Dolina Baryczy. Idealne miejsce na letni wypoczynek

Dolina Baryczy. Idealne miejsce na letni wypoczynek

Dolina Baryczy zachwyca o każdej porze roku. Jednak to właśnie latem możemy w pełni korzystać z jej uroków. Wyprawy rowerowe, spływy kajakowe, wycieczka kolejką wąskotorową oraz obserwacje wielu gatunków ptaków – to naprawdę idealne miejsce na letni wypoczynek. Zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i grup przyjaciół.

Dolina Baryczy to największy w Polsce ornitologiczny rezerwat - „Stawy Milickie”. Istny ptasi raj i wymarzone miejsce do obserwacji ptaków. Na miejscu czekają na nas wiekowe aleje dębowe, olsy, kwieciste łąki i pełne życia wody. To idealne miejsce na urlop dla całej rodziny czy grupy przyjaciół, do uprawiania tzw. turystyki przyjaznej przyrodzie. Oprócz tego w Dolinie Baryczy zobaczymy unikatowe domy z rudy darniowej, szachulcowe kościoły oraz zabytkowe i nadal działające jazy.

Obserwacje ptaków w Dolinie Baryczy


W Dolinie Baryczy żyje niemal 300 gatunków ptaków, w tym także rzadko występujące i ginące gatunki. By obserwacja tych niezwykle ciekawych stworzeń była łatwiejsza, przygotowano specjalne miejsca - czatownie i wieże. Można też umówić się na spacer z ornitologiem, co jest świetnym pomysłem, szczególnie gdy w obserwacje będą prowadziły także dzieci.

Ptactwa wodnego na miejscowych stawach jest mnóstwo, o każdej porze roku. Obserwacje najlepiej prowadzić wcześnie rano lub przed zmierzchem. Jakich mieszkańców miejscowych wód możemy spotkać? Naprawdę wielu, m.in. łabędzie nieme i krzykliwe, kaczki krzyżówki, perkozy czy łyski. Jeśli nie stracimy zbyt szybko cierpliwości i poświęcimy trochę czasu na obserwacje, możemy wypatrzeć też bekasy czy biegusy zmienne. Na pobliskich drzewach mieszkają kormorany, po łąkach spacerują żurawie, natomiast nad stawami przelatują orły bieliki.

Spływy kajakowe rzeką Barycz


Rzeka Barycz jest prawobrzeżnym dopływem Odry. To spokojna, wręcz leniwa rzeka, idealna na spływ kajakowy dla początkujących kajakarzy czy rodzin z dziećmi. Pływać kajakiem można po prawie całej Baryczy i jej dopływach.

Do wyboru jest kilka tras, krótszych i dłuższych. Na spływy rodzinne polecany jest najbardziej odcinek z Milicza do Sułowa. Trasa liczy 10 km, więc przepłynięcie jej, nawet z przystankiem przy ostoi konika polskiego, zajmie nam nie więcej niż trzy godziny.

Nie musimy jednak decydować się właśnie na tę właśnie trasę. Do wyboru jest kilka innych: Odolanów - Potasznia (długość: 16 km), Potasznia - Milicz (długość: 14 km), Sułów - Żmigród (długość: 21 km), Żmigród - Wąsosz (długość: 21 km), Wąsosz - Osetno (długość: 21 km) oraz Osetno - Wyszanów (długość: 19 km).

Na wycieczkę Kolorowym Szlakiem Karpia


Bardzo ciekawym i oryginalnym pomysłem w Dolnie Baryczy jest Kolorowy Szlak Karpia, szczególnie dla dzieci. W ramach tego projektu zostało stworzonych 30 przestrzennych figur karpi, które rozmieszczono w najbardziej atrakcyjnych miejscach Doliny Baryczy, tworząc szlak turystyczny po ciekawych obiektach architektonicznych, rekreacyjnych oraz w miejscach plenerowych. Projekt ma na celu poznawanie  i odwiedzanie najbardziej wyjątkowych zakątków Doliny Baryczy. Odkrywania dziedzictwa kulturalnego, obiektów turystycznych i rekreacyjnych, miejsc edukacji regionalnej i przyrodniczej a także łowisk i oferty gastronomicznej.

