Kotlina Jeleniogórska - Kraina Pałaców i Ogrodów

Kotlina Jeleniogórska - Kraina Pałaców i Ogrodów

Kotlina Jeleniogórska to jedna z dwóch kotlin na Dolnym Śląsku. To przepiękne miejsce, które zdecydowanie warto zobaczyć i odwiedzić, jeśli chcemy spędzić wolny czas w pięknych okolicach, bogatych w atrakcje, pełnych historii miejsca oraz górskich widoków, które zapierają dech w piersiach.

Co istotne, Kotlina Jeleniogórska nadaje się do odwiedzenia przez okrągły rok, a idealnym miejscem na bazę noclegową na jej terenie jest Jelenia Góra wraz jedną ze swoich dzielnic - uzdrowiskiem Cieplice-Zdrój.

 

Kotlina Jeleniogórska jest uznawana za jedno z najbardziej atrakcyjnych turystycznie miejsc na mapie naszego kraju. Na jej terenie bez problemu znajdziemy bowiem miejsca, które idealnie sprawdzą się na spacery po lasach i górskich terenach, jazdy na rowerze, a także zwiedzania i odkrywania tajemnic historii polskich ziem.

 

Coś dla siebie znajdą także miłośnicy wodnych atrakcji i aktywności z dreszczykiem emocji - czekają tu na nich spływy kajakowe po rzece Bóbr i loty szybowcowe. Na osoby, które są zainteresowanie historią, zwłaszcza tą średniowieczną, czekają natomiast stare zamki, przepiękne pałace, krzyże pokutne i kościoły rozsiane po całym rozległym terenie Kotliny Jeleniogórskiej.

 

Gdzie leży Kotlina Jeleniogórska?


Kotlina Jeleniogórska jest jedną z dwóch kotlin (drugą jest Kotlina Kłodzka) zlokalizowanych na terenie Dolnego Śląska. Jej powierzchnia wynosi ok. 270 km2, co pod względem obszaru przybliża ją do powierzchni Wrocławia i Poznania. Pod względem geograficznym, pod pojęciem kotliny, kryje się rozległa i wklęsła forma terenu, która ze wszystkich stron jest otoczona wzniesieniami.

 

W Polsce kotliny są zlokalizowane pomiędzy wyżynami i górami. Co ciekawe, zarówno Kotlina Jeleniogórska, jak i Kotlina Kłodzka, nie są zaliczane do pasa kotlin podgórskich. Są za takie uznawane natomiast ze względu na specyficzny krajobraz, klimat oraz warunki panujące na ich terenie, które bardzo przypominają te panujące w kotlinach wysokogórskich.


fot. holzijue / pixabay.com, CC0

 

Kotlina Jeleniogórska leży na Przedgórzu Sudeckim i jest z czterech stron otoczona pasmami górskimi. Od południa jej granicę wyznaczają Karkonosze (najwyższe pasmo górskie tworzące Sudety), na północy znajdują się natomiast Góry Kaczawskie. Od zachodu Kotlina Jeleniogórska graniczy z Górami Izerskimi i Pogórzem Izerskim, a od wschodu z Rudawami Janowickimi.

Przyczytaj: Czartowska Skała - samotne wzniesienie w Krainie Wygasłych Wulkanów

 

Takie okolice zapewniają Kotlinie Jeleniogórskiej niesamowite walory krajobrazowe, czyniąc z niej bardzo atrakcyjne pod względem turystycznym miejsce. Wizyta na jej terenie pozwala na spędzanie wolnego czasu w naprawdę urozmaicony sposób - na długich spacerach po pięknych lasach i dolinach oraz podziwianiu krajobrazów w górach otaczających Kotlinę Jeleniogórską z czterech stron świata.

