Dolina Lejowa - miejsce, w którym odnajdziesz spokój w Tatrach

Dolina Lejowa - miejsce, w którym odnajdziesz spokój w Tatrach

Jedną z ulubionych aktywności podczas wypoczynku w Tatrach jest wędrówka po tatrzańskich dolinach. Urzekają swoim pięknem, są stosunkowo łatwą trasą na spacer i jednocześnie cieszą się dużym zainteresowaniem turystów. Jednak są i takie doliny, w których można odnaleźć święty spokój. Świetnym przykładem jest to Dolina Lejowa, która poleca się na spacer o każdej porze roku.

Nie da się ukryć, że każdy turysta, który eksploruje Tatry, chętnie zdobywa tatrzańskie szczyty i odwiedza te najpopularniejsze miejsca. Gdy weźmiemy pod uwagę atrakcje w Tatrach i stosunkowo łatwe trasy do wypraw górskich, to wysokie miejsce w tej kategorii zajmują bez wątpienia tatrzańskie doliny. Do tych największych i najpopularniejszych zalicza się Dolina Kościeliska i Dolina Chochołowska. Niezależnie od pory roku, można tu spotkać prawdziwe tłumy. Dlatego, w takiej sytuacji dobrze jest wybrać to, co mniej oblegane, ale równie w pewni wyjątkowe. Wizyta w Dolinie Lejowej będzie czymś wyjątkowym dla każdego, kto kocha góry.

 

Poznaj: 5 najlepszych długodystansowych szlaków pieszych w Polsce. Gdzie się wybrać?

 

Dolina Lejowa - co to za dolina?

 

Dolina Lejowa to największa dolina reglowa w polskich Tatrach, jest wciśnięta w masyw Kominiarskiego Wierchu. Jej długość różni się w zależności od różnych źródeł i wynosi około 4,5–5 km. Znajduje się pomiędzy dwoma popularnymi dolinami tatrzańskimi, Doliną Kościeliską i Doliną Chochołowską. Dolinę Kościeliską oddzielają od niej Kopki Kościeliskie, natomiast od Doliny Chochołowskiej oddziela ją grzbiet, na którym znajdują się Cisowa Turnia, Wierch Kuca, Rosocha oraz Klinowa Czuba. Dokładna lokalizacja Doliny Lejowej to oczywiście Tatry Zachodnie.

 

 

fot. Maciej Kolber / Nocowanie.pl

 

Dolina Lejowa nie jest popularną trasą spacerową w Tatrach, co czyni ją mniej uczęszczaną przez turystów. Wejście do Doliny Lejowej znajduje się na Drodze pod Reglami, pomiędzy Doliną Kościeliską a Doliną Chochołowską, niedaleko Polany Biały Potok. Najdogodniej można tam dotrzeć z Kir.

 

Spacer przez Dolinę Lejową to przyjemna trasa o długości około 4 kilometrów. Prowadzi przez las i przekracza małe mostki nad górskimi potokami. Teren jest płaski, więc nie powinno się odczuwać większego zmęczenia. Po pewnym czasie dotrzemy do Niżnej Kominiarskiej Polany, z której rozpościera się wspaniały widok na masyw Kominiarskiego Wierchu. Jednocześnie Niżnia Kominiarska Polana umożliwia rozpoczęcie wędrówki do Ścieżki nad Reglami.

 

Ciekawostką jest fakt, że nazwa doliny pochodzi od nazwiska właścicieli - Lejów z Podczerwonego. Niegdyś działały tu kopalnie rud i niewielki ośrodek hutniczy. Lasy w Dolinie Lejowej są własnością Wspólnoty 8 Wsi, dlatego tam prowadzi się zarówno gospodarkę leśną, jak i rolną, wraz z wycinką drewna. Z tego powodu, nie powinno być zaskoczeniem dla turystów widok traktorów czy przyczep na tych terenach. Działania Wspólnoty 8 Wsi objęte są ochroną krajobrazową. Tereny te są prywatnymi gruntami, a właściciele mają prawo do wycinki drzew zgodnie z zasadami zrównoważonego gospodarowania lasem. Oznacza to, że w miejsce wyciętych drzew muszą być sadzone nowe.

