Dolina Kluczwody i Jaskinia Wierzchowska - poznaj popularne miejsca na Jurze
Jeśli w najbliższym czasie zamierzasz odwiedzić malowniczy region Jury Krakowsko-Częstochowskiej, to możesz być pewny tego, że znajdziesz tu wiele ciekawych miejsc i wspaniałe szlaki turystycznym. Obowiązkowym punktem każdej wycieczki powinny być Dolinki Podkrakowskie, a szczególnie Dolina Kluczwody. Znajdziesz tu rezerwat przyrody, piękną jaskinię, zamek i charakterystyczne dla Jury Krakowsko-Częstochowskiej skały. Dlaczego warto odwiedzić to miejsce?
Decydując się na domki na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej możesz być pewny tego, że jest to region obfitujący we wspaniałe atrakcje turystyczne. To świetna opcja na rodzinny wyjazd i czas spędzony w gronie najbliższych ci osób. Największego oblężenia można spodziewać się tu w sezonie letnim, ale tak naprawdę każdy moment jest dobry, by odwiedzić ten malowniczy zakątek naszego kraju.
Zobacz również: Wiosenny weekend we dwoje. Gdzie warto się wybrać?
Dolina Kluczwody - najważniejsze informacje
Jeśli celem Twojej wyprawy jest Dolina Kluczwody i znajdująca się tu Jaskinia Wierzchowska to wiedz, że są to niezwykle popularne atrakcje regionu, jakim jest Jura Krakowsko-Częstochowska. Dolina Kluczwody znana jest również pod nazwą Doliny Wierzchówki. Znajduje się na Wyżynie Olkuskiej, pomiędzy Wielką Wsią, Bolechowicami i wsią Wierzchowie. To jedna z ośmiu dolin, która wchodzi w skład Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie. Trzeba jednak zaznaczyć, że może nie jest ona aż tak popularna jak Dolina Bolechowicka, czy Kobylańska, ale właśnie w tym tkwi jej największy urok.
Nazwa tej doliny pochodzi od potoku o nazwie Kluczwoda, który przepływa przez dolinę, tworząc liczne zakręty i kaskady. Sama Dolina Kluczwody, co warto podkreślić, rozciąga się na długości aż 6 km.
Sprawdź: Pomysł na weekend: Dolinki Krakowskie
Dolina Kluczwody parking - jak dojechać do tej atrakcji Jury Krakowsko-Częstochowskiej?
Jeżeli wybrałeś noclegi w Krakowie, to dojazd do tego popularnego miejsca na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej nie powinna stanowić absolutnie żadnego problemu. Jak sama nazwa wskazuje, skoro są do Dolinki Podkrakowskie, to od stolicy Małopolski jest przysłowiowy rzut beretem. I tak też jest w rzeczywistości, bo Dolina Kluczwody znajduje się zaledwie 20 km na północ od Krakowa. Oznacza to, że należy udać się w kierunku Olkusza.
Oznacza to, że ze ścisłego centrum Krakowa można tu dojechać w nie dłużej niż 30 minut. Warto jednak podkreślić, że atrakcje Doliny Kluczwody są nieco rozrzucone, dlatego kluczowy będzie odpowiedni wybór parkingu. Jeżeli poruszacie się komunikacją publiczną, to najlepiej będzie wysiąść w miejscowości Biały Kościół.
Dolina Kluczwody szlaki - który z nich warto wybrać?
Zgodnie z tym, co zostało wcześniej wspomniane, cała Dolina Kluczwody rozciąga się na długości 6 km. Jeśli zamierzacie odkryć atrakcje turystyczne Jury Krakowsko-Częstochowskiej, to w przypadku Doliny Kluczwody, do wyboru macie dwa szlaki turystyczne.
Jest to szlak czarny z Modlnicy przez Tomaszowice i całą długość Doliny Kluczwody do Jaskini Wierzchowskiej oraz szlak niebieski z Bolechowic przez Gacki, Dolinę Kluczwody, aż do Prądnika Korzkiewskiego.
Przeczytaj również: Dolina Bolechowicka - magiczne miejsce w pobliżu Krakowa
Dolina Kluczwody atrakcje - co warto zobaczyć?