 


fot. holzijue / pixabay.com, CC0

 

Dolina Pałaców i Ogrodów


Szukając informacji o Kotlinie Jeleniogórskiej, napotkamy na inną, pobudzającą wyobraźnię nazwę - Dolina Pałaców i Ogrodów. Tym właśnie mianem bardzo często określana jest Kotlina Jeleniogórska, a konkretnie pewna jej część - obszar liczący sobie ok. 100 km2. Nie jest to jednak nazwa o charakterze geograficznym, lecz produkt turystyczny, którego popularność z roku na rok stale rośnie. Swoją sławę Kotlina Jeleniogórska zawdzięcza bowiem przede wszystkim obecnością na jej terenie licznych pałaców i zamków, z których wiele przeszło w ostatnich latach remonty i modernizacje - obecnie prezentują się więc naprawdę imponująco, co dodatkowo zachęca do ich odwiedzenia.

 


fot. broart / zdjecia.nocowanie.pl

 

Ze względu na takie skarby, jakie znajdują się na jej terenie, Kotlina Jeleniogórska jest bardzo często porównywana do francuskiej Krainy Loary i nazywana Polską Doliną Loary. Jest od niej, co prawda dużo mniejsza, lecz równie atrakcyjna pod względem turystycznym. Mniejsza powierzchnia pozwala ponadto na łatwiejsze przemieszczanie się po jej terenie oraz zobaczenie wszystkich najbardziej interesujących zabytków w krótszym czasie.

 

Kotlina Jeleniogórska funkcjonuje pod jeszcze jedną nazwą - Doliny Królów i Cesarzy, która również bardzo dobrze oddaje charakter tego miejsca. W XVIII wieku jej tereny zamieszkiwały lub regularnie odwiedzały ważne osobistości ze świata ówczesnej polityki - królowie, arystokracja i bogaci kupcy. Wśród znamienitych osobistości, które szczególnie upodobały sobie to miejsce, znajduje się m. in. rosyjska caryca Katarzyna, prezydent Stanów Zjednoczonych Quincy Adams, Fryderyk Chopin, a także Johan Wolfgang Goethe, autor "Cierpień Młodego Waltera".

 

W Dolinie Pałaców i Ogrodów znajduje się ok. 30 obiektów architektury świeckiej. Należą do nich m. in. pałace, zamki, wieże mieszkalne i dwory. Większość z tych obiektów jest wpisanych na Listę Pomników Historii, która jest najwyższym tego typu wyróżnieniem w Polsce. Trwają podjęte już jakiś czas temu starania o umieszczenie Kotliny Jeleniogórskiej i jej bogactw na Liście Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

Sprawdź Kreatywne miasta UNESCO w Polsce. Czy znasz je wszystkie?

 

Jak dostać się do Kotliny Jeleniogórskiej?


Do Kotliny Jeleniogórskiej najprościej możemy dojechać bezpośrednio z Wrocławia - potrzeba ok. 2 godzin, aby dostać się na jej teren autobusem i ok. 3 godzin pociągiem. Dojazd do Kotliny Jeleniogórskiej jest równie malowniczy, co jej zwiedzanie - trasa biegnie bowiem pośród pięknych widoków, które stanowią świetne przygotowanie do odkrywania tajemnic tego wyjątkowego miejsca na mapie Polski.

Poznaj: 5 rzeczy, w których Wrocław jest lepszy od Paryża

 

Najwięcej turystów decyduje się na zwiedzanie Kotliny Jeleniogórskiej z największego ośrodka miejskiego, który znajduje się na jej terenie. Jest nim Jelenia Góra - miejscowość, która idealnie sprawdzi się jako nocleg i baza wypadowa do zwiedzania Kotliny Jeleniogórskiej.

 

Jelenia Góra dysponuje rozbudowaną siatką połączeń autobusowych, które dojeżdżają do większości najpopularniejszych miejsc na terenie Kotliny Jeleniogórskiej. Korzystając z usług MZK możemy dostać się do wylotu karkonoskich dolin, do Jagniątkowa, Przesieki Chybotka i do Gruszkowa i Karpników, skąd możemy wyruszyć na spacer po Rudawach Janowickich.