W praktyce wygląda to tak, że karpie można spotkać w najróżniejszych miejscach. Najprościej więc skorzystać ze specjalnej mapy, którą można otrzymać w Punktach Informacji Turystycznej. Jedno jest pewne, dzieci będą zachwycone.


Z wizytą w Miliczu – stolicy Doliny Baryczy


Kolejnym wartym odwiedzenia miejscem w Dolinie Baryczy jest Milicz. Dlaczego? Z kilku powodów. Na miejscu czeka na turystów bardzo ładny Zespół Pałacowo-Parkowy, Rynek oraz Muzeum Bombki.

Na kompleks pałacowo-parkowy w Miliczu składa się pałac i otaczający go piękny park w stylu angielskim. Pałac nie jest udostępniany do zwiedzania, jednak zdecydowanie warto wybrać się na spacer po 50 hektarowym parku. Wędrując po nim znajdziemy ciekawych wiele informacji m.in. o rosnących tam drzewach.

Rynek w Miliczu został wytyczony w XIV wieku, całkiem niedawno został odnowiony. W Rynku znajdują się kawiarenki i punkt Informacji Turystycznej, gdzie znajdziemy liczne mapki, przewodniki oraz gry i puzzle z motywem Doliny Baryczy.

Muzeum Bombki mieści się w kompleksie Kreatywnego Obiektu Multifunkcyjnego, w budynku, które kiedyś należało do fabryki bombek. W latach 1951 – 2008 była to jedna z największych w Polsce manufaktur szklanych ozdób choinkowych. Rocznie wydmuchiwano w niej około miliona bombek. Część z nich sprzedawano w kraju, ale aż 90% milickiej produkcji szło na eksport: m.in. do USA, Kanady, Anglii, Szwecji, Norwegii, Holandii, Niemiec, Australii czy Nowej Zelandii.

W 2013 roku część Kreatywnego Obiektu Multifukcyjnego przeznaczono na wyeksponowanie ponad 6 tysięcy różnych wzorów ozdób choinkowych, ocalonych z fabrycznej wzorcowni. Misją muzeum jest poznawanie, chronienie, przybliżanie współczesnym i przekazywanie następnym pokoleniom kulturowego dziedzictwa Doliny Baryczy. Podkreślenie bogatej wzorniczo kolekcji kolorem ekspozytorów rozbudza wyobraźnię, spontaniczność i witalność, sprawiając że magię świąt czuje się tu przez cały rok.

Ciekawym miejscem jest także Mini Park Edukacyjny - Milicz Zamek, którego elementem jest plenerowe akwarium z rybami. Powstało ono z inicjatywy dziennikarza Polskiego Radia Wrocław – Marka Obszarnego, a projekt został zrealizowany przez Powiat Milicki. Akwarium ustawiono przy dawnej stacji kolejki wąskotorowej Milicz – Zamek. Całoroczne akwarium plenerowe zamieszkują ryby tutejszych wód czyli: Karp, Szczupak, Sum, Jesiotr, Karaś, Okoń, Węgorz i Tołpyga. Przy akwarium zostały wybudowane płytkie baseny, w których woda z akwarium przepływa kaskadowo i wraca do zbiornika głównego. Cały teren został bardzo ciekawie zagospodarowany. Na miejscu można zobaczyć trzy różne wagony, jest plac zabaw, siłowania na świeżym powietrzu, boisko do gry w siatkówkę i bule.

