 r. obiekt przejęła gmina Bydgoszcz, a w 1921 r. Skarb Państwa Polskiego. Kompleks budynków od 1928 r. był zarządzany przez Państwowe Zakłady Przemysłowo - Zbożowe i aż do końca II wojny światowej pełnił swoją pierwotną funkcję. Po wojnie wyposażenie Młynów zostało zdemontowane i przewiezione w głąb ZSRR a obiekt zmienił funkcję- stał się magazynem zbożowym. Jeszcze w latach osiemdziesiątych XX w. transport zboża do magazynu odbywał się drogą wodną. Barki wpływały do Kanału Zbożowego, gdzie za pośrednictwem rury ssącej odbywał się transport zboża do spichlerza.
Kres działalności gospodarczej w Młynach nastąpił w latach dziewięćdziesiątych XX w., kiedy to kompleks przeszedł w ręce dewelopera z intencją przekształcenia go w obiekty hotelowe. Niestety, przez ponad 20 lat nie udało się zrealizować tego założenia, co negatywnie odbiło się na stanie technicznym budynków. Dopełniając rewitalizację Wyspy Młyńskiej, w 2013 r. Miasto Bydgoszcz odkupiło Młyny Rothera i przystąpiło do realizacji planu, mającego na celu przywrócenie im dawnego blasku. Po rewitalizacji kompleks został przekształcony w siedzibę nowej instytucji, działającej w obszarze kultury, edukacji i nauki.
Choć obiekt nie jest jeszcze w pełni wyposażony, Młyny już zapraszają gości do środka. Można zobaczyć imponujące wnętrze Młyna, dowiedzieć się więcej o historii budynku a także poznać plany na przyszłość. Otwarty dla gości jest także punkt widokowy, z którego rozciąga się piękny widok na całą Wyspę Młyńską i Starówkę. W sezonie letnim doskonałym miejscem na chwilę relaksu i odpoczynku jest taras z fontanną, który przylega do budynku. W Młynach odbywają się również koncerty, wystawy, festiwale, debaty i spotkania tematyczne. Warto sprawdzić program wydarzeń na Młyny w budowie (mlynyrothera.pl)
Grupy zorganizowane mogą skorzystać z oferty zwiedzania z przewodnikiem. Więcej informacji na stronie Oferta dla grup - Młyny w budowie (mlynyrothera.pl).
Źródło: materiały prasowe - Młyny Rothera