 

Komunikacją miejską dostaniemy się także do wsi Siedlęcin, a PKS-em do Karpacza i Kowar, gdzie czeka na nas Śnieżka i inne atrakcje Karpacza. Po Kotlinie Jeleniogórskiej możemy poruszać się zarówno pieszo, jak i na rowerze - w okolicy nie brakuje bowiem szlaków turystycznych pieszych i rowerowych, które oprowadzą nas po wszystkich najpiękniejszych zakątkach tego wyjątkowego miejsca.

 

Gdzie zatrzymać się na nocleg w Kotlinie Jeleniogórskiej?


Miejscowością, w której turyści najczęściej zatrzymują się na nocleg w Kotlinie Jeleniogórskiej, jest Jelenia Góra. Jest to czwarta pod względem wielkości miejscowość na terenie Dolnego Śląska i zarazem świetna baza wypadowa do zwiedzania tych malowniczych okolic.

 

Jelenia Góra noclegi oferuje bardzo zróżnicowane. Wśród nich znajdują się zarówno ośrodki wypoczynkowe i sanatoria o charakterze uzdrowiskowym, jak i liczne hotele, apartamenty, domki letniskowe oraz pokoje i kwatery prywatne. Większość obiektów noclegowych Jeleniej Góry posiada charakter całoroczny, co pozwala na rezerwowane w nich noclegu przez okrągły rok.

Mieszkanie Agatka

Mieszkanie Agatka

Jelenia Góra, ul. Różyckiego

Apartamenty Jelenia Góra 10
Hotel Caspar

Hotel Caspar

Jelenia Gora, ul. Plac Piastowski

Hotele Jelenia Gora 9.8

 

Dla rodzin z dziećmi, którzy pragną eksplorować Kotlinę Jeleniogórską w towarzystwie małych turystów, szczególnie polecane są obiekty noclegowe z kategorii Jelenia Góra apartamenty. Są to całoroczne obiekty, które przypominają prywatne mieszkania - na miejscu znajduje się kompletnie wyposażony aneks kuchenny, w którym można przygotowywać domowe posiłki, wygodne miejsca do spania, internet i telewizja oraz domowa atmosfera, którą szczególnie docenią rodziny z dziećmi.

 

W okresie letnim w Jeleniej Górze i w okolicach dużym zainteresowaniem cieszą się natomiast domki letniskowe. Obiekty noclegowe z kategorii Jelenia Góra domki są położone na obrzeżach miasta, w malowniczej scenerii oraz posiadają własny ogródek, w którym można spędzać czas wolny, spożywać posiłki, a także odpoczywać po powrocie z eksploracji Kotliny Jeleniogórskiej.

 

Pokoje do wynajęcie w Jeleniej Górze są natomiast rekomendowane tym turystom, którzy poszukują ekonomicznej formy zakwaterowania i chcą przy okazji zobaczyć, jak toczy się codzienne życie mieszkańców Kotliny Jeleniogórskiej. Obiekty noclegowe z tej kategorii są bowiem prowadzone przez miejscowych, którzy chętnie dzielą się swoimi zwyczajami i tradycjami z gośćmi.

 

 

Schronisko turystyczne Perła Zachodu


Na terenie Kotliny Jeleniogórskiej funkcjonuje także znane i cenione wśród turystów schronisko PTTK o pobudzającej wyobraźnię nazwie Perły Zachodu. Obiekt jest położony na Pogórzu Izerskim, na terenie wsi Siedlęcin, nad Jeziorem Modrym i posiada ponad 85-letnią historię. Schronisko zostało utworzone w tym miejscu w 1927 r. i początkowo funkcjonowało jako gospoda. Po II wojnie światowej zarząd nad nim przejęło PTTK i sprawuje go po dziś dzień.

 

Wzrost popularności schroniska można zaobserwować szczególnie po rozbudowanie sieci szlaków rowerowych w Dolinie Bobru i pojawieniem się w związku z tym licznych rzeszy turystów, którzy chętnie zatrzymywali się w Perle Zachodu na nocleg lub odpoczynek.

