Dolina Baryczy. Wypoczywaj z daleka od tłumów

Dolina Baryczy. Wypoczywaj z daleka od tłumów

Gdzie pojechać, żeby naprawdę wypocząć i oderwać od szarej codzienności? Polecamy niezwykle piękne, pełne barw miejsce, w którym poczujemy się jak w bajce! Jest nim Dolina Baryczy, gdzie zapierająca dech przyroda spotyka się z cennymi skarbami kultury materialnej.

Zacznijmy od tego, gdzie szukać Doliny Baryczy. Jest to kraina położona na pograniczu Wielkopolski i Dolnego Śląska. Powstał tu największy w Polsce rezerwat ornitologiczny „Stawy Milickie”, którędy biegną liczne szlaki turystyczne. Jest to miejsce, które sprzyja aktywnej turystyce niezagrażającej środowisku.

Rezerwat to nie jedyna przyrodnicza atrakcja Doliny Baryczy. Na pewno warto bliżej zapoznać się z rzeką Baryczą oraz jej okolicami, gdzie utworzono park krajobrazowy.

Stawy Milickie – to trzeba zobaczyć


Na początek skupmy się jednak na rezerwacie „Stawy Milickie”. To chyba jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w Dolinie Baryczy! Znajdziemy tu prawie trzysta stawów rybnych, a tradycja hodowli ryb sięga czasów średniowiecza. Najpopularniejszym gatunkiem, jaki można tu dostać, jest karp, ale w stawach w Dolinie Baryczy żyją też sumy, liny czy szczupaki.

Rezerwat „Stawy Milickie” obejmuje pięć najcenniejszych przyrodniczo kompleksów wodnych: Stawno, Potasznia południe, Ruda Sułowska, Radziądz oraz Jamnik. Ochrona dotyczy także przylegających do nich lasów i otwartych terenów. W rezerwacie żyje wiele gatunków ptaków (jest ich 276!), ale jeżeli chcemy zobaczyć naprawdę ciekawe okazy, najlepiej przyjechać wiosną albo jesienią, gdy powracają z zimowisk lub szykują się do odlotu na nie.

Najciekawszym miejscem rezerwatu „Stawy Milickie” jest Stawno, który na swoje miejsce lęgowe wybrały między innymi łabędzie krzykliwe, perkozy, błotniaki stawowe, remizy itp. Biegnie tędy ścieżka turystyczna, na którą wstęp mają także rowerzyści. Na terenie rezerwatu znajduje się też kilka czatowni i wieża obserwacyjna, skąd można podglądać ptaki, nie zakłócając ich spokoju.

Pokoje Gościnne Kobylin

Pokoje Gościnne Kobylin

Kobylin, ul. ul. Krotoszyńska

Kwatery i pokoje Kobylin 9.6
Nad Baryczą

Nad Baryczą

Radziądz, ul. Żmigrodzka

Kwatery i pokoje Radziądz 10


Dolina Baryczy – atrakcje przyrodnicze


W Dolinie Baryczy prężnie działa trend turystyczny nazywany „birdwatchingiem”, ale poza ptakami możemy zobaczyć wiele innych ciekawostek przyrodniczych!

  • Ciekawym obiektem jest rzeka Barycz, a zwłaszcza jej źródła, które biją w okolicy miejscowości Chynowa, wśród rozległych torfowisk. W swoim początkowym biegu odpływają jednocześnie w trzech kierunkach, co sprawia, że wody rzeki uchodzą do Odry, Prosny i Ołoboku. To prawdziwy ewenement. Rzeka stanowi też świetną trasę dla kajakarzy – zwłaszcza tych początkujących.

  • Łąki odolanowskie to kolejne interesujące miejsce w Dolinie Baryczy. Jest to kompleks, w którym można zobaczyć bogatą roślinność wodną i bagienną. Na terenie łąk gniazdują ptaki wodne, także te rzadko spotykane, jak derkacze i srokosze.

  • Rezerwat „Olszyny Niezgodzkie” chroniący stuletnie olsy, czyli lasy rosnące w wodzie. Teren jest niezwykle malowniczy, znajduje się pomiędzy Niezgodą a Rudą Żmigrodzką.

  • W rezerwacie „Wzgórze Joanny” przekonamy się, że bogactwo Doliny Baryczy stanowią również lasy. Ochroną objęta została partia wierzchowinowa wzniesienia, którą porasta buczyna. Przez rezerwat biegnie pieszy szlak turystyczny, dzięki któremu zobaczymy najciekawsze miejsca leśnego kompleksu.

