Dolina Małej Łąki - rajska dolina walna w Tatrach Zachodnich
Dolina Małej Łąki to jedna z najpiękniejszych tatrzańskich dolin. Pomimo swojego piękna, jest miejscem stosunkowo mało uczęszczanym przez turystów, którzy swoje kroki kierują raczej ku popularniejszym (i sporo większym!) dolinom w okolicy - zdecydowanie częściej niż Dolina Małej Łąki, odwiedzana jest bowiem Dolina Kościeliska i Dolina Chochołowska.
W związku z tym, miejsce to jawi się jako prawdziwy raj dla miłośników kontemplowania w ciszy i spokoju przepięknych, górskich widoków. A tych zdecydowanie nie brakuje na terenie Doliny Małej Łąki! Dodatkowym plusem jest możliwość odwiedzenia doliny z dzieckiem i to właściwie przez cały rok. Pokonanie trasy biegnącej jej dnem nie powinno bowiem przysporzyć żadnych problemów nawet najmłodszym turystom!
O Dolinie Małej Łąki słów kilka. Gdzie się znajduje i z czego słynie?
Dolina Małej Łąki to przepiękna tatrzańska dolina walna. Znajduje się w Tatrach Zachodnich, pomiędzy Doliną Bystrej a Doliną Kościeliską. Jest to najmniejsza dolina walna, jaką dysponują polskie Tatry. Pod pojęciem tym kryje się dolina biegnąca od grani głównej do podnóża gór. Przykładami innych tatrzańskich dolin walnych są m. in.: Dolina Kościeliska, Dolina Chochołowska, Dolina Cicha, Dolina Bystrej, Dolina Mięguszowiecka i Dolina Jaworowa.
Dolina Małej Łąki ma długość ok. 5,4 km, a jej powierzchnia zajmuje ok. 5,7 km2. Wylot doliny mieści się na wysokości ok. 930 metrów po wschodniej stronie szczytu Gronik. Dolina Małej Łąki nie ma żadnych bocznych odgałęzień. Zamiast nich występują natomiast żleby. Największe spośród nich to m. in. Dolinka pod Grzybowiec, Zagon, Uwięziony Żleb i Głazisty Żleb.
Dnem doliny w jej centralnej części płynie Małołącki Potok, a w podziemiach doliny znajdują się liczne jaskinie. Spośród nich warto wymienić szczególnie dwie największe i najdłuższe jaskinie w Polsce - są to Jaskinia Wielka Śnieżna i Śnieżna Studnia. W centralnym punkcie doliny znajduje się natomiast Wielka Polana Małołącka, która jest głównym celem turystów. To właśnie z niej roztaczają się bowiem fantastyczne widoki na Czerwone Wierchy, Giewont i okoliczne szczyty. Jako ciekawostkę warto dodać, że Wielka Polana Małołącka powstała w miejscu dawnego jeziora polodowcowego.
W kierunku Doliny Małej Łąki! Dojazd, parking i noclegi w okolicy
Do Doliny Małej Łąki bardzo łatwo się dostać - możemy dojechać do niej z Zakopanego własnym autem i kierować się na Kościelisko. Dojazd na miejsce zajmie zaledwie 7 minut. U wylotu doliny znajdziemy kilka parkingów, w tym jeden należący do Tatrzańskiego Parku Narodowego. Wysokość opłaty za postój różni się w zależności od wybranego parkingu - najtańsze są te należące do prywatnych właścicieli.
Do Doliny Małej Łąki możemy dojechać także komunikacją publiczną z centrum Zakopanego - do celu zabiorą nas busy jadące w kierunku miejscowości Kiry i Doliny Kościeliskiej, które zatrzymują się przy wylocie doliny. Warto jednak przed wejściem na pokład upewnić się, czy na pewno dany kurs obejmuje Dolinę Małej Łąki.
W związku z tym, najlepszym miejscem na nocleg w okolicach Doliny Małej Łąki jest Zakopane. Noclegi w Zakopanem okażą się idealnym wyborem dla tych turystów, którzy oprócz Doliny Małej Łąki chcą także odwiedzić inne, popularne atrakcje w okolicy. Z Zakopanego w bardzo łatwy i wygodny sposób dostaniemy się bowiem do pozostałych tatrzańskich dolin, odwiedzimy Morskie Oko, wybierzemy się na Giewont i gdzie tylko dusza zapragnie!
Turyści, którzy preferują natomiast zatrzymywać się w nieco mniej popularnych turystycznie miejscach, mogą natomiast postawić na noclegi w Kościelisku, Kirach czy innych, pomniejszych miejscowościach. W malowniczych okolicach Zakopanego i Doliny Małej Łąki czekają na nich liczne pokoje i kwatery do wynajęcia, pensjonaty, a także agroturystyki, spośród których wiele jest czynnych przez cały rok!
