Dolina Bolechowicka - magiczne miejsce w pobliżu Krakowa

Dolina Bolechowicka - magiczne miejsce w pobliżu Krakowa

Każdy moment jest dobry, by wybrać się na spacer po wyjątkowych miejscach w Polsce. W przypadku znanych polskich miast, niezwykle interesujące miejsca mamy na przysłowiowe wyciągnięcie ręki. Wystarczy, że pokonamy nieznaczną odległość, by znaleźć się w zupełnie innym świecie. Tak jest też w przypadku Krakowa, w pobliżu którego znajduje się Dolina Bolechowicka. W czym tkwi wyjątkowość tego niezwykłego miejsca?

Na samym wstępie warto podkreślić, że aktywność w postaci spaceru to nie tylko miło spędzony czas, ale również możliwość podziwiania pięknej przyrody i ciekawych miejsc o każdej porze roku. Pozwala to przynajmniej na chwilę oderwać się od obowiązków i codzienności. Niezależnie od tego, czy jesteś mieszkańcem stolicy Małopolski, czy zdecydowałeś się na noclegi w Krakowie, to Twoim obowiązkowym punktem wizyty, poza popularnymi zabytkami Małopolski, powinna być Dolina Bolechowicka. Będąc tu, znajdziemy się w zupełnie innym świecie. Najważniejsze jest jednak to, że ta wspaniała atrakcja znajduje się zaledwie 15 km od Krakowa. Dlaczego warto odwiedzić to miejsce?


Poznaj: 5 najpiękniejszych polskich wąwozów, które warto zobaczyć


Dolina Bolechowicka - najważniejsze informacje


Dlaczego zdecydowaliśmy się zaprezentować właśnie to miejsce? Z jednego prostego powodu. Jest piękne, dostosowane do potrzeb wszystkich turystów, a samo wejście jest tu bezpłatne. Dolina Bolechowicka, która jest określana również jako Wąwóz Bolechowicki, stanowi jedną z siedmiu wyjątkowych dolin, które wchodzą w skład Dolinek Krakowskich. Jej długość wynosi 2,4 km, a czas potrzebny na przejście to zaledwie godzina.



fot. Tomasz / AdobeStock, CC0

Chętnie przyjeżdżają tu turyści z Krakowa i te osoby, które wybrały kwatery i pokoje na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Najpiękniejsza w tej dolinie jest Brama Bolechowicka, o której szerzej wspomnimy w dalszej części tego artykułu.


Dolinka Bolechowicka jest jedną z najkrótszych znajdujących się tutaj dolin. Spacer nią jednak daje wiele przyjemności. Dokładna lokalizacja tej doliny to Wyżyna Olkuska, która znajduje się pomiędzy Karniowicami a miejscowością Bolechowice. Charakterystyczne dla tego miejsca są wapienne skały, których wysokość dochodzi do nawet 25 metrów. Tuż przed bramą, oraz zaraz za nią znajdują się na łagodnych zboczach niewielkie łąki, na których zwykle odpoczywają turyści. Później dolina zwęża się tworząc zalesiony parów. Dnem doliny płynie niewielki potok Bolechówka, w skałach przed Bramą Bolechowicką znajduje się duże krasowe źródło będące pomnikiem przyrody.


Przeczytaj również: Dolina Mnikowska - najpiękniejszy wąwóz na jesienny spacer?


Brama Bolechowicka - najpiękniejszy punkt tej doliny


Nieco wyżej zostało wspomniane, że to właśnie Brama Bolechowicka stanowi najpiękniejszy punkt w Dolinie Bolechowickiej. I sporo w tym prawdy, bo jest to pewnego rodzaju brama do raju. Tworzą ją dwie wapienne skały o wysokości 30 metrów. Po prawej stronie jest to Filar Abazego, a po lewej Filar Pokutników

 

 

fot. Tomasz / AdobeStock, CC0

 

Nazwy zostały nadane tuż przed II wojną światową, przez wspinaczy. To właśnie na tych skałach w sezonie letnim prowadzone są kursy wspiaczkowe. Skałki powstały w późnej jurze, pochodzą z rafopodobnych wapieni skalistych. Co ciekawe, sama Brama znajduje się w strefie przyuskokowej, oddzielającej Płaskowyż Ojcowski od Rowu Krzeszowickiego. Teren za Bramą zaczyna się mocno zawężać, stąd również funkcjonująca nazwa Wąwóz Bolechowicki.


