Długi weekend listopadowy. 5 pomysłów na wyjazd

Długi weekend listopadowy. 5 pomysłów na wyjazd

Przed nami kolejny długi weekend – tym razem jesienny. Przedłużony wypoczynek czeka nas już w połowie listopada, więc to ostatni moment na znalezienie inspiracji, a przede wszystkim odpowiednich noclegów!

Jeśli wydaje ci się, że odpowiednią porą na wyjazd jest wyłącznie wiosna lub lato, nigdy nie wypoczywałeś jesienią. Za wyborem tego terminu przemawia większa dostępność noclegów oraz atrakcji, z których możesz korzystać niezależnie od pogody. Zobacz, gdzie warto spędzić długi weekend w listopadzie i ciesz się zasłużonym urlopem.

Długi listopadowy weekend – kiedy wypada?



fot. David Mark, Pixabay.com CC0

W 2021 roku długi listopadowy weekend wypada dosyć korzystnie. Ustawowo wolnym od pracy dniem jest 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości. Przypada w czwartek, więc wystarczy postarać się o urlop na kolejny dzień, by cieszyć się przedłużonym weekendem! Cztery dni wystarczą, by choć trochę zregenerować siły, tym bardziej, że w perspektywie mamy już Boże Narodzenie i sylwestra.

Historia Dnia Niepodległości jest ciekawa, chociaż przed wojną 11 listopada był celebrowany jako święto państwowe tylko dwa razy (w 1937 i 1938 roku). Nie oznacza to jednak, że wcześniej nikt nie pamiętał o dacie odzyskania niepodległości. W międzywojniu jej określenie cały czas było dyskutowane, więc przez dłuższy czas listopadowe uroczystości miały charakter wojskowy.  

Gdzie na weekend w listopadzie? Kazimierz Dolny



Weekend w Kazimierzu Dolnym to świetna propozycja na wypoczynek w listopadzie. Miasteczko jest niezwykle urokliwe bez względu na porę roku. Dzięki bliskości innych turystycznych perełek Lubelszczyzny, takich jak Nałęczów oraz Lublin, świetnie sprawdzi się również jako baza wypadowa dla osób, które chcą poznać inne atrakcje regionu.

Kazimierz Dolny jest małym miastem, ale mającym za to bogatą historię i wiele świetnych atrakcji. Turyści zwykle oglądają rynek, okolony kamienicami o przepięknie zdobionych frontach. Później kierują się do fary oraz ruiny zamku. To świetny punkt widokowy na Wisłę, szczegóły okolicy widać jeszcze lepiej z Góry Trzech Krzyży.

Zobacz noclegi w Kazimierzu Dolnym:

Spacery można odbyć jeszcze dalej, odkrywając uroki kazimierskich wąwozów lessowych. A jeśli jednego dnia nie dopisze pogoda, polecamy zwiedzanie miejscowych muzeów oraz delektowanie się regionalnymi przysmakami w restauracjach. Na deser - oczywiście drożdżowa bułka w kształcie koguta. Jest to kulinarny symbol Kazimierza Dolnego.

Góry Świętokrzyskie na długi weekend w listopadzie


Listopad może być świetną porą na odkrycie uroków Gór Świętokrzyskich. Nie jest to oczywisty kierunek dla turystów, którzy w regionie kojarzą przede wszystkim Kielce. Choć miastu trudno odmówić czaru, my polecamy okolice Świętej Katarzyny.

Święta Katarzyna to malownicza wieś położona na skraju Świętokrzyskiego Parku Narodowego, u stóp Łysicy. Podobno w miejscu dzisiejszej miejscowości istniała pogańska osada, jednak później ufundowano tu kościół i klasztor. Nazwa miejscowości pochodzi od patronki świątyni.

Zobacz noclegi w Świętej Katarzynie:
Świetnokrzyska Chata

Świetnokrzyska Chata

Bodzentyn, ul. Psary St.Wieś

Domki Bodzentyn 10
Wilkowa Chata

Wilkowa Chata

Bodzentyn, ul. Łysogórska

Domki Bodzentyn 9.8
Dom Wiejski

Dom Wiejski

Bodzentyn, ul. Kielecka

Domy wakacyjne Bodzentyn 10


Położenie miejscowości jest niezwykle atrakcyjne dla turystów. Przebiegają tędy liczne szlaki, to również świetna baza wypadowa na Łysicę, najwyższy szczyt w Górach Świętokrzyskich. Właśnie w Świętej Katarzynie powstało pierwsze schronisko turystyczne w regionie – założył je w 1910 r. twórca Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego Aleksander Janowski.

We wsi warto zwiedzić otwarty dla turystów kościół oraz renesansowe krużganki klasztoru, gdzie znajduje się późnogotycka figura św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Reszta jest niedostępna z powodu klauzuli, w jakiej żyją siostry zakonne. Podczas wypoczynku w Świętej Katarzynie na pewno trzeba zdobyć Łysicę, tym bardziej że trasa nie jest ani trudna, ani długa. Poza tym wzniesienie zaliczane jest do Korony Gór Polski, co znacznie podnosi jego atrakcyjność w oczach turystów. Koniecznie trzeba zdobyć też Święty Krzyż!

