Dolina Racławki - idealne miejsce na rodzinny spacer

Dolina Racławki - idealne miejsce na rodzinny spacer

Dolina Racławki jest krajobrazowym rezerwatem przyrody. Położona nieopodal Krakowa stanowi idealne miejsce na rodzinne spacery i wypady za miasto. Niezwykle urokliwa, spokojna i niezadeptana przez turystów dolina potrafi zachwycić o każdej porze roku. Odwiedźcie ją raz, a sami się o tym przekonacie.

Dolina Racławki to świetny, idealny wręcz kierunek dla wszystkich, którzy chcą poznawać ciekawe krajobrazy, w szczególności wszelkie formy geologiczne i co ważne, bez dużej ilości turystów na szlakach.

Krajobrazowy rezerwat przyrody Dolina Racławki o powierzchni 473,92 ha położony jest w Dolinie Racławki, nad rzeką Racławka, nieopodal Krakowa, na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej pomiędzy miejscowościami Racławice i Dubie. Rezerwat w całości położony jest na terenie Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie oraz w obszarze Natura 2000. Utworzony został w 1962 r. na powierzchni zaledwie 62,29 ha, a po powiększeniu w roku 1990, stał się największym rezerwatem w województwie małopolskim. Obejmuje dno doliny na długości ponad trzech kilometrów oraz przyległe partie zboczy, pomiędzy skrajem wsi Paczółtowice a Dubiem, gdzie wpływa potok Szklarka z pobliskiej Doliny Szklarki tworząc odtąd rzekę Rudawka.

Zbocza doliny są bardzo strome i miejscami skaliste a całą dolinę pokrywa las bukowy oraz lasy grądowe, a także łęgi olszowe. Na terenie rezerwatu stwierdzono występowanie 27 gatunków roślin chronionych, m.in.: buławnik mieczolistny, kruszczyk szerokolistny, pokrzyk wilcza jagoda, widłak goździsty, żłobik koralowy, śnieżyczka przebiśnieg, orlik pospolity. Rośnie tutaj najpiękniejszy spośród „polskich” storczykowatych – obuwik pospolity. Znajdują się tu również cztery pomniki - trzy buki i lipa. Dość obfity potok Racławka płynie bystro, tworząc jary, baseniki i niewielkie wodospady lub bystrza. Przy wylocie wąwozu Stradlina zasila go wydajne Źródło Bażana.

Największe wyodrębnione skały w Dolinie Racławki to: Opalona, Skałka z Nyżą, Łom Hrabski i grupa Skał nad Boiskiem. Ciekawa grupa skał znajduje się również w Wąwozie Żarskim. Wapienne podłoże powoduje, że w rezerwacie występuje wiele jaskiń i schronisk. Między innymi są to: Jaskinia Racławicka, Jaskinia Beczkowa, Jaskinia Żarska, Jaskinia Żarska Górna, Jaskinia bez Nazwy, Schronisko Żarskie Pierwsze, Schronisko Żarskie Drugie, Schronisko Żarskie Trzecie, Schronisko Żarskie Czwarte i Schronisko Żarskie Małe. Przez Jaskinię Żarską przechodzi żółty szlak turystyczny, dzięki czemu możliwe jest jej zwiedzanie.

Dolina Racławki to jedno z najbardziej urokliwych miejsc Jury Krakowsko-Częstochowskiej, jednak z niewiadomych względów omijane przez turystów. Bez wątpienia jednak brak tłumów na szlaku nie jest spowodowany brakiem pięknych widoków. Wręcz przeciwnie. Widoki tu są jeszcze piękniejsze dzięki temu, że odwiedzający dolinę nieliczni turyści nie mają tak dużego wpływu na otoczenie. Nie ma tam wszechobecnych śmieci i zniszczeń dokonanych rękami człowieka. Dzięki temu każdy, kto odwiedzi to miejsce, może zaznać spokoju i chłonąć piękno czystej przyrody.


Skąd wzięła się nazwa tej doliny?


Otóż dnem doliny płynie potok Racławka i to właśnie od niego wzięła się nazwa doliny. Sam potok jest dopływem Rudawy i ma długość 16,5 km. W całości znajduje się na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Jego początek nie ma jednak źródeł w Dolinie Racławki, tylko w północnej części Czubrowic. Stamtąd przepływa przez Dolinę Czubrówki, wpływa w dolinę o tej samej nazwie i płynie do Dubia. Tam łączy się z potokiem Szklarką i tak aż do Rudawy.


Jak dojechać do Doliny Racławki i gdzie zaparkować?