Krośnicka Kolej Wąskotorowa


Krośnicka Kolej Wąskotorowa to kolejna atrakcja turystyczna w Dolinie Baryczy. Jest to jedna z niewielu czynnych kolei parkowych w Polsce. Kursuje na terenie Zespołu Pałacowo – Parkowego w Krośnicach, po niemal 3 km trasie, gdzie znajduje się 5 mniejszych stacyjek. W budynku stacji głównej znajduje się Centrum Informacji Turystycznej, gdzie można zakupić pamiątki oraz bar kolejkowy. Oprócz przejażdżki kolejką na przyjezdnych czeka wiele innych atrakcji, m.in. stawy rekreacyjne, w sezonie letnim miejsce przeznaczone do kąpieli, wypożyczalnia sprzętu wodnego i plac zabaw. Dla najmłodszych uczestników przejażdżki wielką frajdą będzie na pewno zwiedzanie dwóch lokomotyw ekspozycyjnych.

Krośnicka Kolej Wąskotorowa położona jest przy drodze wojewódzkiej nr 448 z Milicza do Twardogóry, na terenie Zespołu Pałacowo - Parkowego Krośnice – Wierzchowice.

Rowerem przez Dolinę Baryczy


Dolina Baryczy jest idealnym miejscem na wyprawy rowerowe, nawet wtedy, kiedy towarzyszą nam dzieci.  Dzięki wytyczonym, całkiem niedawno, trasom turystycznym, możemy zwiedzać okolicę, przemieszczając się kilkoma malowniczymi i co ważne, płaskimi trasami.

Najkrótsza trasa biegnie wokół Stawów Mewich, należących do Rezerwatu „Stawy Milickie”. Po drodze możemy podziwiać malowniczy ciąg wydm porośniętych ubogim borem sosnowym, ponad którym wznoszą się wzgórza Baraniec oraz Wzgórze Czarownic. Pamiętajmy jednak, by nie zbaczać ze szlaku. Trasa prowadzi przy granicy rezerwatu, wzdłuż stawu Mewi Duży, który jest jednym z największych stawów w Dolinie Baryczy i bardzo chętnie wybieranym przez dziesiątki gatunków ptaków. Objeżdżając stawy, możemy wrócić do Rudy albo przez Brzezinę Sułowską i Sulimierz udać się w kierunku Sułowa. Dystans: 10 - 20 km

Druga trasa jest nieco dłuższa – do przejechania jest 50 km. Wystartować możemy w Żmigrodzie, przy okazji zwiedzając park nad Baryczą, w którym znajdują się ruiny barokowego pałacu Hatzfeldów, oraz wieża z 1560 roku - pozostałość po dawnym zamku. Stąd wyruszamy do Radziądza. Po drodze mijamy piękne stare dęby, przejeżdżamy groblą między stawami Starym i Jelenim, po czy dotrzemy do rezerwatu Olszyny Niezgodzkie. Kolejną atrakcją na szlaku, jest drewniana „tama Göringa” spiętrzającą wody Baryczy. Wyprawę możemy zakończyć tam, gdzie ją rozpoczęliśmy lub pojechać jeszcze dalej.

Jadąc dalej możemy wskoczyć na trzecią, najdłuższą trasę rowerową po Dolinie Baryczy. Bo zaczyna się ona w Żmigrodzie i łączy obie poprzednie trasy, biegnie jednak nieco dalej, do Milicza.
Przemierzając ten szlak, tak naprawdę zwiedzamy całą Dolinę Baryczy. Mijamy po drodze meandry, starorzecza, dobrze widoczne terasy i wydmy. Jest także grodzisko z X wieku z miejscem na ognisko, a przed Miliczem przecinamy Ostoję Koników Polskich. Przejeżdżamy dawną trasą wąskotorówki przerobioną na szlak rowerowy. Dojechać nim można przez Postolin z zachowanym wokół ruin pałacu parkiem, przez Pracze, do Gruszeczki. Stamtąd przez Zwierzyniec, do Książęcej Wsi i dalej do Żmigrodu. Dystans: 100 km.

Następny artykuł Sprzątanie i dezynfekcja -...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!