 

Tutaj znajdziesz popularne atrakcje przyrodnicze w Tatrach:

 

 

 

 

Jak dotrzeć do Doliny Lejowej?

 

Najpiękniejsze szlaki w Tatrach to nieograniczone możliwości odkrywania tego, co najpiękniejsze w polskich Tatrach. Nie inaczej jest w przypadku Doliny Lejowej, do której prowadzą malownicze szlaki górskie.

 

 

fot. Pierluigi Palazzi / canva.com

 

Aby dostać się do Doliny Lejowej, należy udać się do Witowa i podążać zielonym szlakiem, który jest przedłużeniem Drogi pod Reglami. Wejście do doliny znajduje się tuż za polaną Biały Potok (ok. 930 m n.p.m.). Aby dotrzeć do początku żółtego szlaku, który prowadzi przez dolinę, należy skierować się z głównej drogi nr 958 w kierunku stacji narciarskiej Polana Biały Potok. Następnie trzeba kierować się w stronę Doliny Lejowej, podążając najpierw zielonym szlakiem, aż do osiągnięcia punktu, gdzie pojawia się skalna brama, szlaban oraz budka biletowa TPN. To jest miejsce, w którym rozpoczyna się żółty szlak.

 

Nawet spacer po dolinach wymaga odpowiedniego przygotowania. Zobacz: Co zabrać ze sobą w góry?

 

U wylotu doliny znajduje się kompleks wapiennych skałek znanego jako "Między Ściany". Jest on udostępniany za opłatą do wspinaczki.

 

Wędrówka przez Dolinę Lejową - opis szlaku

 

Jeśli zamierzacie odkryć piękno Doliny Lejowej, to warto wiedzieć, że jest to przykład łatwej trasy, która idealnie sprawdzi się dla dzieci, czy osób starszych, jak i tych osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z górami. Przez te około 5 kilometrów wędrówki można podziwiać naprawdę piękne widoki górskie i korzystać z tego, że nie jest to zbyt oblegana trasa.

 

Informacje praktyczne: Przez Dolinę Lejową prowadzi szlak żółty, którego pokonanie powinno zająć około 2 godzin. Jeśli chodzi o parking Dolina Lejowa, to najlepiej jest zostawić swój samochód w Kirach, w których również zakończy się odkrywanie piękna Doliny Lejowej. Na szlak w Dolinie Lejowej nie można wejść z psem, ani wjechać rowerem. Konieczny jest zakup biletu, uprawniającego do zwiedzania Tatrzańskiego Parku Narodowego.

 

Sprawdź: Bezpieczeństwo w górach. Na co trzeba uważać?

 

Szlak przez Dolinę Lejową prowadzi przez malownicze tereny - wzdłuż niego płynie Lejowy Potok, który podczas wędrówki przekracza się kilkukrotnie. Oprócz Lejowego Potoku, pewnym charakterystycznym miejscem jest również Polana Huty, na której znajduje się szałas pasterski, a w XIX wieku wydobywano tam rudy hematytu. To jednocześnie miejsce, w którym odbywa się kulturowy wypas owiec. Inne charakterystyczne miejsca to m.in. Polana Jaworzyna Lejowa i Polana Lejówki.

 

 

fot. 751 / gettyimages.com, CC0

 

Za Polaną Lejówki szlak prowadzi przez dno doliny na kilkadziesiąt metrów, a następnie, tuż za drewnianym mostkiem, skręca w prawo i wyprowadza na Niżnią Kominiarską Polanę. Podejście na to miejsce nie jest trudne, ale wymaga nieco większego wysiłku w porównaniu do dotychczasowej trasy. Należy jednak uważać, ponieważ zimą szlak może być bardzo oblodzony. Konieczne będzie użycie raczek lub raków. Na Niżniej Kominiarskiej Polanie żółty szlak przez Dolinę Lejową łączy się z oznaczoną na czarno Ścieżką nad Reglami.