Tarnowskie Góry, czyli pomysł na długi weekend w listopadzie


Z czego słyną Tarnowskie Góry? Na to pytanie turystom trudno jest odpowiedzieć z marszu. Warto jednak wiedzieć, że to jedno z ciekawszych miejsc na Górnym Śląsku, zapewniające zwiedzającym moc atrakcji.

To, co w Tarnowskich Górach najlepsze, kryje się przed ludzkim wzrokiem. Mamy na myśli oczywiście wpisaną na listę UNESCO Tarnogórską Kopalnię Rud Ołowiu, Srebra i Cynku. Szczególnym zainteresowaniem cieszy się tu Sztolnia Czarnego Pstrąga, zlokalizowana na głębokości 30 metrów. Zwiedza się ją z pokładu łodzi, przez co całe przeżycie to coś jedynego w swoim rodzaju.

Zobacz noclegi w Tarnowskich Górach i okolicy:

Co jeszcze warto zobaczyć w Tarnowskich Górach? Na pewno piękny rynek, którego centralny punkt stanowi ratusz z końca XIX wieku. To neorenesansowy budynek, zwieńczony dachem z drewnianą wieżyczką i zdobioną elewacją, stanowi niezwykłą wizytówkę miasta. W jednej z kamienic przy rynku, nazywanej Domem Sedlczaka, mieści się winiarnia oraz muzeum z ekspozycją prezentującą dzieje górnictwa kruszcowego okręgu tarnogórskiego.

Trójmiasto - w sam raz na długi weekend listopadowy



fot. fotek, zdjecia.nocowanie.pl

Kto powiedział, że podczas długiego weekendu listopadowego należy jechać w góry? Warto w tym czasie odkryć uroki Morza Bałtyckiego. Proponujemy więc wypoczynek w Trójmieście - Gdańsk, Gdynia i Sopot każdemu turyście zapewnią moc atrakcji.

Gdańsk zachwyca przepiękną starówką, na której można spędzić cały dzień. Idealnym punktem widokowym jest wieża bazyliki mariackiej. Polecamy również spacer ulicą Długą, najbardziej reprezentacyjnym staromiejskim traktem. Na trasie znajdziemy słynną fontannę Neptuna i wiele gdańskich muzeów. Spacer kończy się na nabrzeżu Motławy, gdzie cumują statki wycieczkowe i można zobaczyć słynnego żurawia, który stał się nieoficjalnym symbolem Gdańska.

Gdynia to miasto, które w dwudziestoleciu międzywojennym wyrosło na największy morski port w kraju. Wcześniej była to malutka rybacka osada, a jej mieszkańcom nawet nie śniło się, że kiedyś stanie się jednym z ważniejszych ośrodków nad polskim morzem. Jest tu wiele miejsc, które można odwiedzić w wolnym czasie. Na turystów czekają teatry i muzea, jest też wiele szlaków spacerowych z Bulwarem Nadmorskim na czele. Życie Gdyni koncentruje się jednak wokół Skweru Kościuszki, przy którym skupiły się liczne restauracje, stamtąd też odchodzi liczące ponad 600 metrów długości molo. Cumują przy nim statki-muzea, a chcąc do niego dotrzeć mija się Muzeum Oceanograficzne i Akwarium Morskie.

Zobacz noclegi w Trójmieście:

Spędzając weekend w Trójmieście, koniecznie trzeba przyjechać do Sopotu. Miasto zasłynęło jako uzdrowisko, o czym świadczą zabytkowe budynki zdrojowe, które można zobaczyć niedaleko sopockiego molo. Spacer Monciakiem i zdjęcie przy Krzywym Domku to kolejne punkty obowiązkowe każdego pobytu w Sopocie.

Gdzie pojechać na długi weekend w listopadzie? Świeradów-Zdrój


Świeradów-Zdrój to miejsce, które może pochwalić się niezwykłą atrakcją. To otwarta latem 2021 roku ścieżka w chmurach, czyli Sky Walk. Jednak nie tylko z tego powodu warto przyjechać w listopadzie do Świeradowa-Zdroju. Miasto jest także uzdrowiskiem, położonym na terenie Gór Izerskich, gdzie najpiękniej widać gwiazdy!

Zobacz noclegi w Świeradowie-Zdroju:
Apartament Zebra

Apartament Zebra

Świeradów-Zdrój , ul. Cicha

Apartamenty Świeradów-Zdrój 9.9
Dworek Saraswati

Dworek Saraswati

Świeradów-Zdrój, ul. Nowomiejska

Hotele Świeradów-Zdrój 9.6


Główną atrakcją Świeradowa-Zdroju są zabytkowe wille oraz inne budynki pamiętające czasy największego rozkwitu uzdrowiska. Szczególnie interesujący wydaje się stary Dom Zdrojowy, otoczony parkiem łączącym się z lasem na Stogu Izerskim. Jego przedłużenie stanowi hala spacerowa, ozdobiona pięknymi witrażami i roślinną polichromią, licząca 80 metrów długości, a w bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się pijalnia wód mineralnych.

W okolicy biegną również szlaki turystyczne, którymi można dotrzeć między innymi do o schroniska na Stogu Izerskim czy na Smrek – na jego szczycie wznosi się wieża widokowa, z której świetnie widać czeską stronę Gór Izerskich.

Następny artykuł 5 pomysłów na jesienny...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!