Długi weekend sierpniowy 2022. Gdzie będziemy wyjeżdżać i jak wypoczywać?
Przed nami kolejna okazja do przedłużonego, 3-dniowego wypoczynku. W piątek, tuż po zakończeniu pracy, większość osób będzie mogła korzystać z możliwości, jakie daje nam kolejny długi weekend w tym roku. Ma to oczywiście związek ze świętem, które wypada 15 sierpnia. Gdzie będą wyjeżdżać Polacy, na jak długo i ile zapłacimy za noclegi? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.
Miesiąc wakacji już za nami. Pomimo tego, że tegoroczny sezon letni cieszy się nieco mniejszym zainteresowaniem niż poprzednie wakacje, czy rok 2019, to w tych najpopularniejszych miejscach, w dalszym ciągu gromadzą się tłumy turystów. Doskonale świadczy chociażby o tym przykład Łeby, na której w ostatnich dniach mogliśmy zaobserwować naprawdę dość liczne grupy plażowiczów nad tutejszym morskim kąpieliskiem. Wielu turystów wybiera również karkonoskie i tatrzańskie szlaki - w tej kwestii akurat nic się nie zmienia, jeśli chodzi o porównanie z letnim wypoczynkiem w minionych latach.
Na pewno wakacje 2022 są zupełnie inne od tych, które dobrze znamy. Przyjeżdżamy na krócej, rzadziej korzystamy z usług gastronomicznych, a częściej samodzielnie przygotowujemy posiłki, a i do łask powraca komunikacja miejska - głównie za sprawą dość wysokich cen benzyny. Jednak pocieszające w tym wszystkim jest to, że Polacy, którzy zdecydowali się na wyjazd na wakacje własnym samochodem w sierpniu, zapłacą zdecydowanie mniej niż w czerwcu, czy w lipcu. A jak wygląda sytuacja, jeśli chodzi o podróżowanie Polaków podczas długiego weekendu sierpniowego?
Zarezerwuj nocleg za pośrednictwem portalu Nocowanie.pl i zabierz w podróż swoją ulubioną książkę Więcej informacji znajdziesz tutaj: Wspólnie z Legimi wysyłamy na urlopy z książką idealną na wakacje!
Jak wygląda zainteresowanie wyjazdami podczas długiego weekendu sierpniowego 2022?
Dane polskiego portalu Nocowanie.pl, który odwiedza nawet 4 milionów turystów miesięcznie może nie są optymistyczne, ale wszystko wskazuje na to, że większość z nas zdecyduje się na krótki 2-3 dniowy wyjazd podczas długiego weekendu sierpniowego.
Najczęściej dominować będą kierunki, znajdujące się w bliskim sąsiedztwie naszego miejsca zamieszkania - około 50-100 km.
Ciężko mówić o dokładnej liczbie turystów, która wyjedzie na długi weekend sierpniowy. Większość z nich łączy swój wakacyjny wypoczynek z tym okresem, który przypada na połowę sierpnia. Są też oczywiście takie osoby, które są już po wakacjach, ale mimo wszystko wyjadą jeszcze na te 3 dni, by skorzystać z ostatnich dni wakacji i sprzyjających temperatur. Szacuje się, że około połowa Polaków wyjedzie na długi weekend sierpniowy - zarówno dalej od domu, jak i w pobliżu miejsca swojego zamieszkania.
Które kierunki cieszą się największym zainteresowaniem Polaków?
Tu nie powinno być absolutnie żadnego zaskoczenia. Największą popularnością cieszą się przede wszystkim miejscowości nadmorskie. Jak na wakacje przystało, przeważają tu przede wszystkim te najpopularniejsze kurorty - z Władysławowem, Kołobrzegiem, Międzyzdrojami, Łebą i Sarbinowem na czele. Trzy dni to również dobra okazja, by wyruszyć na weekend w góry. Oprócz Zakopanego i Karpacza, które są oblegane przy każdej możliwej okazji, tłumów możemy spodziewać się w Bieszczadach, Pieninach, czy w miejscowościach Beskidu Śląskiego.
TOP 10 miejscowości na długi weekend sierpniowy przedstawia się następująco (stan na dzień 9.08.2022):
-
Władysławowo
-
Zakopane
-
Łeba
-
Karpacz
-
Krynica Morska
-
Gdańsk
-
Mielno
-
Kołobrzeg
-
Międzyzdroje
-
Szczawnica
Sprawdź propozycje noclegów na długi weekend sierpniowy nad morzem:
Ile zapłacimy za noclegi podczas długiego weekendu sierpniowego i jak długo będziemy wypoczywać?
Nieco ponad 50% turystów zdecyduje się na urlop w pełnym wymiarze, czyli pełne 3 dni wypoczynku. Będą również takie przypadki, gdy wyjedziemy na dwa dni lub jeden dzień - dotyczy to w dużej mierze tych popularnych kierunków, które znajdują się blisko naszego miejsca zamieszkania.
Wszystkiemu oczywiście winna jest inflacja, ciągle rosnące ceny i strach przed tym, co będzie dalej. Podwyżka cen nie ominęła również branży noclegowej - podczas weekendu sierpniowego nad morzem, musimy zapłacić nawet 100-120 zł od osoby za dobę. Podobnie wygląda sytuacja w popularnych regionach górskich.
Już dziś zarezerwuj swój nocleg w górach:
W tej chwili szacujemy, że średni koszt noclegów za osobę jest o co najmniej o kilkanaście procent wyższy niż rok temu. Częstą reakcją na wzrost kosztów wakacji jest również skrócenie planowanego urlopu.
Blisko ⅕ wyszukiwań dotyczy zakwaterowania dla par, a 16 proc. dla pary dorosłych z jednym dzieckiem. Ponad ⅓ turystów chciałaby spędzić wakacje w wynajętym domku, taka sama liczba poszukuje kwatery lub pokoju. Na trzecim miejscu pod względem popularności są apartamenty, których dotyczy 13 proc. zapytań.
Komentarze