 

Od strony Jeleniej Góry do schroniska można wygodnie dojechać niebieskim szlakiem rowerowym, który biegnie przez malownicze okolice, wzdłuż koryta rzeki Bóbr. Dalej szlak prowadzi natomiast w kierunku Siedlęcina i Bolesławca. Od strony Siedlęcina do schroniska można dostać się także autem.

 

Turyści, którzy przemierzają Kotlinę Jeleniogórską na piechotę, do Perły Zachodu mogą dostać się korzystając z jednego z dostępnych w okolicy szlaków pieszych. Szczególnym zainteresowaniem cieszy się zielony Szlak Zamków Piastowskich, który biegnie między Jelenią Górą, a Radomicami. Do schroniska można także dojść, korzystając ze szlaku żółtego, biegnącego na trasie Wrzeszczyn zapora - Siedlęcin - Schronisko PTTK Perła Zachodu - Jelenia Góra.


Obecnie schronisko turystyczne Perła Zachodu dysponuje 26 miejscami noclegowymi. Oprócz zakwaterowania, turyści znajdą na miejscu także restaurację, świetlicę oraz bezpłatny parking. Schronisko jest czynne przez cały rok. Istnieje także możliwość organizowania na jego terenie imprez okolicznościowych, z czego coraz chętniej korzystają miłośnicy Kotliny Jeleniogórskiej.

 

Miejsca, które szczególnie warto zobaczyć w Kotlinie Jeleniogórskiej


Kotlina Jeleniogórska to wyjątkowe miejsce na mapie Polski, które zdecydowanie warto odwiedzić, zwłaszcza jeśli fascynuje nas historia i architektura oraz kochamy aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu. Na jej terenie każdy turysta znajdzie bowiem coś dla siebie! Miłośnicy historii będą mieli unikalną okazję podziwiania starych zamków, pałaców i kosciołów oraz odkrywania ich tajemnic.


Epitafia na terenie kościoła katolickiego  (Jelenia Góra)
fot. matowski / zdjecia.nocowanie.pl

 

Osoby kochające długie spacery i jazdę na rowerze, będą mogli zwiedzać Kotlinę Jeleniogórską korzystając z jednego z licznych szlaków pieszych i rowerowych. Ci śmiałkowie, którzy poszukują natomiast mocniejszych wrażeń, mogą wybrać się na lot szybowcem lub skorzystać ze zorganizowanych spływów kajakowych na rzece Bóbr. Nie ulega wątpliwości, że każdy turysta znajdzie tu coś dla siebie!

 


fot. pixel2013 / pixabay.com, CC0

 

Jelenia Góra - Perła Kotliny Jeleniogórskiej


Miejscem, od którego warto rozpocząć zwiedzanie Kotliny, jest jej główna miejscowość - Jelenia Góra. Jest to czwarte co do wielkości miasto w województwie dolnośląskim, które słynie przede wszystkim ze swojego bardzo malowniczego położenia. Praktycznie z każdego jego zakątka można podziwiać przepiękne górskie widoki na okoliczne góry - Góry Izerskie, Kaczawskie i Rudawy Janowickie. W Jeleniej Górze mieści się także Zarząd Karkonoskiego Parku Narodowego oraz polska stolica Euroregionu Nysa.

 

W mieście odbywają się liczne imprezy o charakter kulturalnym i rozrywkowym. Turyści tłumnie ściągają do Jeleniej Góry w czasie KrokusJazz Festiwalu, Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Zoom Zbliżenia", a także na Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych.



Ratusz, fot. Makalu / zdjecia.nocowanie.pl


Na terenie miasta znajdują się także liczne zabytki, kościoły i inne obiekty architektoniczne, przy których warto zatrzymać się na dłużej. Należą do nich m. in. gotycki kościół św. Erazma i Pankracego, barokowy Kościół Garnizonowy pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, cerkiew św. Piotra i Pawła, Muzeum Przyrodnicze, Plac Ratuszowy z arkadami oraz słynne jeleniogórskie baszty.