Dolina Baryczy – co warto zobaczyć


Jak zaznaczaliśmy na wstępie, atrakcje Doliny Baryczy to nie tylko zapierająca dech przyroda, ale również zabytki. Leżące w tej krainie wsie i miasteczka są niewielkie i spokojne, a przez to pozwalają wypoczywać z dala od tłumów.

Milicz, turystyczne centrum Doliny Baryczy

„Centrum” to określenie może trochę na wyrost, ponieważ Milicz to niewielkie miasteczko, które liczy około jedenaście tysięcy mieszkańców. Warto jednak zajrzeć tu podczas urlopu, by wypić kawę na malowniczym rynku oraz zwiedzić kilka ciekawych miejsc. Należy do nich między innymi kościół Andrzeja Boboli o niezwykłej architekturze. To czarno-biała świątynia szachulcowa, dawniej należąca do luteran. Kościół w Miliczu to tzw. Kościół Łaski, wzorowano go na kościele świdnickim, wpisanym na listę dziedzictwa kultury UNESCO.

Inne miejsce warte uwagi to miejski park, w którym zobaczymy ruiny zamku. Tak naprawdę budynek był pałacem reprezentacyjnym biskupa wrocławskiego, a funkcje obronne nadała mu późniejsza przebudowa. Na terenie parku znajduje się także piękny XVIII-wieczny pałac, jednak nie jest przeznaczony do zwiedzania – mieści się w nim szkoła.

Obiektem, który po prostu trzeba zwiedzić, jest milickie Muzeum Bombki. Ciekawie zaaranżowana wystawa przeniesie nad do magicznego świata i sprawi, że zatęsknimy za świętami. Na pocieszenie można kupić przepiękne bombki, będące prawdziwymi dziełami sztuki, które na pewno jeszcze bardziej upiększą naszą choinkę.

Pałace w Dolinie Baryczy

Dolina Loary ma swoje zamki, a Dolina Baryczy pałace – zwłaszcza myśliwskie, które należały do największych dawnych rodów magnackich. Jeden z nich mieści się we wsi Antonin, położonej kilkanaście kilometrów od Ostrowa Wielkopolskiego. Należał do Antoniego Radziwiłła i jego rodziny. Na zaproszenie właściciela dwa razy gościł tu Fryderyk Chopin – współcześnie w Antoninie organizowany jest festiwal „Chopin w barwach jesieni”. W dawnym pałacu myśliwskim Radziwiłłów mieści się obecnie dom pracy twórczej.

W Dolinie Baryczy jest jeszcze kilka innych pałaców, które niestety popadają w ruinę. Warto jednak je obejrzeć, ponieważ nawet zniszczone wywołują wrażenie na turystach – tak jak pałac myśliwski w Mojej Woli. Tutaj ciekawostkę stanowi fakt, iż jego elewację wykonano z kory dębu korkowego! Pozostałości pięknych pałaców zobaczymy także w Goszczu i Żmigrodzie.

Dolina Baryczy – trasy rowerowe


Dolinę Baryczy najlepiej zwiedzać na rowerze. Skorzystamy tu z wielu wytyczonych szlaków rowerowych – nawet nie musimy zabierać własnego sprzętu, gdyż na miejscu działają wypożyczalnie. Jakie trasy są szczególnie warte zarekomendowania?

  • Pomarańczowy Rowerowy Szlak Doliny Baryczy, który liczy 53 kilometry. Jest to więc pomysł na całodzienną wycieczkę mało ruchliwymi drogami lokalnymi oraz leśnymi. Szlak prowadzi ze wsi Grabówka do Bartnik.

  • Przez Dolinę Baryczy biegnie również 17-kilometrowy odcinek rowerowego szlaku R9, który należy do EuroVelo. Rozpoczyna się w Przeworach, na jego trasie jest Jaz Niezgoda, Staw Przydrożny, Ruda Sokołowska, Grabówka, Olsza oraz Baranowice.

  • Szlak Stawów Milickich, który oznaczony jest kolorem niebieskim. To prawie 30-kilometrowa trasa, która swój początek ma w Grabówce, później prowadzi przez Rudę Sokołowską, Łąki, Sułów, Koruszkę, Ostoję, Milicz, Rudę Milicką do Czatkowic.

  • Rowerem pojedziemy trasą dawnej kolejki wąskotorowej z Gruszeczki, przez Milicz, do Grabownicy. Po drodze możemy zobaczyć ekspozycję przybliżającą między innymi historię taboru.

Dolina Baryczy to miejsce idealne dla rowerzystów, trasę przejażdżki można zaplanować także na własną rękę, korzystając z mniej uczęszczanych lokalnych dróg.

Następny artykuł Wypoczynek z dala od ludzi:...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!