Dodatkowe świadczenia postojowe. Kto może dostać i gdzie składać wniosek?
Przedsiębiorcy, którzy w wyniku pandemii koronawirusa odnotowali straty, mogą ponownie ubiegać się o świadczenie postojowe. Wsparcie finansowe stanowi cześć tarczy branżowej i przysługuje przedsiębiorcom z branży turystycznej, a także estradowej, wystawienniczej czy rozrywkowej.
Dodatkowe świadczenia postojowe – kto i kiedy może z niego skorzystać?
Z dodatkowego świadczenia postojowego mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy wcześniej przynajmniej raz otrzymali już taką formę wsparcia. Należy pamiętać, że o dodatkowe świadczenia postojowe można ubiegać się jedynie w przypadku, gdy przychód w miesiącu poprzedzającym składanie wniosku spadł o co najmniej 75% w stosunku do przychodów uzyskanych w tym samym miesiącu w roku ubiegłym.
Wniosek o dodatkowe świadczenie postojowe mogą składać Ci przedsiębiorcy, którzy prowadzą wyznaczoną pozarolniczą działalność gospodarczą oznaczoną następującymi kodami Polskiej Klasyfikacji Działalności:
-
49.39.Z – pozostały transport lądowy pasażerski, gdzie indziej niesklasyfikowany,
-
77.39.Z – wynajem i dzierżawa pozostałych maszyn, urządzeń oraz dóbr materialnych, gdzie indziej niesklasyfikowana,
-
79.11.A – działalność agentów turystycznych,
-
90.01.Z – działalność związana z wystawianiem przedstawień artystycznych,
-
90.02.Z – działalność wspomagająca wystawianie przedstawień artystycznych,
-
93.29.A – działalność pokojów zagadek, domów strachu, miejsc do tańczenia i w zakresie innych form rozrywki lub rekreacji organizowanych w pomieszczeniach lub w innych miejscach o zamkniętej przestrzeni,
-
93.29.B – pozostała działalność rozrywkowa i rekreacyjna, gdzie indziej niesklasyfikowana,
-
93.29.Z – pozostała działalność rozrywkowa i rekreacyjna.
Dodatkowe świadczenia postojowe – jak złożyć wniosek?
Wniosek o dodatkowe świadczenia postojowe można złożyć jedynie drogą elektroniczną przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). Oprócz wymaganego wniosku RSP-DD należy przygotować również informacje na temat sytuacji ekonomicznej oraz otrzymanego dotychczas wsparcia finansowego z tytułu pomocy publicznej związanej z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem epidemii COVID-19. Informacje te są konieczne przy rozpatrywaniu wniosku.
Należy pamiętać, że przedsiębiorcy mogą złożyć wniosek o dodatkowe świadczenie postojowe najpóźniej w ciągu 3 miesięcy od miesiąca, w którym zostanie zniesiony stan epidemii.
Dokładne instrukcje przedstawiające, w jaki sposób poprawnie wypełnić wniosek znajdziesz na stronie ZUS.
Ile wynosi dodatkowe świadczenie postojowe?
Wsparcie finansowe w postaci dodatkowego świadczenia postojowego jest równe środkom finansowym otrzymanym z tytułu świadczenia postojowego. Może ono wynosić 2080 lub 1300 zł. Przedsiębiorcy mogą otrzymać dodatkowe świadczenie postojowe maksymalnie trzy razy.
Komentarze