Dolina Małej Łąki krok po kroku. Opis szlaku
Przez Dolinę Małej Łąki wiedzie łatwy szlak. Czas przejścia wynosi ok. 1 godziny, a do pokonania mamy dystans ok. 2 km. Do kasy biletowej TPN, która znajduje się ok. 100 metrów od wylotu doliny, dojdziemy szlakiem żółtym. Dalej trasa wiedzie szeroką i raczej równą szutrowo-kamienistą ścieżką, która prowadzi wzdłuż Małołąckiego Potoku.
Szlak jest wygodny i nie sprawia żadnych problemów nawet najmłodszym. Ze względu na obecność kamieni i przeszkód, najmłodsze dzieci powinny go jednak pokrywać raczej w chuście lub nosidełku, aniżeli w wózku, który lepiej pozostawić w miejscu zakwaterowania.
Na początku trasy żółty szlak biegnie równolegle ze szlakiem niebieskim. Po ok. 50 minutach spaceru docieramy do rozwidlenia szlaków - szlak niebieski odbija tu w prawo i biegnie na Przysłop Miętusi. Możemy więc wydłużyć wycieczkę o ok. 15 min. i w pierwszej kolejności udać się w tym kierunku, a z Przysłupu Miętusiego zejść prosto na Wielką Polanę Małołącką. Możemy także kontynuować podróż szlakiem żółtym, który zawiedzie nas do Wielkiej Polany Małołąckiej. Wybór należy do nas!
Przeczytaj: Najpiękniejsze szlaki górskie w Polsce
Wielka Polana Małołącka - najpiękniejsze miejsce w Dolinie Małej Łąki
Wielka Polana Małołącka to bez wątpienia najpiękniejsze miejsce na terenie całej doliny. To właśnie z niej rozciągają się przepiękne, wręcz zapierające dech w piersiach widoki, dla których warto zdecydować się na około godzinny spacer.
Wielka Polana Małołącka jest centralną częścią Doliny Małej Łąki. Jest to ogromna polana, która dawniej była jeszcze większa - jej aktualna powierzchnia obejmuje bowiem zaledwie połowę terenu, który polana okupowała jeszcze w latach 50-tych XX w. Jej stopniowe zmniejszenie się jej wynikiem zarastania okolicznych terenów.
Wielka Polana Małołącka to polana reglowa zlokalizowana na wysokości 1170-1200 m n.p.m. Powstała w miejscu dawnego jeziora polodowcowego, które z czasem wypełniło się osadami zniesionymi z gór przez spływające wody. Jezioro to podobno było dosyć głębokie, jednak nie zachowało się do naszych czasów. Podobnie jak i szałasy pasterskie, których również nie brakowało na Wielkiej Polanie Małołąckiej - dawniej polana była bowiem wykorzystywana do celów pasterskich.
fot. zg-polska / pixabay.com, CC0
Wielka Polana Małołącka wchodziła w skład Hali Mała Łąka, a na jej terenie górale wypasali owce. Wypasy na dobre zakończyły się wraz z objęciem tych terenów pieczą Tatrzańskiego Parku Narodowego, do czego doszło w połowie lat 60-tych XX w. W tamtym okresie na terenie Wielkiej Polany Małołąckiej stało jeszcze kilka drewnianych szałasów, które jednak nie przetrwały do dnia dzisiejszego.
Wielka Polana Małołącka to swoisty raj w Dolinie Małej Łąki. Ze względu na dość małą popularność wśród turystów, na jej terenie panuje cisza, spokój oraz atmosfera sprzyjająca podziwianiu górskich widoków. A te są tu naprawdę imponujące - z Wielkiej Polany Małołąckiej możemy podziwiać m. in. Giewont, Mały Giewont, urwisko Wielkiej Turni, a także malownicze Czerwone Wierchy. Warto spędzić tu długie chwile, aby w pełni nacieszyć się walorami tego wyjątkowego miejsca.
Sprawdź: Oblężenie w Tatrach. W których miejscach nie spotkasz dzikich tłumów?
Co dalej? Dokąd udać się z Wielkiej Polany Małołąckiej?
Po odpoczynku na polanie mamy do wyboru dwie opcje - możemy wrócić tę samą trasą do wylotu doliny lub... iść dalej! Z Wielkiej Polany Małołąckiej możemy pójść m. in. na Kondracką Przełęcz, a stąd udać się dalej na Giewont lub na Czerwone Wierchy.
fot. ArturWilk1981 / pixabay.com, CC0
Z tego miejsca możemy także odwiedzić wspomniany powyżej Przysłup Miętusi, Przełęcz w Grzybowcu, a także zejść do Doliny Strążyskiej. Bez względu na to, którą opcję wybierzemy, jedno jest pewne - będzie przepięknie!
Komentarze