Kościół Garnizonowy pw. Podwyższenia Krzyża Świętego
fot. Wyspiarz / zdjecia.nocowanie.pl


Z wielu miejsc Jeleniej Góry roztacza się piękny widok na górskie okolice. Aby zobaczyć Karkonosze, warto wybrać się chociażby na Górę Szybowcową, a w celu podziwiania panoramy samego miasta, odwiedzić Wieżę Widokową na Wzgórzu Krzywoustego. Piękne widoki będą nam towarzyszyły praktycznie na każdym kroku w czasie zwiedzania Jeleniej Góry! Miejscowość jest ponadto uznawana za doskonałą bazę wypadową w Karkonosze i Góry Izerskie.

 

Cieplice Śląskie-Zdrój - najstarsze uzdrowisko w Polsce


Wyjątkową częścią Jeleniej Góry są Cieplice. Pod względem administracyjnym stanowią obecnie jedną z dzielnic miasta i to nie byle jaką, bo o uzdrowiskowym charakterze. Dawniej, Cieplice były samodzielnym miastem o pełnej nazwie Cieplice Śląskie-Zdrój.

 

Ich początki sięgają XIII wieku, a do końca II wojny światowej miejscowość stanowiła prywatną własność - jej właścicielem był ród Schaffgotschów. To właśnie tu mieściła się jego główna siedziba, która została przeniesiona do Cieplic po spłonięciu Zamku Chojnik.

W Cieplicach można podziwiać pałac na Placu Piastowskim, w którym obecnie mieści się filia Politechniki Wrocławskiej. Sam plac stanowi główny deptak, wokół którego skupują się sanatoria, ośrodki uzdrowiskowe, a także kościoły. Na Placu Piastowskim można podziwiać m. in. ewangelicki Kościół Zbawiciela, a także barokowy kościół pw. św. Jana Chrzciciela z XVIII w.

 

Cieplice słyną nie tylko z zabytków architektonicznych, ale także ze swoich walorów uzdrowiskowych. Są bowiem najstarszym polskim uzdrowiskiem.


fot. Marelbu / zdjecia.nocowanie.pl


Uzdrowisko zostało ustanowione w tym miejscu już pod koniec XIII wieku ze względu na obecność w tym miejscu leczniczych źródeł termalnych. Turyści chętnie odwiedzają Park Zdrojowy, który obecnie posiada charakter angielskiego ogrodu, z obfitą roślinnością oraz starymi drzewami, które w lecie zapewniają przyjemny cień i osłonę przed słońcem. Tuż za Parkiem Zdrojowym mieści się Park Norweski. W parku na turystów czeka staw i fontanna. Od 2014 r. w Cieplicach funkcjonują także Termy Cieplickie.

 

Staniszów - najpiękniejsza wieś w kotlinie


W odległości ok. 9 km od Jeleniej Góry mieści się piękna wieś Staniszów. Jej sława sięga jeszcze czasów przedwojennych, kiedy to wieś ta była uznawana za jedną z najpiękniejszych w całej Kotlinie Jeleniogórskiej. Obecnie wieś nieco podupadła, a wiele znajdujących się na jej terenie budynków jest w słabym stanie technicznym. Bez wzgędu jednak na to, warto uczynić ją za cel podróży.

 

W Staniszowie warto zobaczyć Dwór, który mieści się w centralnym punkcie miejscowości. Niegdyś znajdowała się w nim gospoda z browarem, która produkowała ceniony wśród rosyjskiej arystokracji likier. W dwóch odremontowanych pałacach z XVIII w., należących do książąt z rodu Reuss, funkcjonują natomiast obecnie dwa hotele SPA. Na terenie jednego z pałaców znajdują się ruiny Zamku Henryka, na których znajduje się wieża widokowa. Można z niej podziwiać panoramę Karkonoszy. W Staniszowie Dolnym można z kolei zobaczyć pałac na wodzie.