 

Planujesz rodzinny wyjazd? Sprawdź domki w Tatrach:

 

 

Góralskie domki

Góralskie domki

Zakopane, ul. Hrube Wyżne

Domki Zakopane 9.7
Domki na Wiyrchu

Domki na Wiyrchu

Biały Dunajec, ul. Sierockie

Domki Biały Dunajec 9.9
Chałupki pod Giewontem

Chałupki pod Giewontem

Murzasichle, ul. Sądelska

Domki Murzasichle 9.9

 

 

Można nią zawędrować z Doliny Chochołowsiej aż na Polanę Kalatówki. Pomimo tego, że jest to długa i męcząca trasa, to na pewno warta rozważenia. Szczególnie, że znajdują się tu tak urokliwe zakątki Tatr, jak Przysłop Miętusi, czy Sarnia Skała.

 

Inną opcją jest wędrówka w stronę Doliny Kościeliskiej. Wystarczy skręcić w lewo i leśną, łatwą ścieżką przejść w kierunku polany Kominiarski Przysłop.

 

Krokusy w Dolinie Lejowej - gdzie można je podziwiać?

 

Wiosna to ta pora roku, w której tatrzańskie doliny i popularne polany przeżywają prawdziwe oblężenie, w związku z kwitnącymi krokusami. Czy w Dolinie Lejowej można je również podziwiać? Okazuje się, że tak. Dość charakterystycznym miejscem jest wspomniany wcześniej Kominiarski Przysłop. Dodatkowo, znajdują się tu zabytkowe szałasy pasterskie i drewniane ławostoły, a docierając na Kominiarską Polanę, można podziwiać piękną panoramę na Czerwone Wierchy. Można tu chwilę odpocząć i nacieszyć oczy przed dalszą wędrówką w stronę Doliny Kościeliskiej.

 

 

fot. Elena Umyskova / pexels.com, CC0

 

Kolejny fragment szlaku prowadzi przez zniszczony las, który powstał na skutek halnego, który nawiedził Tatry w 2013 roku. Trasa była zamknięta przez ponad 2 lata - aż trudno jest sobie wyobrazić, do jakich zniszczeń musiało tu dojść.

 

Przeczytaj: Gdzie na kwitnące krokusy?

 

Ten odcinek trasy jest przyjemny, ale miejscami stromy. W sezonie zimowym może być ślisko, dlatego dobrze mieć ze sobą raki lub raczki. To również ten fragment trasy, na którym występuje zagrożenie lawinowe. Dlatego, dobrze jest na bieżąco śledzić komunikaty publikowane przez Tatrzański Park Narodowy.

 

Na końcowym odcinku szlaku schodzimy po drewnianych schodkach i docieramy do dna Doliny Kościeliskiej. Tutaj, na Wyżniej Kirze Miętusiej, kończy się nasza wędrówka. Ścieżka prowadzi nas przez żwirowy fragment terenu, którym schodzimy na dno doliny. Na ostatnim etapie naszej wędrówki przemierzamy dnem Doliny Kościeliskiej aż do jej wylotu w Kirach. Następnie kierujemy się w stronę parkingu. Można pozostać w Dolinie Kościeliskiej i eksplorować kilkanaście jaskiń.

 

Noclegi w okolicy Doliny Lejowej

 

Jeśli Waszym celem jest wędrówka przez Dolinę Lejową, to możecie korzystać z nieograniczonej możliwości noclegów w Tatrach Zachodnich. Turyści często wybierają apartamenty Zakopane, które są pewnego rodzaju bazą wypadową po całych Tatrach. Te osoby, które chcą zamieszkać blisko Doliny Lejowej, chętnie wybierają kwatery i pokoje w Witowie, dzięki czemu Dolina Lejowa jest dostępna na przysłowiowe wyciągnięcie ręki.

 

Niezależnie od dokonanego wyboru, baza noclegowa jest świetnie rozwinięta. Obiekty noclegowe posiadają wszelkie niezbędne udogodnienia. Średni koszt pobytu rozpoczyna się od około 100 zł od osoby za dobę.

 

Sprawdź noclegi w Witowie:

 

 

 

 

Dolina Lejowa to miejsce w Tatrach, które warto zobaczyć. Gwarantujemy, będziecie zachwyceni!

 

Zdjęcie główne: fot. Ola i Eryk / AdobeStock, CC0

Następny artykuł Majówka na rowerze....

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!