Dolina Bolechowicka parking


Skoro wiemy, gdzie znajduje się Dolina Bolechowicka i co oferuje, to dobrze jest w tym miejscu zastanowić się, jak dojechać do Doliny Bolechowickiej i gdzie zaparkować swój samochód. 


Dojazd z Ronda Ofiar Katynia zajmuje 14 minut. Jeśli wybierzemy komunikację miejską, to warto podkreślić, że kursują tu autobusy 248 i 268. Czas przejazdu z Ronda Ofiar Katynia zajmuje około 25 minut.


Gdy dotrzemy na miejsce, to samochód najlepiej jest zaparkować we wsi Karniowice, w której przy ulicy Sosnowej znajduje się parking, mogący pomieścić około 10 samochodów. Ścieżka zaraz za nim wspina się delikatnie i prawie natychmiast wyprowadza pod ustawiony tutaj Krzyż Milenijny. Roztacza się stąd piękny widok na najbliższą okolicę. Czy wiesz, że to właśnie we wsi Karniowice powstał pierwszy w Europie nowożytny kurhan Karniowice. Był wysoki na 16 metrów, miał 26 metrów szerokości i posiadał trzy poziomy. 


Jeśli zdecydujecie się pozostawić samochód w samych Bolechowicach, to Waszym celem będzie kościół Bolechowice, przy którym znajduje się bezpłatny parking.


Spacer po Dolinie Bolechowickiej - w czym tkwi jego wyjątkowość?


Jeśli już dojechaliśmy na miejsce, zaparkowaliśmy samochód, to czas najwyższy, by wyruszyć na godzinny spacer po tym pięknym wąwozie. Dolina Bolechowicka poleca się na każdą porę roku. Ciężko jest jednoznacznie stwierdzić, kiedy jest tu najpiękniej.


Tuż za wspomnianą wcześniej Bramą Bolechowicką, idąc w głąb doliny, będziemy mogli podziwiać dwustopniowy wodospad – co na pewno jest rzadkością, gdy zdecydowaliśmy się na agroturystykę na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Zbocza doliny w jej dolnej części pokrywają lasy grądowe, wyżej dominuje bór mieszany z przewagą sosny zwyczajnej i dębu bezszypułkowego. Na wylesionych, stromych zboczach znajdują się murawy kserotermiczne. Tablice opracowane przez specjalistów z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie w ramach projektu Małopolski Szlak Geoturystyczny informują o budowie geologicznej tego wąwozu.


Z pewnością zainteresuje Cię również treść tego artykułu: 6 ciekawych miejsc w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej


Przed wlotem do doliny znajduje się stolik, przy którym możemy odpocząć i posilić się posiłkiem. Zarówno przed samą Bramą, jak i nieco za nią, znajduje się niewielka łąka. Dnem płynie potok Bolechówka, który wpada do kolejnego potoku i następnie Kobylanki. Wspomniany potok Bolechówka stanowi jedną z najczystszych wód na całej Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. 


Jeśli nie chcecie wracać tą samą trasą, to jest pewne wygodne rozwiązanie, które pozwoli zrobić Wam pętelkę. Wystarczy tylko pójść jeszcze kawałek prosto i w miejscu gdzie pojawi się tablica informacyjna, skręcić w lewo, w wyraźną ścieżkę, schodząc tym samym z żółtego szlaku. Gdy pojawi się kolejne rozwidlenie, to skręćcie w lewo. Ta trasa doprowadzi Was pod Krzyż Milenijny, dopełniając tym samym pętlę.


Sprawdź noclegi na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej:





Jeśli szukacie wyjątkowych miejsc na spacer, to nie mogliście lepiej trafić. Dolina Bolechowicka poleca się absolutnie na każdą okazję!



Następny artykuł Czerwone Wierchy - czterej...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!