Pałace i zamki na terenie Kotliny Jeleniogórskiej


Kotlina Jeleniogórska słynie ze swoich zabytkowych budowli historycznych. Na jej terenie znajduje się sporo pałaców i dworów z rozległymi parkami, które otacza malownicza sceneria okolicznych gór. Nic więc dziwnego, że miejsce to nosi nazwę Doliny Pałaców i Ogrodów, a jego zabytki są porównywane do walorów francuskiej Doliny Loary.

 

Zamki i pałace Kotliny Jeleniogórskiej stanowią jedną z największych atrakcji turystycznych tego miejsca i zarazem bogactwo kulturowe całego Dolnego Śląska. Większość z nich pamięta jeszcze czasy piastowskie, a także panowanie na tych terenach Czech, Austrii i Prus. Zamki i pałace były wznoszone przez arystokrację polską, czeską, austriacką i niemiecką, która szczególnie upodobała sobie przybywanie w malowniczej Kotlinie Jeleniogórskiej.

 

W czasach powojennych większość zamków i pałaców popadła w zapomnienie i ruinę. Wiele z nich ograbiono i zniszczono. Obecnie, głównie dzięki wsparciu prywatnych inwestorów, wiele z nich zostało odrestaurowanych i powróciło do swojej dawnej świetności, oferując wszystkim odwiedzającym je osobom moc niezapomnianych wrażeń.

Przeczytaj również: Najciekawsze ruiny zamków w Polsce, o których mogłeś nie słyszeć!

 

Zamek Bolczów w Janowicach Wielkich


Jednym z zamków Kotliny Jeleniogórskiej, które warto odwiedzić, jest Zamek Bolczów. Jest zlokalizowany w odległości ok. 15 km od Jeleniej Góry, w Rudawach Janowickich. Początki jego istnienia są datowane na XIV w. Do Zamku Bolczów można dostać się pieszo, korzystając z zielonego szlaku z Janowic Wielkich. Wstęp na jego teren jest bezpłatny, a w górnej części turyści mogą skorzystać z platformy widokowej, z której można podziwiać piękną panoramę okolic.

 

Zamek Chojnik w Sobieszowie


Najsłynniejszym zamkiem w tych okolicach jest Zamek Chojnik. Jest umiejscowiony w jednej z dzielnic Jeleniej Góry - w Sobieszowie. Zamek powstał w XIII w. na zlecenie księcia Bolka I Surowego. Według opowieści, jego położenie na stromym zboczu góry ponoć uchroniło go przed zdobyciem, mimo tego, że był wielokrotnie oblegany. Zniszczeniu uległ natomiast w skutek działania "sił wyższych" - spłonął od uderzenia pioruna w 1675 r.

 

Zamek Chojnik jest uznawany za najbardziej atrakcyjny obiekt turystyczny całej Kotliny Jeleniogórskiej. Z jego dziejami wiążą się liczne legendy i opowieści, które można usłyszeć podczas jego zwiedzania z przewodnikiem. Ze względu na duże zainteresowanie, wybierając się na zwiedzanie zamku musimy jednak liczyć się z obecnością innych turystów.

 


fot. Robert Stepień / zdjecia.nocowanie.pl

 

Wieża Książęca w Siedlęcinie


We wsi Siedlęcin mieści się inna perełka Kotliny Jeleniogórskiej - mieszkalna Wieża Książęca. W jej wnętrzu można podziwiać malowidła ścienne datowane przez historyków na XIV w. Co ciekawe, malunki te nie przedstawiają bynajmniej historii związanych z dziejami Kotliny Jeleniogórskiej, lecz legendę o sir Lancelocie z Jeziora, najsłynniejszym z rycerzy Okrągłego Stołu. Wieża Książęca została wybudowana w XIV w. na zlecenie księcia Henryka I Jaworskiego i jest uznawana za największą wieżą mieszkalną w całej Europie Środkowej.