Najłatwiej do Doliny Racławki dojechać z Krakowa - to najbliższe i zarazem największe miasto w okolicy. By dotrzeć na miejsce potrzebujemy jedynie 30 - 40 minut. Oczywiście podróżując samochodem. Aby dojechać do Doliny Racławki, musimy kierować się na Bronowice Małe Wschód i na Dubie. Dokładnym punktem, jaki powinniśmy obrać, kierując się autem do rezerwatu, jest Kopalnia Odkrywkowa Dolomitu Dubie. Znajduje się tylko 500 metrów od dużego parkingu rezerwatu. I to właśnie ten parking stanowi początek trzech szlaków turystycznych Rezerwatu Doliny Racławki -  jedna przyrodnicza i dwie geologiczne, a także dalekobieżne szlaki turystyki pieszej i rowerowej. Ścieżki te są częściowo dostępne dla niepełnosprawnych turystów.

Co ważne, parking jest bezpłatny, a przy nim znajduje się plac zabaw, stadion piłkarski oraz skały o ciekawych nazwach związanych z tym boiskiem: Jupiter, Murawa, Piłka, Trybuna, Brama czy Słupek.


Szlaki, z których możemy skorzystać w Dolinie Racławki:

  • żółty szlak turystyczny: Szlak Dolinek Jurajskich
  • czerwony szlak rowerowy: Jurajski Rowerowy Szlak Orlich Gniazd
  • niebieska ścieżka edukacyjna  - ogólnoprzyrodnicza ścieżka dydaktyczna: parking w Dubiu - Dolina Racławki - Skałki z Nyżą - Źródła Bażana - wąwóz Stradlina – Komarówka
  • czerwona ścieżka edukacyjna - geologiczna ścieżka dydaktyczna: parking w Dubiu - dno wąwozu Zbrza, obok kamieniołomu Dębniki i Łomu Hrabskiego do dna doliny
  • żółta ścieżka edukacyjna - geologiczna ścieżka dydaktyczna w postaci zamkniętej pętli: parking w Dubiu - Wąwóz Żarski - Dolina Szklarki ...i z powrotem

Którą trasę wybrać?


Do wyboru mamy trzy ścieżki – żółtą, czerwoną i niebieską. Proponujemy wybrać się na spacer ścieżką „turystyczno-dydaktyczną”, która opatrzona został trzynastoma tablicami informacyjnymi.

Co ważne, szczególnie dla rodzin z małymi dziećmi, szlak tan jest stosunkowo łatwy i niezbyt długi. Dojście z parkingu do Paczółtowic wynosi 4 km. Warto także wybrać opcję z małą pętlą na końcu, co wraz z powrotem na parking daje jakieś 8 – 10 km. Nachylenia są bardzo łagodne, oczywiście poza opcjonalnym Wąwozem Stradlina, gdzie możemy zobaczyć ciekawe formy odsłoniętego piaskowca oraz wyżłobione koryto okazyjnie płynącego cieku wodnego. Najbardziej „widowiskowym” miejscem jest stosunkowo wysoka skarpa nad zakrętem Racławki, z której rozpościera się ładny widok. W tym miejscu warto na chwilę przystanąć, żeby pokontemplować przyrodę.

Ciekawym miejscem jest też Skałka z Nyżą, czyli masyw wapienny ze schroniskiem skalnym, który niemal wchodzi w koryto Racławki oraz Źródło Bażana, będące siecią wywierzysk bijących chłodną wodą źródlaną, porośnięte kaczeńcami i miętą.

Obecnie Dolina Racławki jest piękna i czysta. Zachwyca ukształtowaniem terenu, piękną przyrodą i wspaniałymi widokami. Jeśli szukacie pomysłu na rodzinny wypad za miasto, spacer z dziećmi czy po prostu macie ochotę na chwilowe oderwanie się od miejskiego zgiełku, to miejsce na was czeka. Pamiętajmy jednak, by odwiedzane miejsca pozostawiać w takim stanie, jakie je zastaliśmy. Śmieci zabierajmy więc ze sobą, do domu. A niezużytą energię wykorzystajmy na siłowni, podczas jazdy rowerem czy biegu. 

Warto także wiedzieć o tym, że dolinę możemy spokojnie przemierzyć zarówno rowerem – MTB lub trekkingowym, jak i pieszo. Bez problemu również z przemierzymy tę trasę z dziećmi czy sprawnymi seniorami.


Znajdź nocleg w okolicy

Poszukaj innych atrakcyjnych miejsc w najbliższej okolicy

Następny artykuł W Karkonosze z bonem...

Komentarze (1)

Byk

Brakuje dobrej mapy !!!!!!

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!