Jeżeli chcecie odkryć atrakcje Doliny Kluczwody, to zwiedzanie dobrze jest sobie podzielić na dwie części. Pierwszym punktem zwiedzania powinny być jaskinie w Dolinie Kluczwody, a następnie zamek.
Jaskinia Wierzchowska i Jaskinia Mamutowa - popularne jaskinie w Dolinie Kluczwody
Zwiedzanie Doliny Kluczwody, warto jest rozpocząć od jaskiń, które się tu znajdują. Ta najbardziej znana to Jaskinia Wierzchowska Górna, która jest najdłuższą przystosowaną do zwiedzania jaskinią w Polsce. Pod względem wielkości, jest drugą jaskinią na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Jest to przykład podziemnej formy krasowej, powstałej w wapieniach górnojurajskich. Jej długość to 975 metrów, a temperatura tu panująca to około 8 stopni Celsjusza. Czas potrzebny na zwiedzanie to około 50 minut. Trasa wiedzie Przesmyk Długi, Salę z Kotłami, Hotelik, wprost do największej komory jaskiniowej, Sali Balowej i dalej do Sali Człowieka Pierwotnego. Bilet wstępu do jaskini kosztuje 20 zł (bilet normalny), a ulgowy - 16 zł. Zwiedzanie jest możliwe po wcześniejszej telefonicznej rezerwacji. Jaskinia jest czynna od 10.00 do 17.00.
Poznaj: 6 najpiękniejszych polskich jaskiń
Zaledwie 600 metrów dalej znajduje się Jaskinia Mamutowa, której inna nazwa to Jaskinia Wierzchowska Dolna. Nazwa jaskini wywodzi się od odnalezionego tutaj ciosu mamuta. Jest to jaskinia krasowa, która znajduje się w Mamutowej Skale. Powstała w późnej jurze i charakteryzuje się siecią wąskich korytarzyków, których długość wynosi 105 metrów. Jest to miejsce, które w szczególności uwielbiają wspinacze.
Zamek w Dolinie Kluczwody - zabytek w południowej części doliny
Jeśli udacie się na południe doliny, to będziecie mogli odkryć inną popularną atrakcję Doliny Kluczwody. A jest to zamek w Dolinie Kluczwody. A tak właściwie to jego ruiny. Powstał on na Zamkowej Skale, po lewej stronie potoku.
Jego historia sięga XIV wieku, kiedy to wybudował go Jan z Syrokomli. To był stołp, który został wzmocniony o mały mur obronny, fosę oraz wał ziemny. Niestety, zamek w Dolinie Kluczwody nie przetrwał zbyt długo, ponieważ właściciel przeprowadził się do nowo wybudowanego, większego Zamku w Korzkwi po upływie 50 lat. Są plotki, że przeprowadzka została przyspieszona w wyniku katastrofy budowlanej dotychczasowej posiadłości. Wynika to z faktu, że cała północna i zachodnia część skały obsunęła się. Niestety, w 2001 roku teren wraz ze skałą został sprzedany prywatnym osobom w kontrowersyjnym przetargu.
Zobacz: Najstarszy zamek w Polsce. Czy wiesz, gdzie się znajduje?
Rezerwat Przyrody Dolina Kluczwoda
W środkowej części doliny, na obszarze wsi Zelków znajduje się Rezerwat Przyrody Dolina Kluczwoda, który powstał w 1989 roku, by chronić tutejszy las grądowy, murawy naskalne oraz charakterystyczny krajobraz. Rezerwat zajmuje część zachodniego zbocza doliny i ma powierzchnię 35,22 ha. Jest to jedna z 11 enklaw wchodzących w skład obszaru siedliskowego sieci Natura 2000 "Dolinki Jurajskie" PLH120005.
W rezerwacie można spotkać wiele gatunków krzewów, takich jak bez czarny, leszczyna pospolita, wiciokrzew suchodrzew, trzmielina europejska czy szakłak pospolity. W lasach dominują grab, buk, klon jawor, jesion wyniosły, modrzew i olcha czarna. W rezerwacie żyją również różne gatunki ptaków, takie jak bażant, jerzyk, pustułka, sójka.
Zaplanuj swój pobyt i sprawdź noclegi w Wierzchowiu:
Mamy nadzieję, że wyprawa do Doliny Kluczwody będzie pełna wyjątkowych przygód. Warto eksplorować te tereny o każdej porze roku!
Komentarze