Pałac w Wojanowie

W Dolinie Pałaców i Ogrodów znajdują się nie tylko średniowieczne zamki i budowle obronne, lecz także piękne pałace, w których mieszkali książęta i arystokraci, w dawnych czasach sprawujący władzę na tych terenach. Jednym z takich obiektów jest neogotycki Pałac w Wojanowie, wybudowany w latach 1603-1607. Obecnie w jego wnętrzu mieści się centrum konferencyjne i luksusowy hotel SPA, w którym można zatrzymać się na nocleg.

 


fot. Jan / AdobeStock, CC0

 

Pałac w Karpnikach


We wsi Karpniki znajduje się kolejny, również neogotycki pałac, który często jest określany mianem zamku. W XIX w. mieściła się w nim książęca rezydencja, w której gościł ponoć sam cesarz Wilhelm I i car Mikołaj z rodziną. Po II wojnie światowej w pałacu umieszczono Uniwersytet Ludowy, a dalej jego budynek został przekształcony w Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci. W 2009 r. ponownie zmienił się jego właściciel - zarząd nad obiektem przejęła prywatna spółka, która odremontowała pałac i przekształciła go w ekskluzywny hotel.

Warto sprawdzi: Pomysły na polskie wakacje. Zwiedzamy zamki

 

Atrakcje przyrodnicze Kotliny Jeleniogórskiej i okolic


Kotlina Jeleniogórska to przepiękne miejsce, które słynie nie tylko ze swoich zamków i pałaców, lecz także z unikalnych walorów przyrodniczych. Ze względu na ukształtowanie terenu, w kotlinie panuje unikalny mikroklimat, którego obecność przyczyniła się m. in. do pojawienia się uzdrowisk w Cieplicach i Kowarach.

Kotlina Jeleniogórska obfituje także w szlaki turystyczne, które przebiegają przez malownicze tereny Karkonoskiego Parku Narodowego i Rudawskiego Parku Krajobrazowego. Na uwagę turystów zasługują także unikalne formacje skalne, na które można się natknąć podczas pieszych wędrówek, w tym m. in. Trzy Świnki i Końskie Łby.

 

Wodospad Podgórnej w Przesiece


W samym sercu Karkonoszy, w miejscowości Przesieka znajduje się Wodospad Podgórnej. Jest to trzeci co do wielkości wodospad w Karkonoszach, którego wysokość sięga ok. 10 metrów. Jego znakiem rozpoznawczym jest potrójna kaskada. Na samym dole wododpadu znajduje się mały mostek, z którego turyści mogą podziwiać piękne widoki na akwen wodny oraz otaczającą go przyrodę. Wodospad Podgórnej słynie z niskiej temperatury swoich wód, przez co często odwiedzają go... miłośnicy morsowania.

 


fot. broart / zdjecia.nocowanie.pl

 

Przełom Bobru i Borowy Jar


Kolejną atrakcją Jeleniej Góry jest malowniczy przełom Bobru wraz z zaporą na sztucznym Jeziorze Modre. To właśnie tuż przy niej mieści się Schronisko PTTK Perła Zachodu. Przełom Bobru znajduje się na terenie Borowego Jaru - liczącego sobie ok. 3 km odcinka pieszo-rowerowej trasy turystycznej z Jeleniej Góry do Siedlęcina.

Borowy Jar to malownicze zagłębienie o zalesionych zboczach, któremu towarzyszy rzeka Bóbr. Na jego terenie można podziwiać liczne skałki, które noszą nazwy wywodzące się wprost z mitologii. Na swojej drodze możemy napotkać m. in. Hadesa, Uranię, czy Melopomenę.

 

Na szlaku, który przebiega przez Borowy Jar, wzdłuż przełomu Bobru, można natomiast podziwiać inne atrakcje okolic Jeleniej Góry, w tym stary wiadukt kolejowy, cudowne źródło (według legendy, ma zdolność do wykrywania zdrady małżeńskiej!), Dąb Cesarski z XVII w., ruiny starej papierni, a także Perłę Zachodu i Jezioro Modre wraz z zaporą.

Następny artykuł Jak przygotować się do...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!